Właściwości miodu zależą głównie od tego, z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź i pyłek kwiatowy. Jakie są właściwości konkretnych miodów? O tym w Dzień Dobry TVN mówił znawca kulinarny Mikołaj Rey.
Plastry do kinesiotapingu wykorzystuje się w przebiegu leczenia bólu stawów, profilaktyce urazów czy wsparciu pracy mięśni, a także leczeniu chorób i zaburzeń funkcjonowania układu limfatycznego. Kinesiotaping jest stosowany w rehabilitacji i sporcie. O plastrach na bóle mięśni rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą i osteopatą.
Taniec orientalny jest nazywany także tańcem brzucha lub tańcem arabskim. Obejmuje rodzaje tańców, w trakcie których tancerki – dużo rzadziej tancerze – wykonują charakterystyczne ruchy biodrami. Wbrew pozorom, taniec orientalny wykorzystuje wiele mięśni ciała – mięśnie brzucha wcale nie są w nim najważniejsze. Gośćmi Dzień Dobry TVN były mistrzynie świata w tańcu brzucha, mistrzynie Europy oraz sześciokrotne mistrzynie Polski Rozalia Walocha, Weronika Ogórek, Gabriela Zapart i Dorota Pawłowska.
Kumin, czyli kmin rzymski, często mylony bywa z kminkiem. Nie są to jednak, jak sądzi wiele osób, inne nazwy tej samej przyprawy. Kumin i kminek różnią się nie tylko wyglądem, lecz także smakiem, właściwościami i zastosowaniem.
Dziewiętnastoletnia Alicja Mazurek uległa wypadkowi. Do szpitala trafiła w krytycznym stanie i lekarze dawali jej bardzo małe szansę na przeżycie. Wbrew obawom i logice, Ala przeżyła kilka operacji. W chwili obecnej jest w śpiączce i wymaga codziennej rehabilitacji. Rodzice robią wszystko, by wybudzić córkę. Zbudowali nawet ośrodek dla osób, które potrzebują neurorehabilitacji. O swoim pomyśle opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi.
Tafefobia (czyli lęk przed pogrzebaniem żywcem) jest dość powszechna w społeczeństwie, chociaż znacznie mniej niż w wiekach minionych. Osoby, które walczą z tym strachem, podejmują środki ostrożności, które mają im pomóc skontaktować się z najbliższymi w razie obudzenia się w trumnie.
Dziś obchodzimy dzień bez skarpetek. Czy to prawda, że nie nosząc skarpet i odsłaniając kostki jesienią lub zimą będziemy chorzy? Co oznaczają zimne i blade stopy czy czerwone i opuchnięte? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy pediatrę Łukasza Durajskiego, który obalił wszelkie mity. Sprawdziliśmy też czy moczenie nóg w wodzie z solą sprawdza się podczas przeziębienia.
Alina Jakupowa to 6-letnia dziewczyna, która zawojowała świat mody. Zagraniczne media okrzyknęły ją najpiękniejszym dzieckiem na świecie. O tym, czy dzieci powinny tak szybko wchodzić w świat dorosłych, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog, Marta Żysko-Pałuba.
Dzięki technologii druku 3D osoby, które urodziły się bez ręki, lub straciły kończynę, mogą otrzymać rękę wydrukowaną na drukarce 3D, która w pewnym stopniu poprawia ich codzienne życie, pozwalając na wykonywanie prostych czynności. W studiu Dzień Dobry TVN o produkcji rąk 3D i ich codziennym użytkowaniu rozmawialiśmy z Anną Ślusarczyk - wiceprezesem fundacji e-Nable Polska, która tworzy ręce 3D i Piotrem Chrystowem, który na co dzień korzysta z takiej ręki.
Po raz pierwszy w Polsce lekarze z dwóch śląskich szpitali – Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali jednoczesny przeszczep wątroby i obu płuc u chorego na mukowiscydozę pacjenta. Transplantacje przeprowadził zespół w składzie: Robert Król, Maciej Urlik, Tomasz Stącel, Mirosław Nęcki i Marek Ochman. Katarzyna Olubińska odwiedziła szpital by sprawdzić jak dziś czuje się pacjent Rafał Kowalczuk.
Podróżnik kulinarny Mikołaj Rey zaprasza nas do świata octu i przekonuje, że to nie tylko znakomita przyprawa, ale także substancja o właściwościach prozdrowotnych.
We wrześniu 2017 roku ppłk Tomasz Czerwiński, jeden z najbardziej utalentowanych polskich pilotów i instruktor, który wykształcił kilka pokoleń pilotów, uległ poważnemu wypadkowi. Był pasażerem samolotu, który rozbił się koło Góry Kalwarii. Poznajcie jego historię. W Dzień Dobry TVN o wypadku, rehabilitacji po uszkodzeniu rdzenia kręgowego i determinacji w dążeniu do celu rozmawialiśmy z ppłk. Tomaszem Czerwińskim i dr hab. n. med. Beatą Tarnacką, neurologiem i lekarzem rehabilitacji medycznej.
Ile razy słyszeliśmy i czytaliśmy o szkodliwości telefonów komórkowych? Czy faktycznie są takie złe? Na nurtujące pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedzieli Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy bloga „Crazy Nauka”.
Badania wykazują, że z problemem nadmiernego apetytu boryka się coraz więcej Polaków. Co za tym idzie – w naszym kraju drastycznie wzrasta liczba osób z nadwagą i otyłością. Czy zioła na zmniejszenie apetytu pomogą uporać się z tą epidemią?
Trudne dzieciństwo zobowiązuje i niczego nie usprawiedliwia. Jak przeszłość wpłynęła na psychoterapeutę Wojciecha Eichelbergera? Pisarz opowiedział o swojej autobiografii w rozmowie z Dorotą Wellman.
Migdałki chronią nas przed drobnoustrojami i patogenami. Kiedy dochodzi do ich przerostu, przestają spełniać swoje zadanie i nasilają częstotliwość infekcji. W takich sytuacjach wielu lekarzy zaleca wycięcie migdałka, który stwarza problem. Czy rzeczywiście taki zabieg jest konieczny? Gościem Dzień Dobry TVN był laryngolog, Michał Wątróbski.
Jak zmienić przekonania rozmówcy i namówić go do naszych rozwiązań? Na te pytania odpowiada książka „Perswazyjny poker”. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o niej sami autorzy, Grzegorz Załuski- negocjator, konsultant i trener biznesu oraz Adam Czajkowski- trener biznesu.
Jedenastoletnie akrobatki, Julia Cebulla i Julia Dynak zdobyły srebrny medal podczas Mistrzostw Świata World Pole Sports Championships – IPSF, organizowanych od 3 do 6 października 2019 r. w Kanadzie. O swoim sukcesie dziewczynki opowiedziały w Dzień Dobry TVN.
Trening HIIT składa się z rozgrzewki, ćwiczeń o znacznej intensywności, aktywnego odpoczynku i ćwiczeń schładzających. HIIT to trening, który można zrealizować w domu i na siłowni. Nie wymaga zaopatrzenia się w specjalistyczne maszyny treningowe. Trening HIIT zaprezentował widzom Dzień Dobry TVN Qczaj.
15 października to Dzień Zdrowia Piersi. Nowa kampania Fundacji Rak'n'Roll w partnerstwie z AVON Kontra Rak Piersi, zachęcająca Polki do regularnych badań. Dzień na U to dzień, którego raz w roku potrzebuje każda kobieta, by zrobić badanie USG piersi i potwierdzić ich zdrowie.
Sezon na plony dobiega końca. Jak przechowywać zioła i warzywa by cieszyć się nimi jak najdłużej? O tym w studiu „Dzień Dobry TVN” opowiedział Łukasz Skop, ogrodnik prowadzący cykl „Halo ziemia!”.
Marta Stronias z powodu raka jajników została poddana histerektomii, czyli operacji usunięcia macicy. Jakie są skutki tego zabiegu? W jakich sytuacjach, oprócz choroby onkologicznej, jest wykonywany? Kiedy histerektomia nie jest wskazana? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog, dr. n. med. Paweł Szymanowski.
Sezon chorób i przeziębień rozpoczął się w najlepsze. Chociaż mierzenie temperatury ciała nie wydaje się niczym skomplikowanym, wielu z nas robi to źle. Jak prawidło mierzyć temperaturę? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Weronika Nawara, pielęgniarka i blogerka.
Zasypianie przy telewizorze, z telefonem w ręku, sen przerywany. Wszystko to obniża jakość snu, a w efekcie może spowodować poważne problemy zdrowotne. O higienie snu opowiedział nam w DDTVN dr n.med. Tadeusz Piotrowski z Pracowni Badań nad Snem. Czy otyłość brzuszna rzeczywiście może być wynikiem "niehigienicznego snu"?
Zamiast kupować koleje ubrania, możemy przerobić stare i dać im nowe życie lub wymienić się ze znajomymi. O tym, jak dbać o środowisko i naszą planetę w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Areta Szpura, aktywistka ekologiczna i Anna Pięta, ekspertka ds. zrównoważonej mody.
Jarmuż jest jednym z najzdrowszych warzyw, a sezon na niego zaczyna się zimą. To popularne w Holandii i Portugalii warzywo stało się także modne w Polsce. Warto wprowadzić je do swojego jadłospisu z uwagi na bogactwo witaminy C, K, żelaza oraz błonnika. Jednym z możliwych sposobów wykorzystania tego kapustnego warzywa jest pesto.
Początek wiosny to dobry czas na oczyszczenie organizmu ze złogów i substancji, które skumulowały się w nim po zimie. Pomogą nam w tym: sok z brzozy, pokrzywa i jarmuż. Jakie mają właściwości? Czy każdy może po nie sięgać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prowadzącą cykl „Naturalnie” Agnieszkę Cegielską.
Jarmuż jest coraz bardziej popularny w naszym kraju. Nic dziwnego – to należące do rodziny kapustnych warzywo ma mnóstwo właściwości odżywczych. Jest smaczne, a ponadto łatwe w uprawie.
Jarmuż wciąż zyskuje na popularności w naszym kraju. Uprawa jarmużu wbrew pozorom nie jest trudna. To mało wymagające warzywo, które można uprawiać na prawie wszystkich glebach. Jak stworzyć swoją własną hodowlę jarmużu?
W kulturze silnie zakorzenione jest poczucie wyższości ze strony mężczyzn, którzy tłumaczą różne zjawiska i pojęcia kobietom. Taki protekcjonalny ton określany jest mianem mansplainingu i wiąże się ze stereotypami płciowymi.