Płatki bezglutenowe – wartościowe i bezpieczne śniadanie przy kłopotach trawiennych

Zobacz film: Czym jest nadwrażliwe jelito i jak je leczyć? Dietetyk Jakub Mauricz o IBS. Źródło: x-news. 
Czym jest nadwrażliwe jelito i jak je leczyć? Dietetyk Jakub Mauricz w przypadku IBS rekomenduje m.in. odstawienie pszenicy i cukrów mlecznych. Czym zastąpić gluten? W takim przypadku warto wprowadzić do diety płatki, które wyprodukowane są ze zbóż naturalnie bezglutenowych: owsiane, kukurydziane i jaglane. Do bezglutenowych płatków zaliczamy również sojowe i lniane, ryżowe, gryczane, a także coraz bardziej popularne płatki z amarantusa. Płatki bez zawartości glutenu mogą być spożywane przez osoby chore na celiakię lub nietolerancję glutenu. Stanowią także wartościowy składnik różnego rodzaju diet.

Bezglutenowe płatki są bazą do przyrządzania pożywnych śniadań, można łączyć je z jogurtem naturalnym i mlecznymi napojami. Jednak to nie jedyny sposób wykorzystania płatków bez glutenu. Często są one dodawane do ciast, chleba, bułek i batoników domowej produkcji. Bezglutenowe płatki są już nie tylko produktem dla osób z nietolerancją glutenu, ale również dla tych, które próbują komponować swoją własną, zdrowszą dietę.

Bezglutenowe płatki owsiane

Osoby z problemami trawiennymi muszą przestrzegać diety bardzo skrupulatnie. Chorzy na celiakię powinni wystrzegać się nawet produktów ze śladowymi ilościami glutenu. Nie dziwi więc pytanie, czy płatki owsiane zawierają gluten ? Sam owies jest zbożem, które nie zawiera glutenu. Może się jednak zdarzyć, że podczas zbiorów, transportu lub przechowywania zostanie zanieczyszczony przez inne zboża, które w swym składzie mają gluten. Takie zanieczyszczone płatki mogą zaszkodzić osobom chorym na celiakię lub tych, które zmagają się z nietolerancją glutenu. Warto zauważyć, że płatki owsiane mają dużo wartości odżywczych, są źródłem błonnika, białka, aminokwasów, witamin z grupy B i E. Osoby, które starają się eliminować gluten ze swojej diety nie muszą unikać płatków owsianych, zupełnie inaczej jest jednak w przypadku chorych na celiakię. Osoby te powinny sięgnąć po specjalne bezglutenowe płatki owsiane . Sklepy ze zdrową żywnością, a coraz częściej również markety, oferują płatki bez glutenu. Te oznaczone są symbolem przekreślonego kłosa, co oznacza, że są certyfikowane, a więc poddawane regularnym badaniom na obecność glutenu.

Płatki drożdżowe bezglutenowe

Płatki drożdżowe nieaktywne to doskonały wzmacniacz smaku i zagęszczacz wzbogacający wartość odżywczą potraw. Płatki drożdżowe są źródłem witaminy B, składników mineralnych i białka. Są nieaktywną formą drożdży, co oznacza, że można je spożywać bez obaw o zły wpływ na układ pokarmowy. Płatków drożdżowych można używać do przygotowania past kanapkowych, pasztetów, sosów, do zabielania zup, pizzy. Mają lekki posmak sera. Osoby unikające glutenu powinny zwrócić uwagę na rodzaj płatków drożdżowych, które wybierają, ponieważ te ogólnodostępne mogą zawierać znikome ilości białka. Skąd bierze się gluten w płatkach drożdżowych? Płatki mogą być nim zanieczyszczone w trakcie transportu, przechowywania lub produkcji. Mogą także zawierać dodatek słodu jęczmiennego lub mąki pszennej, co już wiąże się z obecnością glutenu. Na rynku są jednak dostępne płatki drożdżowe bezglutenowe, których najlepiej poszukiwać w sklepach ze zdrową żywnością. Oczywiście podstawą jest dokładne czytanie etykiety produktu, gdzie powinny znajdować się wszystkie informacje o składzie i ewentualnej obecności glutenu.

Płatki jaglane bezglutenowe

Płatki jaglane otrzymujemy z gniecionych ziaren prosa, które jest zbożem bezglutenowym. Proso słynie z bogactwa składników mineralnych, jest źródłem żelaza, witamin z grupy B. Ponadto zawiera fosfor, wapń, cynk, jod, potas, sód, magnez, brom. Doskonale wpływają na stan skóry i włosów, znane są z pozytywnego wpływu na układ pokarmowy. Pomagają usuwać toksyny, wzmacniają organizm i poprawiają samopoczucie. Czy płatki jaglane zawierają gluten ? Choć zboże, z którego wyprodukowane są płatki należy do zbóż bez zawartości glutenu, płatki mogą zostać nim zanieczyszczone, co wyklucza ich spożywanie przez osoby chore na celiakię. Dostępne są jednak płatki jaglane bezglutenowe, które mogą zostać włączone do diety osób nietolerujących glutenu.

Płatki kukurydziane bez glutenu

Płatki kukurydziane to jedne z najczęściej wybieranych produktów śniadaniowych. Spożywane z mlekiem, jogurtem, na zimno i ciepło. Płatki kukurydziane wytwarzane są z ziaren kukurydzy, zawierają duże ilości błonnika, który wzmacnia odporność organizmu, stymuluje perystaltykę jelit, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Ponadto płatki te zawierają spore ilości witaminy B, a także K, C, E, D oraz żelazo, magnez, fosfor, selen. Płatki kukurydziane, które można znaleźć na półkach sklepowych, bardzo często zawierają dodatkowe składniki, jak: substancje słodzące, barwniki, emulgatory, konserwanty. Z tego też powodu mogą znajdować się w nich znikome ilości glutenu, który niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy osób chorych na celiakię. Oczywiście dostępne są również płatki kukurydziane bez glutenu , odpowiednie dla osób z nietolerancją i chorobą trzewną. Płatki kukurydziane bezglutenowe powinny być oznakowane certyfikowanym znakiem przekreślonego kłosa.

Płatki bezglutenowe to coraz szersza oferta produktów, dlatego osoby na diecie bezglutenowej mają w czym wybierać. Należy jednak uważnie analizować etykiety, ponieważ nawet produkty wytworzone ze zbóż bezglutenowych mogą zawierać domieszki, które sprawiają, że płatki przestają być bezpieczne dla osób chorych i na diecie.

>>> Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?