W najbliższy weekend zmieniamy czas z zimowego na letni. Jak długo zdrowy organizm przyzwyczaja się do tego? Co zrobić, aby ta zmiana była dla nas jak najmniej dolegliwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN neurolog Ałbenę Grabowską.
Zabiegi masażu, zajęcia z jogi, czy ćwiczenia na siłowni - z tym wszystkim można się zetknąć w niektórych zagranicznych biurach. Czy w polscy szefowie też wprowadzają strefy relaksu dla pracowników?
Karnawał w Rio de Janeiro to najbardziej znany karnawał w Brazylii. W mieście jest jedna główna parada, którą ogląda publiczność – zarówno mieszkańcy, jak i turyści – oraz wiele mniejszych tanecznych korowodów i imprez ulicznych. Jedną z gwiazd karnawału w Rio jest Polka Katarzyna Stocka (Kashira), która w jako pierwsza Europejka w 2016 roku poprowadziła korowód samby brazylijskiej na Sambodromie. O tańcu i karnawale opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Każdy z nas może uprawiać sport, ale jeśli przez długi czas nie ćwiczyłeś, postaw na ćwiczenia trochę lżejsze, czyli dopasowane do aktywności fizycznej i stanu naszych zastałych mięśni i stawów. Jeśli ktoś przez ostatnie 15 lat biegałeś tylko do autobusu, a siłownię widziałeś w serialu, to zaczynanie od bardzo intensywnych interwałów z podskokami może nie być najlepszym pomysłem... Jak zatem zacząć ćwiczyć, by uniknąć kontuzji już na samym początku? Rozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN.
Co oznacza skrót DDA? Dorosłe dzieci alkoholików to ludzie, którzy wychowywali się z rodzicem alkoholikiem i nie potrafią sobie radzić w dorosłym życiu. Z jakimi problemami zmagają się, kiedy wyprowadzają się od rodziców? Jak wygląda terapia DDA, w której mają szansę uczestniczyć? Czy stworzenie związku z dorosłym dzieckiem alkoholika jest możliwe? Gościem w studiu „Dzień Dobry TVN” był Cezary Biernacki, który odpowiedział na te pytania.
Po raz pierwszy w Polsce, w tego typu zabiegu, wykorzystano laser. Spowodowane to było wyjątkowo nietypowym umiejscowieniem tętniaka u pacjenta. Tylko używając zaawansowanej technologii zespół lekarzy był wstanie bezpiecznie umieścić protezę w tętnicy Pana Jerzego.
Jedziesz windą z kilkoma ludźmi, nagle winda się zatrzymuje między piętrami. Nie możesz nigdzie uciec, musisz czekać, aż przyjdzie ratunek lub po prostu... winda ruszy. Co robić w takiej sytuacji? Jak reagować? Jak przestać panikować?
Podczas tegorocznej aukcji WOŚP Liliana Sobieraj wraz z rodzicami wylicytowała trening z Qczajem. Jakie ćwiczenia przygotował dla niej znany trener?
Problemy z opuchniętymi nogami mogą dotyczyć każdego człowieka, w każdym wieku. Jakie są główne przyczyny powstawania obrzęku nóg? Jak można radzić sobie z tym problemem? Jak przeciwdziałać puchnięciu nóg? Czy obrzęk nóg można wyleczyć?
Środki dopingujące to biologiczne związki chemiczne, których przyjmowanie ma zwiększyć wydolność fizyczną zawodników. Większość z nich jest niedozwolona, choć istnieją także legalne środki dopingujące. Sportowcy korzystający z dopingu przez pewien czas mogą po latach cierpieć z powodu ich negatywnego wpływu na organizm.
Uzależnienie od słodyczy może prowadzić do rozwoju otyłości, a także do zaburzeń pamięci i koncentracji oraz częstych zawrotów i bólu głowy. U osób uzależnionych często pojawia się zakwaszenie organizmu, któremu towarzyszy ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia. O konsekwencjach spożywania cukru w dużych ilościach mówiła w Dzień Dobry TVN psychodietetyk i psychoterapeuta Elżbieta Lange.
Brak zrozumienia ze strony lekarzy, czasem przedmiotowe traktowanie czy niedostosowane gabinety. Raport „Przychodzi baba do lekarza” Fundacji Kulawa Warszawa obrazuje z jakimi niedogodnościami muszą się mierzyć kobiety niepełnosprawne idące do ginekologa. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Bierzanowską, autorkę bloga „Pełnoprawna”, działaczkę Fundacji „Kulawa Warszawa” oraz Iwonę Cichosz, tłumaczkę polskiego języka migowego i działaczkę społeczna. Miss Świata Głuchych 2016.
Nie wystarczy przestać myśleć o krzywdzie, zapomnieć o stracie. Sztuka wybaczania to o wiele bardziej skomplikowany proces. Na czym polega i jak przebiega? Dlaczego warto przebaczać?
W dzieciństwie nie zawsze mamy dobre relacje z rodzicami, często nie rozumiemy ich zachowania, nie wiemy dlaczego postępują tak, a nie inaczej, nie jesteśmy w stanie pojąć, że tak naprawdę chcą tylko naszego dobra. Kiedy zaczynamy to rozumieć i doceniać naszych rodziców? Kiedy przychodzi ten moment? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN starali się odpowiedzieć Mariusz Szczygieł i Tadeusz Muller.
Na indonezyjskiej wyspie Sumba malaria wciąż stanowi tam poważny problem. Są rejony, w których co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko z powodu tej choroby. Czy jest szansa, aby zupełnie wyeliminować malarię? Jak się zabezpieczyć przed zachorowaniem na malarię? Gościem Dzień Dobry TVN była lekarz rodzinny, mikrobiolog Izabela Chudzicka-Strugała.
W listopadzie 2018 roku zespół kardiochirurgów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie – Aninie przeprowadził operację wszczepienia całkowicie sztucznego serca. Zabieg wykonano u pacjenta ze zdiagnozowanym nowotworem prawej komory serca. O szczegółach operacji powiedział w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. med. Mariusz Kuśmierczyk.
Jak zmiany ciśnienia wpływają na nasze samopoczucie? Jakie ciśnienie panuje w Rowie Mariańskim i co może stać się z rybą głębinową, która została odłowiona i wyciągnięta na powierzchnię? Dlaczego na Mount Everest nie napijemy się herbatki? Co dzieje się z żelem do golenia i bitą śmietaną przy gwałtownej zmianie ciśnienia? Na te pytania odpowiedział – przy pomocy eksperymentów – gość Dzień Dobry TVN Cezary Szmidke z Centrum Nauki Kopernik.
Podczas Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow polscy lekkoatleci zdobyli siedem krążków (5 złotych i 2 srebrne), co pozwoliło im wygrać klasyfikację medalową. Wśród Polaków, którzy stawali na podium była biegaczka Sofia Ennaoui i skoczek o tyczce Paweł Wojciechowski. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby odpowiedzieli o emocjach związanych z mistrzostwami i medalami oraz o planach na najbliższy czas.
Patrycja i Natalia Maliszewskie w światowym łyżwiarstwie szybkim są fenomenem. 9 lutego Natalia zajęła w Turynie drugie miejsce w wyścigu na 500 m Pucharu Świata w short tracku i zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu na tym dystansie. To historyczny sukces polskiego łyżwiarstwa na krótkim torze. Jak wygląda ich dzień i trening? Siostry Maliszewskie odwiedził uczestnik 7. edycji Top Model Franciszek Strąkowski.
Większość z nas lubi być adorowanym. Przychodzi jednak taki moment, kiedy to zainteresowanie zaczyna być dla nas kłopotliwe, niepokojące, a nawet dające poczucie zagrożenia. O tym, kiedy zaloty przeradzają się w stalking w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną oraz Katarzyną Dacyszyn, która padła ofiarą stalkera.
Daktyle, czarny sezam i wiesiołek to tylko niektóre skarby natury wspierające zdrowie i urodę kobiet. Po co jeszcze powinny sięgać panie, aby mieć siłę i witalność, do tego wyglądać pięknie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Na rynku znajdziemy mnóstwo poradników, które mówią nam, jak mamy żyć. Marianne Power postanowiła przetestować jak najwięcej z nich, by wyciągnąć z nich to, co dla niej najlepsze. Przez 12 miesięcy żyła według zasad 12 poradników. O tym, jak zmieniło się jej życie Marianne opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.
W dzisiejszym programie Qczaj ćwiczy z Renatą Nastańską, która napisała do Qczaja bardzo poruszający list. Z jakimi problemem zgłosiła się do nas Renata? Zobaczcie trening Qczaj i Renaty.
Co roku około 3 500 Polek zapada na raka szyjki macicy. Połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zbyt późno zgłosiła się na cytologię. Oznacza to, że z 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, 5 umiera. Czy cytologia wykonywana regularnie jest w stanie uchronić przed rakiem szyjki macicy? Czy raka szyjki macicy, który został wcześnie wykryty można pokonać? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z onkologiem prof. Cezarym Szczylikiem oraz fotografką Agą Szuścik, która z powodu odkładania przez cztery lata cytologii zachorowała na raka szyjki macicy, a teraz przekonuje - dla niektórych w kontrowersyjny sposób - inne kobiety do wykonania cytologii.
Znajomość technik negocjacji w biznesie jest wręcz niezbędna. Potrzebna nie tylko w przypadku osób na stanowiskach kierowniczych, lecz także w niektórych zawodach, np. sprzedawcy czy przedstawiciela handlowego.
Jak działa dieta cytrynowa? Jakie obowiązują zasady w diecie cytrynowej? Co można jeść, a czego unikać w diecie cytrynowej? Które gwiazdy były na tej diecie i ile kilogramów udało im się zrzucić? O diecie cytrynowej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetyczką i coachem żywieniowym Agnieszką Mielczarek.
Alexander Kopacz to kanadyjski bobsleista polskiego pochodzenia, który na ostatniej olimpiadzie zdobył złoty medal. Kiedy zaczął trenować ten sport? Czy długo musiał czekać na powołanie do kadry narodowej? W czym jeszcze odnosi sukcesy? Jak nauka pomogła zdobyć mu medal olimpijski? Z Alexandrem rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Irmina Somers.
Jeszcze kilkanaście lat temu kawior uchodził za produkt luksusowy i zarezerwowany wyłącznie dla wyższych sfer. Popyt spowodował jednak, że produkt ten stał się bardziej dostępny, również w sklepach, w umiarkowanej cenie. Należy jednak zauważyć, że najwyższej jakości ikra nadal kosztuje sporo i można ją dostać wyłącznie w luksusowych restauracjach. Jak jeść kawior z łososia i w jaki sposób serwować go zaproszonym gościom?
Jesz wtedy, kiedy nie jesteś głodny? Kompulsywnie sięgasz po kolejne ciastko czy chipsa? To oznaka tego, że traktujesz jedzenie jak pocieszenie. Jak skończyć z podjadaniem? Jak inaczej nakarmić nasz "emocjonalny głód"? Czym zastąpić jedzenie?
Refluks żołądka polega na cofaniu się treści żołądkowej w kierunku przełyku. Jakie są charakterystyczne objawy tej choroby? Czym jest spowodowany refluks żołądka? I jak się go leczy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił gastroenterolog dr hab. n. med. Michał Lipiński.