Sezon na plony dobiega końca. Jak przechowywać zioła i warzywa by cieszyć się nimi jak najdłużej? O tym w studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedział Łukasz Skop, ogrodnik prowadzący cykl „Halo ziemia!”.
Marta Stronias z powodu raka jajników została poddana histerektomii, czyli operacji usunięcia macicy. Jakie są skutki tego zabiegu? W jakich sytuacjach, oprócz choroby onkologicznej, jest wykonywany? Kiedy histerektomia nie jest wskazana? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog, dr. n. med. Paweł Szymanowski.
Sezon chorób i przeziębień rozpoczął się w najlepsze. Chociaż mierzenie temperatury ciała nie wydaje się niczym skomplikowanym, wielu z nas robi to źle. Jak prawidło mierzyć temperaturę? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Weronika Nawara, pielęgniarka i blogerka.
Zasypianie przy telewizorze, z telefonem w ręku, sen przerywany. Wszystko to obniża jakość snu, a w efekcie może spowodować poważne problemy zdrowotne. O higienie snu opowiedział nam w DDTVN dr n.med. Tadeusz Piotrowski z Pracowni Badań nad Snem. Czy otyłość brzuszna rzeczywiście może być wynikiem "niehigienicznego snu"?
Zamiast kupować koleje ubrania, możemy przerobić stare i dać im nowe życie lub wymienić się ze znajomymi. O tym, jak dbać o środowisko i naszą planetę w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Areta Szpura, aktywistka ekologiczna i Anna Pięta, ekspertka ds. zrównoważonej mody.
Jarmuż jest jednym z najzdrowszych warzyw, a sezon na niego zaczyna się zimą. To popularne w Holandii i Portugalii warzywo stało się także modne w Polsce. Warto wprowadzić je do swojego jadłospisu z uwagi na bogactwo witaminy C, K, żelaza oraz błonnika. Jednym z możliwych sposobów wykorzystania tego kapustnego warzywa jest pesto.
Początek wiosny to dobry czas na oczyszczenie organizmu ze złogów i substancji, które skumulowały się w nim po zimie. Pomogą nam w tym: sok z brzozy, pokrzywa i jarmuż. Jakie mają właściwości? Czy każdy może po nie sięgać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prowadzącą cykl „Naturalnie” Agnieszkę Cegielską.
Jarmuż jest coraz bardziej popularny w naszym kraju. Nic dziwnego – to należące do rodziny kapustnych warzywo ma mnóstwo właściwości odżywczych. Jest smaczne, a ponadto łatwe w uprawie.
Jarmuż wciąż zyskuje na popularności w naszym kraju. Uprawa jarmużu wbrew pozorom nie jest trudna. To mało wymagające warzywo, które można uprawiać na prawie wszystkich glebach. Jak stworzyć swoją własną hodowlę jarmużu?
W kulturze silnie zakorzenione jest poczucie wyższości ze strony mężczyzn, którzy tłumaczą różne zjawiska i pojęcia kobietom. Taki protekcjonalny ton określany jest mianem mansplainingu i wiąże się ze stereotypami płciowymi.
Liść laurowy, pieprz, cynamon, ziele angielskie i jałowiec to przyprawy chętnie stosowane w kuchni, ponieważ doskonale podkreślają smak potraw. Niewiele osób jednak wie, jak oddziałują na organizm. I właśnie o prozdrowotne właściwości tych roślin opowiedziała w Dzień Dobry TVN Patrycja Machałek, autorka książek "Siła ziół" i "Przetwory z pomysłem".
Liście laurowe poza aromatem posiadają też właściwości, które pomagają w leczeniu wielu schorzeń. Napar z liści laurowych pomaga na stawy, na bolesne haluksy i ostrogi piętowe. Liść laurowy jest również polecany na cukrzycę, odchudzanie i na włosy.
Anoreksja, bulimia i otoreksja to zaburzenia odżywiania, które skupiają całe życie człowieka na jedzeniu. Przybierają formę obsesji i stają się najważniejszą sprawą w życiu chorego. Leczenie zaburzeń odżywiania to proces wieloetapowy i trudny. Dlaczego ludzie popadają w obsesję na temat jedzenia? O zaburzeniach odżywiania rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Magdaleną Błaszczyk, psychodietetyczką oraz Elżbietą Piętą, psycholog i założycielką fundacji Drzewo życia.
Majonez, musztarda, chrzan i keczup – to jedne z najczęstszych dodatków do kanapek, kiełbasek, czy frytek. Czy któryś z tych produktów jest zdrowszy od pozostałych? Jak czytać umieszczone na ich opakowaniach etykiety? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dietetyczkę kliniczną Małgorzatę Różańską.
Rozstania nie są łatwe zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Jak w takiej sytuacji powinna zachowywać się przyjaciółka? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Izabela Nowalska, Dellfina Dellert i Matylda Kozakiewicz.
W przypadku produktów spożywczych zazwyczaj sprawa jest jasna i producent podaje przydatność do spożycia na opakowaniu. Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o przedmioty, których używamy na co dzień. Jak często powinniśmy wymieniać szczoteczki do zębów, szczotki do włosów lub ręczniki? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Kingą Petrus – autorką bloga o prowadzeniu domu.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. W Dzień Dobry TVN wraz z Moniką Dzięgielewską - okulistą dziecięcym postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z wad wzroku, która występuje u jednego na pięćdziesiąt dzieci. Czym jest "leniwe oko" i jak rozpoznać tę wadę u dziecka?
Każdego roku w październiku byli maturzyści wyfruwają w rodzinnego domu i wyjeżdżają na studia. Jak z tęsknotą radzą sobie rodzice? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog Monika Perkowska oraz Natalia Tur, socjolog i blogerka.
Emocje, szczególnie te negatywne, mogą pociągać za sobą szereg następstw, a ich długotrwałe oddziaływanie może być – i przeważnie jest – wyniszczające dla zdrowia. Jakie mogą być skutki tłumienia emocji? O emocjach i skutkach ich tłumienia opowiedzieli nam w Dzień Dobry TVN psychiatra - dr Sławomir Murawiec i dziennikarka - Katarzyna Montgomery
Pierwszy raz opisano syndrom Bambiego w latach siedemdziesiątych XX wieku. Odnosi się on do infantylnej postawy człowieka wobec przyrody, czyli do idealizacji. Jednocześnie osoby z syndromem Bambiego twierdzą, że wszystko, co robi człowiek, jest złe i prowadzi do destrukcji.
Z badań wynika, że alkohol pije ponad 90% naszych rodaków. Sięgając po kieliszek, powinniśmy pamiętać, że nie jest on obojętny dla naszego organizmu. Wielu pijących ma tzw. brzuch alkoholowy, którego głównym, choć nie jedynym powodem, są wysokoprocentowe trunki.
W studiu Dzień Dobry TVN pojawił się szkocki specjalista rozwoju osobistego, który opowiedział o tym, jak nie popadać w autodestrukcję. Czy istnieje sposób, aby naprawić samego siebie?
7 sierpnia 2019 roku Andrzej Bargiel wraz ze swoją ekipą rozpoczął wyprawę "Everest Ski Challange", której celem było zdobycie najwyższego szczytu na świecie i zjazd z niego na nartach bez użycia tlenu. Niestety to się nie udało z powodu niesprzyjających warunków. O swojej wyprawie Andrzej Bargiel opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Druki takie jak recepty i skierowania mają podane daty ważności. Tymi dokumentami można się posłużyć do chwili ustania przesłanki ich wykorzystania. Najkrótsze są kilkudniowe, a najdłuższe – skierowania bezterminowe. Jaka jest ważność skierowania na badanie krwi, obrazowe, do lekarza medycyny pracy?
Z okazji dni spirometrii w kawiarence Dzień Dobry TVN można wykonać bezpłatne badania. Na czym polegają, wyjaśnili goście programu, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog i Katarzyna Mirowska, pielęgniarka.
Pani Jola zajadała smutki kolejnymi porcjami chipsów, gazowanych napojów i fastfoodami. W krytycznym momencie ważyła 246 kilogramów. Dzięki diecie i sile woli udało jej się zrzucić aż 170 kg. Jak bardzo problemy z wagą, szczególnie u osób bardzo otyłych związane są z emocjami – wyjaśniła nam w Dzień Dobry TVN dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS, która brała udział w badaniach dotyczących otyłości.
Bierne palenie tytoniu jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak samodzielne sięganie po papierosy, fajkę czy cygaro. Na jego negatywne skutki najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz dzieci. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska i socjolog, Marek Troszyński.
O tym, czym są fruktany i jaki mają wpływ na nasz organizm w studiu Dzień Dobry TVN wyjaśniła Katarzyna Biłous, trener żywienia.
Wiele osób jeżdżąc w samochodzie, dużo czasu spędza w korkach. Warto ten czas wykorzystać na ćwiczenia, które złagodzą dolegliwości związane z siedzeniem przez dłuższy czas w jednej pozycji. Z trenerką Basią Smirnow-Kurp rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Trash challenge szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Zarówno w dużych miastach, jak i na wsi ludzie chętnie wybierają się na spacery, podczas których sprzątają śmieci ze swojej okolicy, a później dzielą się zdjęciami dokumentującymi wykonanie zadania z wyzwania.