Zdrowie

  Polacy nie stosują się do zaleceń lekarzy i nie przestrzegają zasad przyjmowania leków - tak wynika z opublikowanego ostatnio raportu "Polskiego pacjenta portret własny" sporządzonego przez agencję Pentor. 25 proc. pacjentów odstawia leki i zaprzestaje dalszej kuracji po pewnym czasie, gdy następuje poprawa samopoczucia, zaprzestaje kurację i odstawia leki. Czy Polacy nie mają świadomości konsekwencji takich praktyk?

  Porażenie nerwu twarzowego powoduje niedowład mięśni mimicznych twarzy. Skutek choroby jest natychmiastowy, często opada kącik ust i występują problemy z domykaniem oka. Przyczyny choroby są różne. Może być wywołana zapaleniem ucha, bądź zwykłym zawianiem. Ostateczną konsekwencją choroby może być trwały niedowład twarzy.

  Niestety, otyłość wśród dzieci, jest coraz poważniejszym problemem. Nie wystarczy już nagłośnienie tego problemu w mediach, konieczna jest skuteczna walka z nadwagą. Miarka przebrała się w Bydgoszczy i okolicach, gdzie u co piątego dziecka stwierdzono nadwagę lub otyłość.

  Dorota Wellman, Danuta Stenka, Krystyna Czubówna, Monika Olejnik, Natalia Przybysz, Jaga Hupało, Kamila Baar i wiele innych znanych Polek zdecydowało się pozować nago lub w bieliźnie, by pokazać kobietom, jak ważne jest pokonanie bariery wstydu i akceptacja samej siebie. Album "Pier(w)si w Polsce" ma zwrócić uwagę na problem raka piersi w inny niż ogólnie przyjęty sposób. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na wspieranie profilaktyki antynowotworowej.

  "Mamo, nie chcę mieć próchnicy" - pod takim hasłem gdańscy studenci stomatologii prowadzą akcję, której celem jest edukacja kobiet w ciąży. Chcą je nauczyć dbania o zęby zarówno swoje jak i dziecka. Próchnica w ciąży może być niebezpieczna. Dlaczego? O tym Marcin Derwich, student III roku stomatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Według badań przeprowadzonych przez firmę Slendex, producenta suplementów wspomagających odchudzanie, waga kobiety jest w pewnym stopniu kształtowana przez wpływ mężczyzny. Zmienia się w zależności od jej zaangażowania uczuciowego w związek i statusu jej rodziny.

  Japonia dzieli z San Marino pierwsze miejsce na świecie pod względem średniej długości życia swoich obywateli, a Japonki żyją dłużej niż inne kobiety na naszej planecie - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia przedstawionych 12 maja. Jaki jest ich sekret?

  W związku z Dniem Matki, który przypada na 26 maja, postanowiliśmy poruszyć z doktorem Piotrem Gryglasem tematy dotyczące kobiet w ciąży i młodych mam. omówiliśmy w programie Dzień Dobry TVN problem cukrzycy u kobiet w ciąży oraz kwestię odstawienia maleństwa od piersi.

  Fundacja Pro-Test z pomocą dietetyków wzięła pod lupę najpopularniejsze diety. Najlepszymi dietami okazały się te, które uwzględniają płeć, wiek i aktywność fizyczną stosującego dietę. Najgorsze są głodówki i diety oczyszczające. Gościem Dzień Dobry TVN był Piotrek Koluch z Fundacja Pro-Test oraz Barbara Dąbrowska- Górska, dietetyk z Dietosfery.

  Maks Cudny choruje na zespół wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Lekarze dawali mu tylko dwa dni życia. W lipcu skończy sześć lat. Mama Maksa nie wierzy w diagnozy lekarzy. Czym jest zespół wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego i, co oznacza on dla dziecka i jego rodziców?

  Coraz więcej gimnazjalistów ma poważne problemy z otyłością i nadwagą. Grozi to co piątemu dziecku. Takie wnioski wyciągają autorzy pierwszego w Polsce badania nad otyłością wśród najmłodszych, przeprowadzonego przez lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka. Czy winą za nadwagę u dzieci należy obarczać rodziców? Gośćmi DDTVN byli: pediatra dr Wojciech Feleszko, dziennikarka Katarzyna Dowbor i restauratorka Agnieszka Kręglicka.

  Naukowcy przekonują nas, ze bez diety nasze starania o zgrabną sylwetkę spełzną na niczym. Dopiero trening w połączeniu ze zmianą trybu życia może wpłynąć na zmianę sylwetki. Dlaczego tak łatwo jest nadrobić spalone kalorie? Czym jest odchudzanie, a czym jest odtłuszczanie? O to zapytaliśmy naszych gości: Tomasza Brzózkę, instruktora personalnego i Barbarę Dąbrowska-Górską, dietetyka Dietosfera.

  Dziś w Dzień Dobry TVN premiera teledysku "Masz dar". Piosenka wspiera kampanię edukacyjno-informacyjną "Podziel się życiem", zachęcającą do rejestracji Dawców Szpiku. Artyści biorący udział w projekcie namawiają również do zbierania środków na rozbudowę dziecięcego Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii w Poznaniu.

  Dwa lata temu, 4 czerwca, odeszła wybitna siatkarka Agata Mróz-Olszewska. Walcząca z białaczką sportsmenka wielokrotnie publicznie mówiła o tym, że w Polsce liczba dawców szpiku kostnego jest znacznie mniejsza niż w innych krajach Europy. Redakcja PANI kolejny rok angażuje się w działania propagujące ideę oddawania szpiku. W ramach akcji Życzenie Agaty oddawało krew i rejestrowało się w banku szpiku wiele znanych osób.

  Większość wakacyjnych infekcji wynika z przechłodzenia organizmu - wyjaśnia dr Piotr Gryglas. Różnica temperatur, klimatyzacja, a zwłaszcza zimne napoje często prowadzą do zachorowań na anginę. Kąpiele w zimnej wodzie i związane z tym wychłodzenie organizmu powodują zapalenie pęcherza, zwłaszcza u kobiet. Dzieci są narażone na zapalenie ucha.

  Masz już dość tradycyjnych zabiegów pielęgnacyjnych? Potrzebujesz odmiany i kontaktu z naturą? Mamy dla ciebie propozycję - o twoje dłonie, stopy, a nawet całe ciało zadbają malutkie rybki Garra Rufa! Potocznie mówi się o nich nawet "rybi doktorzy". Czy jest to zabieg w pełni bezpieczny i naprawdę skuteczny? Czy Polki są gotowe na tego typu doznania?

  Młody oficer Gromu, odbywający służbę w Iraku, zasłużył na miano bohatera. Wyjął ładunek wybuchowy z rąk swojego niedoświadczonego kolegi tym samym ratując mu życie. Niestety ładunek wybuch, a żołnierz stracił obie dłonie. W nocy z 4 na 5 czerwca 2010 roku zespół chirurgów Szpitala Powiatowego w Trzebnicy dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk.

  Przed podróżą do egzotycznego kraju warto najpierw sprawdzić, z jakimi chorobami tropikalnymi możemy mieć kontakt na miejscu. Powinniśmy także pamiętać o szczepieniach ochronnych. O tym, jak można uchronić się przed chorobami tropikalnymi rozmawiamy z Janem Stradowskim, szefem działu nauki miesięcznika "Focus".

  Każdego roku, w pierwszy piątek czerwca, na całym świecie odbywa się impreza zwana Wieczorem Marzeń w Zoo. Od 2005 roku przyłączyły się niej także polskie ogrody zoologiczne i dzięki temu niepełnosprawne dzieci mają szansę na bezpośredni kontakt ze zwierzętami. W "Zielonych drzwiach" poznajemy także historię Anety Boczar – Herbut, chorej na raka kobiety, która pomimo przeciwności losu postanowiła urodzić dziecko.

  Do stołecznych przychodni lawinowo zgłaszają się pacjenci z ostrym bólem gardła, gorączką i katarem - donosi "Życie Warszawy". Odpowiada za ten stan rzeczy zanieczyszczona klimatyzacja. Do czego doprowadzić może przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach?

  L-karnityna, błonnik w tabletkach, poliglukozamina, czyli niektóre z popularnych suplementów diety, nie pomagają bardziej w odchudzaniu od placebo. Rynek jest bogaty we wszelkiego rodzaju „wspomagacze”, które jak się okazuje, nie wiele dają. Czynnikiem decydującym w walce ze zbędnymi kilogramami z pewnością jest motywacja, czyli to co mamy w głowie. O tym jak korzystać z suplementów diety rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z dietetykiem Dorotą Osóbką oraz Supernianią – Dorotą Zawadzką.

  - Trudno określić jednoznaczną przyczynę tak wysokiego poziomu błędów badań. Powodów może być wiele. Począwszy od złego przygotowania do badania pacjentki poprzez zły sposób wykonania badania, aż po błędny odczyt w ośrodku oceniającym wynik. Każdy przypadek należy badać indywidualnie - wyjaśnia dr Joanna Pabich -Worożbit - specjalista ginekolog.

  Pacjenci chorzy na raka jelita grubego mają coraz gorszy dostęp do leczenia. Dlatego Stowarzyszenie Europacolon Polska w dniach 6-8 września organizuje wystawę edukacyjną "Ocal Chore Miasto" oraz zbiórkę podpisów pod petycją o stworzenie programu terapeutycznego dla chorych na raka jelita grubego.

  Lekarze apelują o to, aby nie podawać grzybów dzieciom, ponieważ toksyny w nich zawarte nieodwracalnie uszkadzają wątrobę i kolejne narządy. Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy objawy zatrucia, powinniśmy natychmiast udać się do szpitala.

  Minął już miesiąc odkąd 6-letni Tomek trafił do Centrum Zdrowia Dziecka w po tym jak zatruł się muchomorem sromotnikowym. Chłopiec przeszedł szereg operacji w tym przeszczep wątroby ratujący mu życie - o tym, jak w tej chwili czuje się chłopiec porozmawiamy z Pawłem Trzcińskim - rzecznikiem CZD, Dr Manowską - lekarzem prowadzącym oraz Martą Krzysztof - mamą chłopca.

  W Polsce chorobę zakrzepowo-zatorową diagnozuje się ją u 150 tysięcy osób rocznie. Zakrzepica jest więc poważnym problemem medycznym, choć wiadomo, dlaczego jest bagatelizowana.

  Fundacja ONIMARI organizuję kampanię społeczno-edukacyjną mająca na celu uświadomienia rodzicom, jak ważne są okresowe badania u dzieci. Tegoroczna kampania podkreśla istotność wykonywania badań USG jamy brzusznej u dzieci. Ambasadorka akcji jest Martyna Wojciechowska, mama 2,5 letniej Marysi, które gościliśmy dziś w Dzień Dobry TVN. Martyna wyjaśniła nam czemu warto pamiętać o profilaktyce, szczególnie u dzieci.

  Czym różni się trądzik młodzieńczy od tego, który pojawia się w wieku dojrzałym? Jak i dlaczego powstaje? Czy nasza dieta wpływa na problemy z cerą? Jak pielęgnować i leczyć skórę trądzikową? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dermatologa dr Marcina Ambroziaka oraz Magdalenę Groszewską, prowadząca program SOS Uroda w TVN Style.