Wingsuiting wymaga nie tylko ogromnej odwagi, ale też wielu umiejętności. Aby skakać z wingsuitem, należy posiadać doskonałą koordynację ruchową – szybowanie w powietrzu jest bardzo trudne, choć nagrania z wyczynów z wingsuitem mogą sprawiać wrażenie, że latanie jest bardzo łatwe.
>>>Lot paralotnią. Jak wygląda? Ile kosztuje?
Wingsuiting – co to jest?
Wingsuiting, nazywany także lataniem z wingsuitem, to stosunkowo nowy sport. Moda na niego rozpoczęła się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy wynaleziono specjalny strój do szybowania . Pozwala on na długotrwałe utrzymywanie się w powietrzu – zmniejsza prędkość opadania w pionie, a jednocześnie zapewnia długotrwałe szybowanie w poziomie. Dzięki temu możliwe jest powolne opadanie, a nawet długotrwały lot w ściśle określonym kierunku.
Wingsuit flying zyskuje coraz większą popularność – świadczyć o tym mogą ogromne ilości wideo z lotów oraz powstające kluby zrzeszające fanów tego ekstremalnego sportu. Jednym z najbardziej znanych sportowców uprawiających wingsuiting jest skoczek spadochronowy Jeb Corliss.
W standardowej wersji wingsuit flying osoba wykonująca skok szybuje w powietrzu przy pomocy specjalnego stroju, a następnie otwiera spadochron, aby bezpiecznie wylądować na ziemi. Corliss postanowił zwiększyć trudność tego zadania – chciał wylądować na ziemi jedynie przy pomocy wingsuitu, bez otwierania spadochronu. Niestety ubiegł go inny skoczek – Gary Connery – który jako pierwszy wykonał lądowanie wingsuitem bez spadochronu . Wylądował on w wingsuicie w stercie kartonów, zapewniając tym sobie bezpieczeństwo.
Istnieje kilka odmian wingsuit flying. Jedną z nich jest proximity flying – polega ona na skoku w stroju do wingsuitu, a następniu na locie wykorzystującym naturalne ułożenie terenu. Skoczek szybuje pomiędzy wzniesieniami, skałami, wzdłuż wąwozów, nad wierzchołkami drzew, a w niektórych przypadkach również przez szczeliny skalne. Taki rodzaj wingsuitingu jest wyjątkowo spektakularny, jednak przeznaczony wyłącznie dla najbardziej doświadczonych skoczków – a tych, którzy specjalizują się w wingsuit flying nadal jest stosunkowo niewielu.
Wingsuiting – jak zacząć?
Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w wingsuit flying, muszą spełnić szereg wymagań. Wygląda to inaczej niż w przypadku skoku na bungee, do którego nie potrzeba specjalnych umiejętności, ponieważ osoba skacząca zabezpieczona jest przy pomocy uprzęży i towarzyszy jej wykwalifikowana osoba, która dba o bezpieczeństwo i wyjaśnia, w jaki sposób należy zachować się w powietrzu. Aby zacząć skoki z wingsuitem, należy wykonać przedtem minimum 200 skoków ze spadochronem na wolne otwarcie w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Inną możliwością jest wykonanie 500 skoków na wolne otwarcie w dowolnym czasie – nawet w okresie dziesięciu lat. Skoki ze spadochronem pozwalają na zdobycie umiejętności niezbędnych w czasie skoku z wingsuitem – koordynacji ruchowej, opanowania czy umiejętności otwierania spadochronu w powietrzu . Oprócz tego należy posiadać ważną licencję C oraz pozwolenie na skok wingsuit . Niezbędne jest również uczestnictwo w specjalnym szkoleniu, podczas którego instruktor uczy kandydata na skoczka wingsuit, w jaki sposób operować ciałem, aby utrzymać się w powietrzu i zahamować ruch w pionie. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego stroju wingsuit. Dostępne są wersje dla początkujących, które zapewniają większe bezpieczeństwo. Doświadczeni skoczkowie wingsuit mogą skorzystać ze stroju dla zaawansowanych, który umożliwia dłuższe szybowanie w powietrzu.
Wingsuit – podsumowanie
Aby rozpocząć skoki z wingsuitem, potrzebne jest wiele samozaparcia. Odpowiednie szkolenie jest wieloetapowe i może trwać nawet wiele miesięcy. Zanim jednak przystąpi się do szkoleń, należy zdobyć doświadczenie w skokach ze spadochronem na wolnym otwarciu – warto jednak podkreślić, że wykonanie minimum 200 skoków ze spadochronem w ciągu 18 miesięcy generuje olbrzymie koszty. Z tego powodu wiele osób uważa wingsuit flying nie tylko za sport bardzo niebezpieczny, ale też kosztowny. Niemniej jednak osoby, które pasjonują się skokami ze spadochronem i chciałaby spróbować czegoś nowego, powinny zainteresować się wingsuit flyingiem. Ten sport potrafi dostarczyć dużej dawki adrenaliny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN