Zdrowie

  Zdrowie

  Czym jest depresja poporodowa? Jakie są jej symptomy? Jak można pomóc kobiecie, która jest w stanie szoku po urodzeniu dziecka? Naszymi gośćmi byli: ginekolog, dr Witold Rogiewicz i psycholog Joanna Piertusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".

  Kobiety w wieku 20 lat, o prawidłowej masie ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej powinny przyjmować dziennie od 2000 do 2200 kalorii, natomiast przy małej aktywności czy siedzącym trybie życia - od 1700 do 1900 kalorii - radzi dietetyczka Anna Różańska.

  Zostawiła dziecko, które mimo choroby mamy jest zdrowe i do końca życia będzie przypominało mi Agatę - mówi Jacek Olszewski, mąż zmarłej Agaty Mróz. Czy kobieta śmiertelnie chora może ocalić siebie i dziecko, czy powinna zrezygnować z dziecka, by ratować swoje życie? A może nie powinna się decydować na dziecko, wiedząc, że może umrzeć?

  Gościem "Zielonych drzwi" była piosenkarka Halina Frąckowiak, która w 1990 roku przeżyła bardzo ciężki wypadek samochodowy. Czy bała się niepełnosprawności? Co w jej życiu zmienił wypadek? Jak długo dochodziła do siebie po wypadku?

  Metabolizm u trzydziestolatki już nieco zwolnił. Żeby nie przytyć, trzydziestolatka powinna zjadać nie więcej niż 2000 kalorii dziennie. Udowodniono, że trzydziestolatki w ciąży łatwiej przybierają na wadze niż dwudziestolatki - mówi dietetyk Ewa Ceborska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dwie trzydziestolatki - Agnieszkę Górniakowską i Dorotę Deląg.

  Jeśli już koniecznie chcemy brać suplementy diet, powinniśmy sprawdzić na etykiecie informacje o dziennym zapotrzebowaniu witaminy i przyjmować w ostateczności tylko te preparaty, których dawka nie przekracza limitu. Błędem jest sądzić, że witaminy w tabletkach mają podobne działanie jak te, które przyjmujemy razem z jedzeniem - mówi prof. Elżbieta Anuszewska z Państwowego Instytutu Leków.

  Kobieta po czterdziestym roku życia powinna w sposób szczególny dbać o swoją dietę. W diecie nie powinno zabraknąć roślin strączkowych - szczególnie soczewicy i soi. Te warzywa bardzo dobrze wpływają na właściwy poziom hormonów - radzi dietetyk Magdalena Jarzynka.

  Marek Nowicki, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN, jak zadbać o to, by klimatyzacja nie wpływała niekorzystnie na nasze zdrowie.

  Nie wolno odchudzać się w czasie ciąży, ale można za to zrobić wiele, by bardzo nie utyć w czasie ciąży i po porodzie szybko wrócić do formy. Jak to zrobić Na ten temat porozmawialiśmy z ginekologiem położnikiem Romualdem Dębskim oraz mamami: Niną Tyrką i Marianną Tomaszko.

  Jarosław Warzecha po studiach pedagogicznych trafił do szkoły w Rudołtowicach, gdzie bardzo zaangażował się w pracę z rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Zofia Piotrowska opiekuje się 17-letnim niepełnosprawnym synem. Oboje byli gośćmi Anny Maruszeczko i "Zielonych drzwi".

  Palenie papierosów sprawia, że skóra staje się poszarzała i gorzej ukrwiona, przez co trudniej goi się po zabiegach upiększających. Alkohol powoduje zmiany naczyniowe, zaczerwienienie twarzy i trądzik różowaty. A jak wpływa na nas kawa i herbata? O tym dr Ewa Chlebus, dermatolog z Kliniki Nova Derm.

  "Od września 2008 roku mam bardzo częste anginy. Tydzień temu wyleczyłam kolejną anginę, a teraz znowu pojawiają się jej objawy w gardle. Przy każdej anginie lekarze zapisują mi antybiotyki. Nie mogę więc wzmocnić odporności. Jeden z lekarzy nakazał mi wycięcie migdałków. Czy to nie spowoduje chorób np. oskrzeli?" - pyta naszego eksperta 25-letnia Ania. Co na to dr Piotr Gryglas?

  Głosy, które twierdzą, że mleko jest szkodliwe dla człowieka pojawiają się z powodów ekonomicznych i oszczędnościowych. Białka roślinne są dziesięciokrotnie tańsze niż produkty mleczne. Nasz mózg - gatunku homo sapiens - powstał w zasadzie dzięki temu, że nasi przodkowie jedli ryby, mięso i oczywiście pili mleko. Nie ma zdrowszego produktu niż mleko - mówi prof. dr hab. Grażyna Cichosz z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

  Różni terapeuci wykorzystują w pracy masaż oddechem, ponieważ jest on doskonalą metodą terapeutyczną. Stosowany jest między innymi w leczeniu zaburzeń nerwicowych, bezsenności i depresji. Spokojny oddech powoduje rozluźnienie mięśni, spadek ciśnienia, a także spowolnienie pracy serca, co prowadzi do poczucia wewnętrznego spokoju, regeneracji ciała i umysłu.

  "Za dwa miesiące idę do szpitala na zabieg ortopedyczny. Będą mi wycinać zbędną chrząstkę. Słyszałam, że muszę zaszczepić się przed operacją na żółtaczkę, tzw. szpitalną. Gdzie mogę się zaczepić? Czy to jest drogie i, czy powinnam wziąć także inne szczepionki?" - pyta w liście do redakcji Dzień Dobry TVN Paula z Grudziądza. Co na to nasz ekspert?

  Od 27 lutego trwa akcja GW "Polacy, odwagi!". Zachęcamy was do zrzucenia zbędnych kilogramów i dbania o zdrowie. Dołączcie do nas - w grupie łatwiej się odchudzać! Drużyna "Gazety Wyborczej" będzie walczyć z nadwagą pod okiem dietetyka, trenera i psychologa. W tej grupie znalazł się prowadzący Dzień Dobry TVN Bartosz Węglarczyk.

  Czy kobiety boją się menopauzy? Czy kobieta po menopauzie jest nadal atrakcyjną kobietą, która wciąż ma ochotę na seks? Na ten bliski wszystkim kobietom temat porozmawialiśmy z Izabelą Trojanowską i Ewą Kuklińską.

  Złość to reakcja emocjonalna, która pojawia się, gdy zablokowane jest jakieś dążenie, następuje zmiana poczucia kontroli. Naukowcy z Harvard Medical School dowiedli, że osoby, które przyznają się, że tłumią swoje negatywne emocje mają więcej problemów w życiu osobistym.

  Fundacja TVN "nie jesteś sam" dostrzega dobre działania innych organizacji i chce je propagować. Dziś w cyklu "Zielone drzwi" przedstawiamy reportaż o fundacji "Zdążyć z pomocą", która buduje ośrodek bezpłatnej rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci. Gościem Anny Maruszeczko była Beata Tyszkiewicz.

  Moje pytanie dotyczy toksoplazmozy - pisze widz Dzień Dobry TVN. Kiedy byłam w ciąży lekarz zlecił mi przeprowadzenie takiego badania. Wynik sześciokrotnie przekroczył normę, ale nie byłam w związku z tym leczona. Czy toksoplazmozę się leczy? - pyta. Co na to dr Piotr Gryglas.

  W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba Polaków spożywających posiłki poza domem. Kto stołuje się na mieście? Młodzi mieszkańcy dużych miast, którzy żyją w ciągłym pośpiechu, spędzając wiele godzin w pracy lub na uczelni. Jakie niebezpieczne składniki gromadzą się w organizmie, kiedy żywimy się potrawami typu fast food? Jak zneutralizować skutki takiej diety?

  Rak spoczywa uśpiony w każdym z nas. Podobnie jak wszystkie żywe organizmy, nasze ciała produkują stale wadliwe komórki. Jednak nasze ciała wyposażone są w mechanizmy, które wykrywają takie komórki i kontrolują ich rozwój - to fragment książki "Antyrak", której autorem jest nauropsychiatra, dr David Servan-Schreiber. Kto narażony jest na chorobę nowotworową?

  Producenci kosmetyków sięgają po coraz bardziej dziwaczne składniki, aby zapewnić nam urodę i wieczną młodość. Zwłaszcza najnowsze linie pielęgnacyjne obfitują w niespodzianki.

  Wraz z nadejściem wiosny większość kobiet przechodzi na diety. Niestety, niektóre mylą dietę z detoksem i głodówką. O zaletach i wadach diet oczyszczających, czasami nazywanych detoksem, porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: dr Ewą Matyską-Piekarską oraz dr n. med. Agnieszką Jarosz.

  Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był Robert Nowak, dwunastokrotny mistrz Polski w kick-boxingu. Czy niepełnosprawność może ograniczać zdolności zawodników kick-boxingu? O tym w reportażu Sebastian Górniak, trener kick-boxingu na wózku.

  Przed przyjęciem leku przeciwbólowego zawsze czytaj ulotkę. Nigdy nie stosuj kilku różnych leków przeciwbólowych jednocześnie. Przyjęcie leku skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą, a przede wszystkim, sprawdź, czy twój ból nie jest wywołany poważną chorobą. Nadmiar leków przeciwbólowych powoduje: duszności, krwawienia, uszkodzenia szpiku, wątroby i nerek.

  Większość z nas chociaż raz w życiu była na diecie. Dlaczego decydujemy się na wyrzeczenia i zmianę przyzwyczajeń żywieniowych? Czy tylko po to, by utracić wagę i osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

  Laryngolog stwierdził u mnie zapalenie ślinianek przyusznych. Przepisane antybiotyki nie pomogły, dlatego lekarz chce mnie skierować na biopsję. W ciągu ostatnich dwóch lat miałam nawroty tej choroby. Czy jest ona groźna i czy skierowanie mnie na biopsję jest konieczne? - pyta Alicja w e-mailu do doktora Piotra Gryglasa.