Zabiegi wystrzykiwania botoksu są coraz popularniejsze. Z reguły poddają się im kobiety dojrzałe, których skóra twarzy w wiekiem straciła wcześniejszą jędrność. Szokiem są jednak przypadki, gdzie nastoletnie dziewczyny udają się do gabinetów medycyny estetycznej po zabieg. Czy to jest bezpieczne? Na to pytanie odpowiedzieliśmy dziś w studiu Dzień Dobry TVN.
Najczęstsze grzechy popełniane przez kupujących leki to: zbyt częste sięganie po lekarstwa i mieszanie różnych preparatów. Polska stała się liderem sprzedaży lekarstw wydawanych bez recepty. Poprosiliśmy eksperta z Narodowego Instytutu Leków - dr. Pawła Grzesiowskiego - o radę i odpowiedź na pytanie, jak uniknąć przedawkowania i, jak bezpiecznie zażywać lekarstwa bez recepty.
Szczupła sylwetka bez wyrzeczeń i efektu jojo? Późna kolacja? Doktor Michał Mularczyk mówi: "to możliwe i jestem tego najlepszym dowodem". Ważący niegdyś ponad 100 kg internista, po wielu nieudanych próbach odchudzania, sam stworzył dla siebie dietę, dzięki której udało mu się pozbyć aż 20 kg. Swoim doświadczeniem dzieli się z pacjentami, a także widzami Dzień Dobry TVN.
Endometrioza to choroba, która dotyka ok. 15 proc. kobiet. Jest ona na tyle złożoną chorobą, że nie zawsze daje objawy w postaci bolesnej miesiączki. W odpowiedzi na problemy związane z diagnozowaniem i leczeniem tej choroby zorganizowany został Światowy Tydzień Świadomości Endometriozy. Dziś o chorobie i jej przebiegu porozmawialiśmy z Barbarą Kossakowską, współtwórcą niezależnego portalu informacyjnego o endometriozie oraz z ginekologiem Joanną Pabich-Worożbit.
Wydaje się, że o szkodliwym wpływie alkoholu, nikotyny i narkotyków na ciężarną i jej dziecko wiedzą wszyscy. Jednak zdarzają się lekarze, którzy twierdzą, że można raczyć się czerwonym winem, będąc w stanie błogosławionym. Jakie są skutki picia alkoholu, palenia papierosów czy zażywania narkotyków w ciąży? O tym porozmawialiśmy z prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem i położnikiem.
Ostatnio wzrosła liczba zachorowań na grypę żołądkową. Zarażenie następuje podczas kontaktu z osobą chorą. Żeby się ustrzec przed grypą żołądkową, wystarczy dbać o higienę rąk - radzi Paweł Grzesiowski z Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych.
Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne są mniej narażone na zgon z powodu raka lub choroby serca niż panie, które ich nie zażywają - wynika z badań brytyjskich, które publikuje "British Medical Journal". O korzyściach wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych porozmawialiśmy z ginekologiem Grzegorzem Południewskim i tancerką Anną Bosak, która przez kilka lat brała tabletki.
Picie napojów gazowanych oprócz tego, że sprzyja otyłości, wywołuje też próchnicę. Napoje gazowane pełne są też sztucznych barwników i konserwantów. W ciągu godziny po wypiciu pozornie niewinnej coli przez nasz organizm przetacza się istne chemiczne tornado. W Polsce około 65 proc. dziewcząt i 74 proc. chłopców pije codziennie napoje gazowane.
Często z niewiadomych przyczyn bolą nas plecy. Tygodniami boli głowa lub łapiemy infekcję za infekcją. To cena, jaką płacimy za życie w nieustannym stresie. Jakie są jego najczęstsze i najgroźniejsze objawy? Jak je leczyć? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem i badacz systemu immunologicznego, dr. Pawłem Grzesiowkim.
Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszczeko był Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.
W ich przebudzenie wierzyli jedynie najbliżsi. Miesiącami czuwali przy ich łóżkach, mówili do nich, puszczali ulubioną muzykę, czekali... choć lekarze praktycznie nie dawali szans. A czekać warto było. Chęć życia, miłość i wiara sprawiły, że dziś żyją po raz drugi. Janusz Danielewicz zapadł w śpiączkę na 13 miesięcy. Radek Klejbor był w śpiączce przez 7 miesięcy. Jak często zdarzają się takie cuda?
Święta Wielkanocne spędzimy przy suto zastawionym stole. Tradycyjne świąteczne potrawy to bomby kaloryczne, które mogą zaowocować dodatkowymi kilogramami. Jak temu zapobiec? Trzeba jeść z umiarem lub ograniczyć kaloryczność świątecznych przysmaków, poprzez odpowiednie ich przygotowanie. Jak to robić? O to zapytaliśmy dietetyka Dorotę Osóbkę.
W drugim odcinku naszego cyklu sprawdziliśmy co słychać u naszych czworaczków, a w studiu wysłuchaliśmy rad dr Piotra Albrechta dotyczących pierwszych badań dla wcześniaków oraz tego na co powinni zwracać szczególną uwagę nowi rodzice?
Męski katar urasta na rangi poważnej infekcji, ból głowy – obezwładnia totalnie. Amerykańscy naukowcy postanowili wziąć w obronę płeć męską – wedle najnowszych doniesień ich postawa, samopoczucie podczas choroby jest całkowicie uzasadnione i prawdziwe – „Mężczyźni zdecydowanie gorzej niż kobiety przechodzą choroby”. Powód? Ich organizm jest nastawiony na tryb „żyj szybko, umieraj młodo”. O tym jak chorują mężczyźni rozmawialiśmy z Rafałem Bryndalem, Katarzyną Lengren i Olivierem Janiakiem.
Jedzenie typu „junk-food” uzależnia tak samo jak narkotyki – twierdzą amerykańscy naukowcy z „Nature Neuroscience”. Uczeni swoje wnioski oparli o badania przeprowadzone na szczurach. Czy to oznacza, że ludzie borykający się z nadwagą, którzy często odwiedzają bary szybkiej obsługi – nie są winni swojej tuszy?
Czy sesja zdjęciowa dla kobiecego magazynu może być dobrą formą terapii? Psychoterapię za pomocą fotografiki zapoczątkowała nowojorska fotograficzka Ellen Fisher Turk. Jej praca skoncentrowała się wówczas wokół ofiar przemocy, choroby nowotworowej, utraty dziecka. Kobiety obawiają się, że aparat fotograficzny uchwyci i uwieczni, wszystkie te cechy ich cielesności, które, na co dzień starają się ukryć. Pozowanie nago odkrywa kobietę, umożliwia zmierzyć jej się z samą sobą. Bardzo często zdjęcia ukazują tą część kobiecości, której fotografowane kobiety wcześniej w sobie nie dostrzegały.
Tak, bo święta to czas, który spędzamy głównie przy bogato zastawionym stole, na którym znajdują się najczęściej ciężko strawne potrawy. Świąteczne menu i przejedzenie się może doprowadzić do rozstroju układu pokarmowego. Jak jeść, by się nie przejeść i co zrobić, gdy już zjemy za dużo? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę Piotra Gryglasa.
Dziś w Dzień Dobry TVN prezentujemy kolejny odcinek "Zielonych drzwi". Gościem Anny Maruszeczko była charakteryzatorka Ida Karpińska, prezes Stowarzyszenia "Kwiat Kobiecości", u której w wieku 34 lat wykryto raka szyjki macicy.
Amerykańska organizacja Campaign for Safe Cosmetics opublikowała na swych stronach wyniki badań składu różnych kosmetyków. Okazuje się, że niektóre z nich zawierały szkodliwy ołów lub związki rakotwórcze. W Polsce fundacja Pro-Test prowadzi akcję społeczną przeciwko stosowaniu w kosmetykach probenów. Czym są probeny i, dlaczego substancja ta jest stosowana, mimo swojej szkodliwości przez koncerny kosmetyczne?
Jak powinien wyglądać kontakt lekarza z pacjentem? Czy w Polsce są ustalone standardy leczenia niepłodności? O tym porozmawialiśmy w Dzień dobry TVN z ginekologiem-położnikiem Grzegorzem Południewski i Anną Krawczak ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian", która 4 lata starała się o dziecko.
W ramach projektu "Porozmawiajmy o uczuciach" Fundacja Venti oraz Fundacja Otwórz Oczy wydały książeczki dla dzieci, których mamy są niepełnosprawne. W serii ukazały się: "Moja mama nie widzi", "Moja mama nie słyszy", "Moja mama jeździ na wózku". Książeczki mają pomóc dzieciom zaakceptować i odnaleźć się w sytuacji, gdy rodzić jest niepełnosprawny.
Moda na botoks party przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Spotkanie w gronie koleżanek przy dobrym winie i jedzeniu odbywa się w towarzystwie lekarza, który wykonuje zabieg wstrzyknięcia botoksu. Czy polskie botoks party wyglądają podobnie? Czy to nowy sposób na relaks?
Nowe zarządzenie NFZ: mammografii nie wolno robić, gdy pacjentka zgłasza "dolegliwości w obrębie piersi" wstrząsnęły środowiskiem onkologów. Razem z naszymi gośćmi przyjrzeliśmy się dziś w "Dzień Dobry TVN" absurdalnym rozporządzeniom Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przyczynę alergii upatruje się w genach, ale przecież kiedyś, chorych na alergię było znacznie mniej. Czy więc alergia to choroba cywilizacyjna? Coraz częściej na tę chorobę zapadają dorośli, którzy nigdy wcześniej nie byli alergikami. Dlaczego? Niedawno naukowcy ogłosili, że jedzenie owsianki do piątego roku życia zmniejsza ryzyko uczuleń o 64 proc. Czy to prawda?
Lekarze zauważyli, że kobiety z cukrzycą rodzą większe dzieci, niż zdrowe kobiety. Z kolei otyłe mamy rodzą mniejsze i chudsze dzieci. Ginekolog położnik – Witold Rogiewicz opowie nam o tym, jak się odżywiać w ciąży, by urodzić zdrowe dziecko. Trenerka Katarzyna Sempolska, która prowadzi zajęcia fizyczne dla kobiet w ciąży opowie nam o swoich doświadczeniach z przyszłymi mamami, które ćwiczą w szkołach rodzenia.
Paraliż nerwów twarzy występuje u niemowląt stosunkowo rzadko. Przyczyną może być ciężki poród, stres, ucisk w kanałach rodnych. Paraliż polega na bezwładzie mięśni w obrębie twarzy, chodzi głównie o policzki, brwi usta i powieki. W skutek paraliżu mogą wystąpić też problemy z jedzeniem, ponieważ dziecko może mieć porażone mięśnie języka - wyjaśnia fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.
Jolanta Kramarz, założycielka Fundacji Vis Maior, która pomaga niepełnosprawnym, przede wszystkim osobom niewidomym, straciła wzrok, gdy miała 14 lat. Teraz jej fundacja walczy z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, prowadzi treningi interpersonalne i szkolenia zawodowe.
Prosto z lodówki - fridge by yDe - to pierwsze polskie świeże kosmetyki, pozbawione konserwantów i wysuszającego cerę alkoholu. Mają krótki okres ważności, dlatego sprzedawane są prosto z lodówki.