Amerykańcy kosmetolodzy i chirurdzy plastyczni zaobserwowali, że w ich gabinetach zwiększyła się liczba młodych ludzi, którzy chorobliwie nie akceptują swojego wyglądu, ponieważ nie prezentują się tak jak na przerobionych przez filtry zdjęciach. Ta niebezpieczna tendencja otrzymała nazwę "Snapchat dysmorfia", czyli dysmorfofobia nowej generacji. O obsesji dotyczącej własnego wyglądu i jej przyczynach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Magdaleną Chorzewską. Do czego może doprowadzić dysmorfofobia?
W pięciu województwach Polski trwają już ferie. Za kilka dni rozpoczną je dzieciaki z kolejnych rejonów Polski. Jeżeli w czasie ferii wybieracie się w góry na narty, Anna Nowak-Ibisz w studiu Dzień Dobry TVN podpowiedziała, jakie gadżety wybrać na stok.
Ile kalorii ma alkohol? Który alkohol jest najmniej kaloryczny, a który najbardziej? Dlaczego rzucenie alkoholu pomaga w schudnięciu? Rozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN.
5 porcji zdrowia to akcja, która propaguje zdrowy styl życia. Jej fundamentalnym zadaniem jest zachęcenie ludzi do jedzenia większej ilości warzyw i owoców bądź wypicia szklanki soku. Patronem akcji jest Joanna Koroniewska, która będzie towarzyszyła Andrzejowi Polanowi w kuchni Dzień Dobry TVN.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Każdy wie, że dbając o zęby dba także o swój cały organizm. Te zepsute mają ogromny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W kawiarence TVN Cafe zapytaliśmy prezydenta PTS prof. Bartłomieja Lostera, jak Polacy wyglądają od środka?
Zamiast wstać od razu po tym jak usłyszysz budzik, przełączasz drzemkę w telefonie? Zobacz, dlaczego jest to szkodliwe dla twojego organizmu i dlaczego nie powinieneś tego robić.
Wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBV) lub C (HCV) zakażonych jest na świecie łącznie około pół miliarda ludzi. Co roku umiera z powodu tych zakażeń ponad 1,5 miliona osób. Jak dochodzi do zakażenia HCV? Jak leczy się wirusowe zapalenie wątroby typu C?
Nastała moda na bieganie. Kiedy bieganie przestaje być zdrowe? Jak bezpiecznie dla naszego organizmu uprawiać ten sport? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedział lekarz kadry olimpijskiej i ordynator centrum leczenia urazów sportowych dr Robert Śmigielski. Jak często dochodzi do zgonów w czasie uprawnia sportu?
W Gorzowie Śląskim znaleziono pięćdziesięciolatka, który był w stanie skrajnego wychłodzenia. Jego temperatura ciała wynosiła 22 st. C, a serce już nie biło. Śmigłowcem został zabrany do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, gdzie podłączono go do aparatury ECMO, zastępującej funkcje płuc i serca. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dra Tomasza Czarnika, aby powiedział, co to jest hipotermia i jak dokładnie działa urządzenie ECMO.
Stefan Hula - jeden z najlepszych polskich skoczków narciarskich. Miał 12 lat, kiedy wygrał nieoficjalne mistrzostwa świata dzieci w skokach narciarskich. Od ponad 14 lat skacze w kadrze w Pucharze Świata, a na co dzień mieszka z żoną i dwiema córkami w Szczyrku. Który z medali jest spełnieniem marzeń Stefana? Czy jego córki również trenują skoki narciarskie? Jak odpoczywa? Okazuje się, że Stefan pomaga żonie przy szyciu kombinezonów dla skoczków narciarskich. Czy to łatwa praca?
Zimą stoki zapełniają się narciarzami i snowboardzistami. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na trasach zjazdowych? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Rocznie w Polsce dokonuje się około 90 przeszczepów narządów u dzieci. Najczęściej są to nerki i wątroby. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga, transplantologa z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie prof. Piotra Kalicińskiego, aby zapytać, jak długo dzieci w Polsce muszą czekać na narząd do przeszczepu, ile lat miał najmniejszy pacjent operowany przez naszego gościa. 20 stycznia odbędzie koncert "Gwiazdy jazzu charytatywnie dla Dziecięcego Centrum Transplantacji w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie". Weźmie w nim udział sławny skrzypek jazzowy Adam Bałdych. Dlaczego zdecydował się wziąć udział w tym wydarzeniu?
Ubiegły rok był dla Anety Krawczyk bardzo trudny - rozwiodła się po 20-latach małżeństwa i przeszła poważną operację serca. Do tego - na skutek rzucenia palenia - zaczęła zmagać się z nadmiernymi kilogramami. Teraz chce wrócić do formy, potrzebuje więc ćwiczeń, które jej w tym pomogą i jednocześnie nie będą zbyt obciążające. O pomoc zwróciła się do eksperta Dzień Dobry TVN trenera personalnego Qczaja.
Sanki to jedna z popularniejszych form aktywnego zimowego wypoczynku dla dzieci. Jest ona źródłem radości, zabawy i pozytywnej energii. Jakie są rodzaje sanek? Jak bezpiecznie na nich zjeżdżać? Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak rozmawiał o tym z ratownik medyczną Haliną Długopolską.
Czy prezerwatywy dla nastolatków rozwiążą w kwestię problemu ciągłego obniżania się wieku rozpoczynania życia seksualnego przez nastolatki? O tym rozmawialiśmy dzisiaj z naszymi gośćmi, Michałem Lwem Starowiczem i Jackiem Kawalcem.
"Mam 23 lata. Od około 10 lat mlaskam w nocy i choć na początku wydawało się to całkiem zabawne, teraz to nieświadome pomlaskiwanie i zgrzytanie zębami wywołuje u mnie zakłopotanie. Nie wiem, co jest przyczyną mlaskania. Bardzo proszę o poradę" - takiego e-maila otrzymała redakcja. Co na to doktor Piotr Gryglas?
Jak co tydzień, doktor Piotr Gryglas, odpowiada na pytania nadesłane na naszą skrzynkę e-mailową przez widzów Dzień Dobry TVN.
Z doktorem Piotrem Gryglasem rozmawiamy na temat chorób groźnych dla ciężarnej i jej dziecka.
Ospa wietrzna należy do najczęstszych chorób zakaźnych młodego wieku, atakując najczęściej małe dzieci. Rozprzestrzenia się bardzo szybko i łatwo można się nią zarazić. Jakie są jej przyczyny i jak się przed nią uchronić radził nam dzisiaj dr Piotr Gryglas.
Jak co tydzień, doktor Piotr Gryglas odpowiada w Dzień Dobry TVN na e-maile widzów. Tym razem radzi, jak pozbyć się uporczywego kaszlu, co zrobić, gdy walka z łysieniem nie żadnego przynosi efektu, podpowiada także, jakie mogą być przyczyny brzydkiego zapachu z jamy ustnej.
Suche powietrze i nadwrażliwość oskrzeli może wysuszać śluzówkę. To prowadzi do uporczywego kaszlu. Zalecam nawadnianie i nawilżanie, ale warto też zrobić testy alergiczne na pleśni i grzyby - tak radzi dr Piotr Gryglas widzowi, którego męczy uporczywy kaszel.
Masz problemy ze zdrowiem? Ostatnio zauważyłeś niepokojące objawy i nie wiesz, co począć? Napisz do nas, a my zapytamy o to na antenie doktora Piotra Gryglasa. Dziś w Dzień Dobry TVN omawialiśmy problem dziecięcej żółtaczki, atopowego zapalenia skóry oraz nadwagi spowodowanej niedoczynnością tarczycą.
Czemu służy i na czym polega akcja "Policzmy się z rakiem" spytaliśmy jej inicjatora dr. Dariusza Godlewskiego i wspierającą akcję Magdą Gessler. Dlaczego restauratorka zdecydowała się dołączyć do akcji?
"Byłem młodym człowiekiem, który może wszystko, a nic nie musi... Dwa lata temu złapałem się za jaja, wykryłem coś niepokojącego - guzek. Na USG usłyszałem: NOWOTWÓR!" Kampania „Łap jaja” ma zachęcić mężczyzn do badania się pod kątem raka jąder. Nowotwór ten szczególnie niebezpieczny jest dla panów między 19 a 40 rokiem życia. Wcześnie wykryty jest w 100 proc wyleczalny. O mężczyznach, nowotworze jądra, profilaktyce i wstydliwych wizytach u urologa rozmawiamy z dr Tomaszem Bużańskim.
Czy wirus grypy A/H1N1 może zagrozić Polsce? Na to pytanie w studiu "Dzień Dobry TVN" odpowiedział Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Co to jest syndrom wyparcia? Jakie techniki stosuje nasz umysł, żeby nas oszukać? Czym jest wyparcie pierwotne, a czym wyparcie wtórne? W jakich sytuacjach nasz umysł najczęściej stosuje technikę wyparcia?
W tegorocznym rankingu "Forbesa" - "30 under 30", prezentującym najbardziej utalentowanych młodych ludzi, znalazło się 8 Polaków. Dwójkę z nich gościliśmy dziś na naszych kanapach. Marcin Piątkowski, twórca rowerów elektrycznych, i Laura Godek-Miąsik, która produkuje żywność liofilizowaną powiedzieli nam jakie to uczucie znaleźć się na tej liście, jak powstawały ich pomysły na biznes oraz, czy młodzi przedsiębiorcy mają czas na życie prywatne.
Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z Małgosią Kurek, 10-latką która jest najbardziej utytułowaną wspinaczką w swojej kategorii w Polsce!
O diecie, która robi furorę w Stanach Zjednoczonych, opowiedziała nam Agata Dąbrowska - trenerka personalna, instruktorka fitness i dietetyczka. Podstawowym założeniem tej diety jest to, że przez 8 godzin w ciągu dnia możemy jeść co chcemy, a przez kolejne 16 pościmy.
Polacy zjadają rocznie 2 kg chemii. Tak wynika z najnowszego raportu NIKu. Jakie to ma konsekwencje dla naszego zdrowia? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Agnieszką Jarosz.