Jak dbać o swetry z wełny? Sprawdź porady ekspertki

Ciepłe i mięciutkie, a zimą najchętniej w ogóle niezdejmowane. Skoro już wszyscy wyjęliśmy je z szaf, poświęćmy im chwilę na odpowiednią pielęgnację. Tylko dzięki niej nasze swetry zachowają swoją jakość i wygląd na długie lata. Jak o nie zadbać tłumaczyła w naszym programie projektantka Basia Chrabołowska, miłośniczka naturalnej wełny.

Rodzaje wełny

Wełna jest włóknem pochodzenia zwierzęcego - owcza (merynos), z alpaki, kóz kaszmirskich (kaszmir) czy królików (angora).

  • Wełna merynos – miękka, puszysta, o cienkich włóknach; owce nizinne dają grubszą wełnę;
  • Kaszmir – bardzo cieniutkie włosy (nawet 13 mikrometrów) i super miękkie włosy;
  • Wełna z alpaki – również może być cienka, bardzo miękka, przy tym bardzo ciepła.

Zimą wybierajmy więc alpakę i merynosa, bo są najcieplejsze. Latem sięgajmy natomiast po bawełnę z dodatkiem kaszmiru.

Wełna owcza jest najtańsza , przy tym bardzo ciepła i odznacza się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi. Jednak jej dużym minusem jest to, że najzwyczajniej w świecie... gryzie. A przecież nasz wymarzony sweter powinien być miły i delikatny dla skóry. Dlatego często dodaje się do niej domieszkę droższych włókien: kaszmiru, moheru czy angory. Swetry wykonane wyłącznie z tych włókien są bardzo drogie i rzadko spotykane w sieciówkach. Jednak wytrzymują lata nie tracąc swoich właściwości, jakości i wyglądu. To jest inwestycja, na którą warto postawić.

Jak dbać o wełniane swetry

Żeby zachować swetry w dobrej formie przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na ich skład.

- Spojrzeć na metkę, czy skład jest szlachetny. Powinna być 100 procentowa wełna owcza, alpaka tudzież inna naturalna mieszanka, np. bawełna z kaszmirem - tłumaczy projektantka Basia Chrabołowska.

Jak prać swetry

Ważne jest, aby nie robić tego zbyt często. Wystarczy raz na sezon.

- W okolicy lipca, sierpnia, tuż przed sezonem jesienno-zimowym można go delikatnie przepłukać w zimnej wodzie, ręcznie. To w zupełności wystarczy - podkreśla nasza rozmówczyni..

Jeśli już musimy sweter wyprać - zawsze używajmy do tego środków z lanoliną. Zawsze w letniej wodzie i ręcznie, nawet gdy mamy w pralce program do prania swetrów. Pozwólmy mu chwilkę poleżeć, a później wykręćmy lekko pozbywając się nadmiaru wody (nigdy nie wyżymamy!). Owijamy sweter ręcznikiem i delikatnie wyciskamy. Na ręczniku kładziemy go płasko na suszarce do ubrań i zostawiamy na ok. 2 doby. Po dobie zmieniamy ręcznik i odwracamy sweter na drugą stronę.

Pielęgnacja dzianiny

Tu sprawdzi się kilka pomocnych tricków.

- Można je odświeżać wkładając do zamrażarki na dobę czy dwie. To pozbawi je zapachu - radzi ekspertka.

Sweter w trakcie prania rozciągnął się lub stracił kształt? Te z dobrej wełny zwykle powracają do początkowych wymiarów po wysuszeniu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sweter opatrzony adnotacją "pranie ręczne" zostaje wyprany maszynowo i mocno się sfilcuje, czyli jego włókna się zbiegną. Niestety jest to proces nieodwracalny.

Swetry się mechacą, czyli peelingują . Im częściej je nosimy, tym częściej o coś się ocierają, a w wyniku tego powstają małe kuleczki. Przy naturalnej wełnie to zupełnie normalne. Usuwanie zmechaceń to podstawa pielęgnacji . Najlepiej robić to małym grzebykiem. Ostrza golarki potrafią uszkodzić delikatną strukturę wełny. Peelingowanie swetra nie wpływa na jego jakość i nie sprawia, że stanie się cieńszy, ale nie róbmy tego zbyt często.

Ze względu na swoją elastyczność swetry lubią leżeć. Nigdy ich nie wieszajmy, bo grawitacja będzie powodowała rozciąganie się włókien. Sweter można włożyć do szuflady czy na półki złożony na pół.

Warto między swetry ułożyć saszetkę z lawendą czy mydełko lawendowe. Dadzą zapach, a przy okazji odstraszą mole.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak prać wełnę, aby jej nie zniszczyć? Jak uprać wełniany sweter lub płaszcz?

Jak prać wełnę merino? Praktyczny poradnik

Kardigan damski na drutach – prosty wzór

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości