Zdrowie

  W niedzielę zmarła 32-letnia hollywoodzka aktorka Brittany Murphy. Aktorka miała rozległy zawał serca. Jakie są przyczyny zawału u tak młodych kobiet? Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i, co wtedy należy robić? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN kardiologa Michała Ciszewskiego.

  Doktor Piotr Gryglas raz w tygodniu na antenie Dzień Dobry TVN odpowiada na e-maile widzów nadesłane na skrzynkę zdrowie@tvn.pl

  Podczas dzisiejszego spotkania z internistą Piotrem Gryglasem odpowiemy w Dzień Dobry TVN na listy dotyczące konfliktu serologicznego oraz obalimy kilka mitów dotyczących zdrowia. Czy katar zawsze trwać siedem dni i, czy profilaktycznie zażywana witamina C lub aspiryna wzmacniają naszą odporność?

  O tym, jak ją rozpoznać, jak zapobiegać i, jak leczyć - rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem Dariuszem Szymańskim i dietetykiem Lidią Trawińską.

  Polski Zakład Higieny podał iż ponad tysiąc osób dziennie zaraża się w Polsce wirusem grypy. Czy to już powód do obaw? Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy przychodnię lekarską, żeby na własne oczy przekonać się, czy tłumy Polaków szturmują lekarskie gabinety.

  Wczesne wykrycie raka piersi jest jedyną szansą na wyleczenie nowotworu. A wykryć go można także dzięki badaniom mammograficznym. Pojawił się jednak pogląd o szkodliwości tego typu badań. - Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jakie to będzie miało skutki - mówi Jerzy Giermek, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynacyjnego Centrum Onkologii. A co na ten temat ma do powiedzenia Jan Stradowski, szef działu nauki miesięcznika Focus?

  Uzależniony od jedzenia Paul Mason waży już 444 kg i, jeśli szybko nie przejdzie specjalistycznego zabiegu, umrze. Brytyjska służba zdrowia zachodzi w głowę, jak przetransportować go do odległego o ponad 200 km szpitala. Porozmawialiśmy na ten temat z zaproszonymi do studia Dzień Dobry TVN gośćmi.

  Dzisiejszy odcinek "Zielonych drzwi": poświęcony został sosnowieckiej "Szkole marzeń". W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Mateusza Kołtońskiego, nauczyciela "Szkoły Marzeń " oraz hipoterapeutkę Martę Zawadzką.

  Tylko 32 proc. mężczyzn i 64 proc. kobiet używa mydła podczas mycia rąk - tak wynika z badania nawyków higienicznych mężczyzn i kobiet przeprowadzonych przez londyńską School of Hygiene & Tropical Medicine. Jakie bakterie lub choroby mogą przenosić brudne ręce?

  Krzysztof Krazuze zdecydował się opowiedzieć naszym widzom o swojej heroicznej walce z rakiem. Ostatnie 1,5 roku reżyser spędził w RPA, gdzie poddawał się terapii antynowotworowej. Jest jego pierwszy wywiad, w którym postanowił szczerze porozmawiać na temat swoich ciężkich doświadczeń.

  W Polsce, oprócz tego, że emerytury są niewielkie i starsi ludzie nie mają pieniędzy prawie na nic, problem tkwi także w tym, że nie szanują oni w młodości swojego ciała. Kiedy przychodzi starość, ciała są zniszczone i schorowane - mówi podróżniczka Beata Pawlikowska.

  Lekarze wciąż alarmują, że połykanie w ciągu doby więcej niż czterech tabletek przeciwbólowych jest groźne. Polska, po USA i Francji, zajmuje trzecie miejsce na świecie, jeśli chodzi o ich spożycie. Kto najchętniej sięga po tabletki przeciwbólowe i dlaczego?

  „Zielone Drzwi” to program związany z działalnością Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Wypełniają go reportaże o podopiecznych fundacji oraz o ludziach, którzy pomagają innym. Gospodynią programu wymyślonego prezes fundacji Bożenę Walter jest Anna Maruszeczko.

  Czy pigułki antykoncepcyjne mogą szkodzić wątrobie? Czy antykoncepcja hormonalna może powodować wzrost wagi? Czy pigułki antykoncepcyjne są w stu procentach skuteczne? Ne te pytania odpowiedział ginekolog prof. Romuald Dębski i modelka Joanna Horodyńska.

  Niedawno w życie wprowadzono ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W jego ramach kobiety mogą bezpłatnie przebadać piersi. Kontrola wykazała jednak, że w co trzecim ośrodku zdrowia, biorącym udział w tej akcji, zdjęcia rentgenowskie są nieczytelne, a przez to cała akcja - nieskuteczna.

  Październik jest Ogólnopolskim Miesiącem Walki z Rakiem. O tym czy każdy może być dawcą szpiku i jak wygląda procedura rejestracji dawców porozmawialiśmy z Jackiem Olszewskim, prezesem Fundacji "Przeciwko Leukemii" imienia Agaty Mróz oraz dr hab. Leszkiem Kaucem.

  Gospodyni programu "Zielone drzwi" Anna Maruszeczko przedstawiła historię Bartłomieja Skrzyńskiego, niepełnosprawnego społecznika, dla którego - chociaż porusza się na wózku inwalidzkim - nie ma żadnych barier.

  Marta Wiśniewska ma cukrzycę pierwszego typu, insulinozależną, którą stwierdzono u niej po urodzeniu córki Fabienne. Codziennie musi przyjmować insulinę. Jerzy Owsiak i Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyposaża klinik diabetologicznych w pompy insulinowe dla kobiet z cukrzycą planujących ciążę.

  Brak kontroli nad laboratoriami sprawia, że analiza tej samej próbki w różnych placówkach może dać całkowicie odmienne wyniki. Przyczyna? Laboratoria stosują różne metody oznaczeń, różna aparaturę i odczynniki. Czy NFZ nadzoruje pracę laboratoriów?

  Zdecydowanie dla kobiety i dziecka lepiej i bezpieczniej jest, jeśli rodzi w szpitalu. Nigdy nie wiadomo czy pacjentka nie będzie potrzebowała cięcia cesarskiego, które jest zabiegiem chirurgicznym i wymaga operacyjnej interwencji. Dlaczego lekarze są przeciwnikami porodu domowego?

  Według badań w Polsce chrapie conajmniej 8 milionów osób. Blisko 70% mężczyzn ma ten problem. Czy chrapanie może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, czy jest to jedynie niedogodność? Jak walczyć z chrapaniem sprawdził dla nas Marek Nowicki.

  W 2004 roku Anna Traczewska po rutynowym badaniu cytologicznym, dowiedziała się, że jest chora na raka. Miała wtedy 33 lata. Choroba całkowicie zmieniła jej życie. Jak bardzo? Opowiedziała nam o tym w Dzień Dobry TVN.

  W Zielonych drzwiach prezentujemy historię rodziny Joanny Kulisiak-Kazimierczak, mamy Piotra (16 lat) i Wojtka (14 lat), którzy mają wrodzoną wadę genetyczna - tzw. kruchy chromosom X.

  Polskie dzieci i nastolatki tracą słuch z powodu nadmiernego i zbyt długotrwałego hałasu. Jednym z głównych winowajców są popularne odtwarzacze do słuchania muzyki. Problem jest tym bardziej niebezpieczny, że w dużym stopniu nieuświadomiony. Czy ubytki słuchu są nieodwracalne?

  "Mój 4-letni synek ma wędrujące jądra. Nie wiem, co mam robić. Cześć lekarzy zaleca zabieg, a inni każą czekać, aż same zstąpią do moszny. (...) Proszę pomóżcie mi!" Co na to nasz ekspert, dr Piotr Gryglas?

  Rugby jest sportem brutalnym - mówi Ryszard Plinta - trener reprezentacji polski w rugby, ale osoby niepełnosprawne nie mają z tym żadnego problemu - dodaje. Jeśli chodzi o aspekt rehabilitacyjny, rugby jest bardzo efektywną formą, zarówno jeśli chodzi o rehabilitację pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

  Pediatrzy alarmują - ryzyko śmierci dziecka jest w Polsce o 40 proc. większe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Fundacja ORIMARI prowadzi kampanię społeczną "Kochasz, chronisz, zapobiegasz. Badaj swoje dziecko". Kampania ma zachęcić rodziców do tego, by przynajmniej raz w roku poddali badaniu swoje dziecko.

  Otyłość może powodować cukrzycę, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zaburzenia hormonalne, nowotwory, impotencję, a także depresję. Problemy z nadwagą ma 61 proc. Polaków. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Otyłości.

  Politycy w sejmie dyskutują nad tym, gdzie, kiedy i jak powinniśmy się leczyć, wykazując niezwykłą troskę o nasze zdrowie. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się ich zdrowiu z pomocą psycholog Joanny Heidtman, dr Marka Bardadyna i wróżki Aidy.