Zdrowie

  Zdrowie

  Ci, którzy chcieli sprawdzić poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także zbadać swoje serce mogli przyjść w trakcie programu do naszej kawiarenki na rogu Marszałkowskiej i Hożej. Tu dr Piotr Gryglas wraz z lekarzem i pielęgniarką z Wojskowego Instytutu Medycznego radzili, jak zadbać o serce.

  Kiedy jest mróz, zyskują na tym alergicy sezonowi oraz ci uczuleni na roztocza kurzu domowego - wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego. Zima, to dla alergików czas, kiedy mogą wreszcie odetchnąć. A co z tymi, którzy mają alergię na mróz? Czy rzeczywiście wystawiając na mróz dywany, koce i kołdry zabijamy roztocza i inne alergeny?

  W Polsce żyje około 5,5 miliona niepełnosprawnych. Większość z nich jest w stanie prowadzić udane życie seksualne, chociaż najczęściej są skazani na samotność. Jak być "prawdziwym mężczyzną" po wypadku? Czy wózek przekreśla szansę na ojcostwo? Gościem Anny Maruszeczko była prof. Barbara Darewicz, urolog i seksuolog.

  Najnowsze badania TNS OBOP pt. "Polka w ciąży" pokazują, że ponad połowa Polek, które są lub były w ciąży nic nie zmieniło w swojej diecie. Z dietetyczką Magdą Makarowską rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak powinny odżywiać się kobiety w ciąży, czego nie powinny jeść. Czy aktorka Sylwia Gliwa, która niedługo zostanie mamą, zmieniła dietę? Co jada? Jakie ma zachcianki?

  W grudniu 2011 roku, przed samymi świętami Bożego Narodzenia dowiedziała się, że ma raka piersi. Postanowiła pokonać chorobę. Jej cel - wygrać z „pasażerem na gapę”. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prawniczkę Barbrę Falandysz. Jak zareagowała na wieść o chorobie i dlaczego diagnoza jej nie zaskoczyła?

  Na autyzm w Polsce cierpi około stu tysięcy osób. Dzięki kampanii społecznej fundacji Synapsis "Autyzm wprowadza zmysły w błąd" osoby dotknięte tym zaburzeniem mają większą szansę na tolerancję. Twarzą akcji został znany aktor Bartłomiej Topa.

  Każdego roku prawie 4 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Niestety, codziennie, aż 5 chorych kobiet umiera! Wcale nie musi tak być, wystarczy regularnie przeprowadzać badania cytologiczne. O tym, jak ważna jest profilaktyka i jak łatwo można zdiagnozować raka szyjki macicy opowiedział w Dzień Dobry TVN ginekolog-położnik Grzegorz Południewski.

  Z danych Krajowego Rejestru Choroby Lesniowskiego-Crohna wynika, że dziś w Polsce żyje około 5 tysięcy osób z tą chorobą. W rzeczywistości może być ich więcej, ponieważ nie wszyscy wiedzą o tym, że są chorzy. Schorzenie to nie jest łatwe do rozpoznania. Pierwsze objawy przypominają zatrucie pokarmowe. Są to ból brzucha, biegunka, brak apetytu, czasem zaparcia. Choroba najczęściej ujawnia się u młodych ludzi.

  Czym różni się zły cholesterol od dobrego? Jak skutecznie obniżyć cholesterol? Jakie produkty trzeba usunąć z diety? Jak leczyć hipercholesterolemię? Gościem Dzień Dobry TVN był internista dr Piotra Gryglas.

  Taki uraz jest niezwykle rzadki. Jak mogło dojść do złamania prącia? Jak leczyć traumę po takim urazie? O tym bolesnym dla mężczyzn urazie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Danielem Cysarzem, psychoterapeutą, seksuologiem klinicznym i doktorem Tomaszem Bużański, urologiem.

  Pies towarzyszy i pomaga człowiekowi od wielu tysięcy lat. Najbardziej znanym rodzajem psa asystującego jest pies przewodnik osoby niewidomej. Takie psy szkolone są w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Do psów asystujących zaliczamy także psy dla osób niesłyszących, dla osób z epilepsją oraz tzw. psy serwisowe, czyli pomagające osobom z niepełnosprawnością ruchową. O ciężkiej pracy psów asystujących Anna Maruszeczko rozmawiała z ich trenerem Agnieszką Orłowską.

  W kolejnym odcinku naszego cyklu "Ekomama"poruszyliśmy temat osteopatii, mało jeszcze znanej w Polsce terapii manualnej, która w USA czy Francji już jest specjalizacją lekarską i, która również może być pomocna przy rozmaitych dolegliwościach u kobiet w ciąży. Na czym dokładnie polega? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy fizjoterapeutę i osteopatę Mariusza Łupińskiego oraz ekomamę Reni Jusis.

  Prezenter pogody Bartek Jędrzejak odwiedził komorę krioterapii w podwarszawskim Konstancinie. Jak to możliwe, że tak niska temperatura leczy i dlaczego w niej nie zamarzamy?

  Eunika Lech, gość "Zielonych drzwi" i Anny Maruszczeko, jest tłumaczem języka migowego w Towarzystwie Osób Niesłyszących w Poznaniu oraz tłumaczem przysięgłym języka migowego. Na co dzień udziela porad prawnych i pomaga osobom niesłyszącym. Jak pomóc niesłyszącym w integracji ze społeczeństwem?

  Doktor Piotr Gryglas i Katarzyna Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae o tym, jak nowe listy leków refundowanych i zasady wpłynęły na pracę lekarzy i farmaceutów. Podpowiadają w Dzień Dobry TVN, jak odczytywać nowe recepty, na co powinni zwracać uwagę pacjenci, by nie byli zmuszeni do ponownej wizyty w gabinecie lekarskim.

  Ból kręgosłupa to po przeziębieniu druga najczęstsza przyczyna wizyty u lekarza. Głównym powodem bólu jest chroniczny stres i osłabienie mięśni pleców. O tym, dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ortopedą Adrianem Rymarczykiem.

  Pani Anna Szymańska jest konsultantem ds. osób niepełnosprawnych w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Z usług biura może skorzystać każda osoba, która ze względu na niepełnosprawność lub stan swojego zdrowia ma trudności ze studiowaniem w zwykłym trybie. Zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonych drzwi", którego gospodynią jest Anna Maruszczeko.

  Kiedy podczas świat zjedliśmy za dużo, cierpi nie tylko nasza sylwetka, ale także nasza wątroba, trzustka i żołądek. Zbyt mała ilość warzyw i owoców powoduje dyskomfort trawienny. Jak długo te dolegliwości mogą nam towarzyszyć? Czy można sobie pomóc farmakologią? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Magdalenę Makarowską.

  Ponad 30 tysiącom Francuzek podczas zabiegu powiększania i ujędrniania biustu wrzepiono silikon przemysłowy zamiast medycznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy chirurga plastycznego lek. med. Marka Szczyta. Czy silikon może naprawdę eksplodować w piersiach kobiet?

  Do Polski trafiła, popularna w USA i Wielkiej Brytanii, nowa moda - celowe zarażanie dzieci chorobami zakaźnymi, zwane "ospa-party". Zdrowe dzieci odwiedzają chore po to, by jak najszybciej zachorować i uzyskać odporność. Dlaczego lekarze krytykują takie postępowanie? Dlaczego rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci? Co na ten temat mówią goście Dzień Dobry TVN: dr Paweł Grzesiowski z Instytut Profilaktyki Zakażeń oraz mama trójki dzieci, dziennikarka Katarzyna Bosacka.

  Firma Ustronianka jest organizatorem oraz sponsorem kampanii społecznej „Kołysanki z miłością”. Jednym z elementów kampanii był konkurs na stworzenie autorskiego tekstu lub kompozycji kołysanki. Dochód ze sprzedaży płyty z kołysankami został przeznaczony na remont Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka. Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był też Patryk Matwiejczuk, niewidomy pianista, uczestnik projektu „Chopin dla niewidomych”.

  10 grudnia ruszyła akcja Fundacji TVN 'nie jesteś sam' - "Zostań dawcą". Na stronie www.zostandawca.pl wszyscy mogą znaleźć informacje o tym, jak i gdzie można się zarejestrować, by zostać dawcą szpiku. W Dzień Dobry TVN gościliśmy m.in. Czesława Mozila, który zaangażował się i wspiera akcję.

  Co może być przyczyną pojawiania się delikatnych wąsów u kobiet? Czy stoi za tym zaburzona równowaga hormonalna? Jakie kroki podjąć po wykryciu w organizmie wirusa HPV, powodującego raka szyjki macicy? Czy wirus jest zaraźliwy?

  Ostatnimi czasy odnotowano wzrost zachorowań na odrę. Czy szczepienie naprawę może nas uronić przed zachorowaniem na tę chorobę zakaźną? O to, w studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy dr. Pawła Grzesiowskiego. Jak ustrzec się przed groźnym wirusem i czy istnieje realne zagrożenie ?

  Ile powinniśmy dziennie jeść kalorii? Czy zależy to od wieku, naszej wagi, czy może od metabolizmu? Dlaczego jedni mogą jeść dużo i nie tyją, a inni wprost przeciwnie? Czy guma do żucia pomaga schudnąć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dietetyk Katarzynę Błażejewską.

  ... lub ma problem z nadwagą – wynika z najnowszego raportu NIK. 87 procent skontrolowanych sklepików szkolnych sprzedaje dzieciom niezdrową żywność, m.in.: chipsy, słodkie napoje gazowane i napoje energetyczne. Jak walczyć z otyłością wśród uczniów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy rzecznika prasowego NIK Pawła Biedziaka oraz koordynatorkę kampanii „Wiem, co jem” Martę Widz.

  Tym razem doktor Piotr Gryglas radzi w Dzień Dobry TVN, co zrobić, gdy kobieta w ciąży zachoruje na ospę oraz, gdy dziecko ma wysoki poziom żelaza. Czym może grozić przechodzenie ospy w czasie ciąży? Czy wysoki poziom żelaza u dziecka może być niebezpieczny dla zdrowia?

  Wydaje ci się, że przyjmujesz niewielką, a więc pewnie nieszkodliwą dawkę leku. Tyle, że jeżeli robisz to codziennie przez dłuższy czas, możesz nabawić się poważnej choroby. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli, że Paracetamol zażywany przez dłuższy czas może uszkodzić mózg i wątrobę.

  Dla noworodka całe otoczenie jest zagadką. Rodzice często zastanawiają się, jak postrzega świat, czy czuje i widzi podobnie do dorosłych. W studiu gościliśmy neonatologa Beatę Pawlus, która wytłumaczyła nam jak wygląda świat małego dziecka.

  Polacy należą do czołówki narodów, które najchętniej kupują i spożywają leki dostępne bez recepty. Jaki rodzaj leków jest najbardziej popularny wśród naszych rodaków? Z czego wynika olbrzymi popyt na farmaceutyki? Czy ich ewentualna ograniczona dostępność ograniczyłaby także ich spożycie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy internistę Pawła Grzesiowskiego.