Jarmuż wciąż zyskuje na popularności w naszym kraju. Uprawa jarmużu wbrew pozorom nie jest trudna. To mało wymagające warzywo, które można uprawiać na prawie wszystkich glebach. Jak stworzyć swoją własną hodowlę jarmużu?
W kulturze silnie zakorzenione jest poczucie wyższości ze strony mężczyzn, którzy tłumaczą różne zjawiska i pojęcia kobietom. Taki protekcjonalny ton określany jest mianem mansplainingu i wiąże się ze stereotypami płciowymi.
Liść laurowy, pieprz, cynamon, ziele angielskie i jałowiec to przyprawy chętnie stosowane w kuchni, ponieważ doskonale podkreślają smak potraw. Niewiele osób jednak wie, jak oddziałują na organizm. I właśnie o prozdrowotne właściwości tych roślin opowiedziała w Dzień Dobry TVN Patrycja Machałek, autorka książek "Siła ziół" i "Przetwory z pomysłem".
Liście laurowe poza aromatem posiadają też właściwości, które pomagają w leczeniu wielu schorzeń. Napar z liści laurowych pomaga na stawy, na bolesne haluksy i ostrogi piętowe. Liść laurowy jest również polecany na cukrzycę, odchudzanie i na włosy.
Anoreksja, bulimia i otoreksja to zaburzenia odżywiania, które skupiają całe życie człowieka na jedzeniu. Przybierają formę obsesji i stają się najważniejszą sprawą w życiu chorego. Leczenie zaburzeń odżywiania to proces wieloetapowy i trudny. Dlaczego ludzie popadają w obsesję na temat jedzenia? O zaburzeniach odżywiania rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Magdaleną Błaszczyk, psychodietetyczką oraz Elżbietą Piętą, psycholog i założycielką fundacji Drzewo życia.
Majonez, musztarda, chrzan i keczup – to jedne z najczęstszych dodatków do kanapek, kiełbasek, czy frytek. Czy któryś z tych produktów jest zdrowszy od pozostałych? Jak czytać umieszczone na ich opakowaniach etykiety? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dietetyczkę kliniczną Małgorzatę Różańską.
Rozstania nie są łatwe zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Jak w takiej sytuacji powinna zachowywać się przyjaciółka? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Izabela Nowalska, Dellfina Dellert i Matylda Kozakiewicz.
W przypadku produktów spożywczych zazwyczaj sprawa jest jasna i producent podaje przydatność do spożycia na opakowaniu. Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o przedmioty, których używamy na co dzień. Jak często powinniśmy wymieniać szczoteczki do zębów, szczotki do włosów lub ręczniki? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Kingą Petrus – autorką bloga o prowadzeniu domu.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. W Dzień Dobry TVN wraz z Moniką Dzięgielewską - okulistą dziecięcym postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z wad wzroku, która występuje u jednego na pięćdziesiąt dzieci. Czym jest "leniwe oko" i jak rozpoznać tę wadę u dziecka?
Każdego roku w październiku byli maturzyści wyfruwają w rodzinnego domu i wyjeżdżają na studia. Jak z tęsknotą radzą sobie rodzice? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym psycholog Monika Perkowska oraz Natalia Tur, socjolog i blogerka.
Emocje, szczególnie te negatywne, mogą pociągać za sobą szereg następstw, a ich długotrwałe oddziaływanie może być – i przeważnie jest – wyniszczające dla zdrowia. Jakie mogą być skutki tłumienia emocji? O emocjach i skutkach ich tłumienia opowiedzieli nam w Dzień Dobry TVN psychiatra - dr Sławomir Murawiec i dziennikarka - Katarzyna Montgomery
Pierwszy raz opisano syndrom Bambiego w latach siedemdziesiątych XX wieku. Odnosi się on do infantylnej postawy człowieka wobec przyrody, czyli do idealizacji. Jednocześnie osoby z syndromem Bambiego twierdzą, że wszystko, co robi człowiek, jest złe i prowadzi do destrukcji.
Z badań wynika, że alkohol pije ponad 90% naszych rodaków. Sięgając po kieliszek, powinniśmy pamiętać, że nie jest on obojętny dla naszego organizmu. Wielu pijących ma tzw. brzuch alkoholowy, którego głównym, choć nie jedynym powodem, są wysokoprocentowe trunki.
W studiu Dzień Dobry TVN pojawił się szkocki specjalista rozwoju osobistego, który opowiedział o tym, jak nie popadać w autodestrukcję. Czy istnieje sposób, aby naprawić samego siebie?
7 sierpnia 2019 roku Andrzej Bargiel wraz ze swoją ekipą rozpoczął wyprawę "Everest Ski Challange", której celem było zdobycie najwyższego szczytu na świecie i zjazd z niego na nartach bez użycia tlenu. Niestety to się nie udało z powodu niesprzyjających warunków. O swojej wyprawie Andrzej Bargiel opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Druki takie jak recepty i skierowania mają podane daty ważności. Tymi dokumentami można się posłużyć do chwili ustania przesłanki ich wykorzystania. Najkrótsze są kilkudniowe, a najdłuższe – skierowania bezterminowe. Jaka jest ważność skierowania na badanie krwi, obrazowe, do lekarza medycyny pracy?
Z okazji dni spirometrii w kawiarence Dzień Dobry TVN można wykonać bezpłatne badania. Na czym polegają, wyjaśnili goście programu, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog i Katarzyna Mirowska, pielęgniarka.
Pani Jola zajadała smutki kolejnymi porcjami chipsów, gazowanych napojów i fastfoodami. W krytycznym momencie ważyła 246 kilogramów. Dzięki diecie i sile woli udało jej się zrzucić aż 170 kg. Jak bardzo problemy z wagą, szczególnie u osób bardzo otyłych związane są z emocjami – wyjaśniła nam w Dzień Dobry TVN dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS, która brała udział w badaniach dotyczących otyłości.
Bierne palenie tytoniu jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak samodzielne sięganie po papierosy, fajkę czy cygaro. Na jego negatywne skutki najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz dzieci. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska i socjolog, Marek Troszyński.
O tym, czym są fruktany i jaki mają wpływ na nasz organizm w studiu Dzień Dobry TVN wyjaśniła Katarzyna Biłous, trener żywienia.
Wiele osób jeżdżąc w samochodzie, dużo czasu spędza w korkach. Warto ten czas wykorzystać na ćwiczenia, które złagodzą dolegliwości związane z siedzeniem przez dłuższy czas w jednej pozycji. Z trenerką Basią Smirnow-Kurp rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Trash challenge szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Zarówno w dużych miastach, jak i na wsi ludzie chętnie wybierają się na spacery, podczas których sprzątają śmieci ze swojej okolicy, a później dzielą się zdjęciami dokumentującymi wykonanie zadania z wyzwania.
6 października to Dzień Boskich Matek, czyli kobiet, u których w ciąży lub do roku po porodzie, zostanie zdiagnozowany nowotwór. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN dr n. med. Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld, Ordynator Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej z Centrum Onkologii w Warszawie, a także Aleksandrę Wiederek-Barańską, u której wykryto raka piersi, kiedy synek miał 8 miesięcy, aby zapytać o mity krążące wokół ciąży i raka.
Czarnuszka nazywana jest także czarny kminem. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w Biblii. Roślina ta była także uwielbiana przez egipskich Faraonów oraz arabskich proroków. Napar z czarnuszki wciąż jest wykorzystywany jako środek leczniczy.
Lekarze z Centrum Leczenia Oparzeń w Szczecinie, dzięki jednej z pionierskich operacji przeszczepu skóry uratowali życie ciężko poparzonego chłopca. Na czym polega transplantacja keratynocytów, czyli namnożonych z naskórka komórek? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Stanisław Paradowski, lekarz, który operował chłopca oraz dr n. med. Paweł Gonerko, współzałożyciel Centrum Leczenia Oparzeń w Szczecinie.
To wielka chwila dla polskiego kajakarstwa, kanadyjkarz z Poznania, Tomasz Kaczor został wicemistrzem świata w wyścigu jedynek na tysiąc metrów. Dokonał tego po powrocie ze sportowej emerytury, podczas której przechodził depresję. O swoim wielkim sukcesie i krętej drodze, która do niego prowadziła Tomasz Kaczor opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Okazuje się, że kasztany mają wiele właściwości zdrowotnych. Są wykorzystywane w zielarstwie, ale również przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Nazywane są naturalnymi odpromiennikami. Dlaczego? Opowiedzieli o tym Karolina i Maciej Szaciłło.
Wazon z dyni z kompozycją kwiatową to doskonały pomysł na wyjątkową, jesienną dekorację mieszkania. O tym jak go przygotować mówiła w Dzień Dobry TVN Paulina Niemyjska, florystka.
Ile godzin powinno się spać? Naukowcy od lat starają się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Niektórzy uważają, że wystarczy nam dosłownie kilka godzin snu, aby organizm mógł odpocząć, inni przekonują, że powinniśmy spać aż 8 godzin na dobę. Jak to więc jest z tym snem? Ile godzin spać, żeby się wyspać? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Skalski psychiatra, ekspert od zaburzeń snu.
Pieczywo to podstawa śniadań i kolacji większości Polaków. Można spożywać je z wieloma dodatkami, przez co rzadko się nudzi. Niestety nie zawsze charakteryzuje się wysoką jakością i dobrym składem. Jaki jest najzdrowszy chleb? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Maria Jagiełło, dietetyk kliniczny i Justyna Roszkowska, piekarka.