Tadeusz Piotrowski - psychiatra, specjalista medycyny snu:
Hipersomnia zaburza funkcjonowanie społeczne, rodzinne i zawodowe. Powiedział nam o tym schorzeniu
Michalina Czaplicka - cierpi na hipersomnię:
Zanim dowiedziałam się, że jest to hipersomnia to moja rutyna wygladała tak: wstawałam bardzo wcześnie około 5.30, nie mogłam się dobudzić. To była walka, żeby wstać z łóżka. Potem przez cały dzień główna myślą było - jak tu ułożyć dzień, żeby chociaż mieć tę godzinę, żeby się położyć. Nie pamiętam, kiedy byliśmy ostatnio w kinie. Nie było sensu, bo ja zasypiałam po 15 minutach. Jeżeli miałam do wyboru zjeść kolację lub pojście spać, to wybierałam spanie.
Jak diagnozuje się hiperosomnię. Jakie są jej przyczyny?
Zobacz też: Sauna - gorąca terapia dla ducha i ciała >>>
O to, jak odróżnić hipersomnię od zwykłej potrzeby snu, spytaliśmy w Dzień Dobry TVN dr. Michała Skalskiego - psychiatrę i specjalistę leczenia zaburzeń snu:
Przyczyny niedoboru snu:
- Nadmierna senność wynikająca z niedoborów snu.
- Nadmierna senność wynikająca z zaburzenia oddychania – tzw. bezdech – mimo, że pacjent śpi długo nie może się wyspać ze względu na brak fazy snu głębokiego.
- Nadmierna senność wynikająca z zaburzeń psychicznych, takich jak – zaburzenia lękowe, depresja, nadmierny stres. Organizm wycieńczony stresem broni się zapadając w sen.
W Polsce najczęstszą przyczyną nadmiernej senności są deficyty snu nocnego. Z różnego powodu, czy bezsenności, czy zaburzeń oddychania, zaburzeń rytmu dobowego. Jeśli wykluczymy te wszystkie czynniki, plus jakieś czynniki stresogenne - dużo ludzi na stres reaguje sennością, to wtedy nam pozostaje rozpoznanie hipersomnii - to też nie oznacza, że do końca wiemy skąd się to w ogóle bierze.
Ile godzin w ciągu doby powinniśmy spać? Co jest normą w byciu sennym, a co jej przekroczeniem? W jaki sposób odróżnić zwykłe przemęczenie od hipersomnii?
Według doktora Skalskiego, jeśli młody, zdrowy czlowiek śpi ponad osiem godzin w ciągu doby, to już jest nadmierna senność, która może być objawem jakichś problemów zdrowotnych. Mogą to być np. zaburzenia oddychania. Zmienia się to oczywiście w zależności od etapu życia. Dzieci śpią dłużej, starsi ludzie krócej.
Zobacz też: Poranne ekotriki >>>
Rekordziści, pacjenci których ja prowadziłem potrafili spać po dwadzieścia godzin na dobę.
Jak leczy się nadmierną senność?
Najpierw musimy poznać przyczynę. Jeśli jest to bezdech, to potrafimy usunąć ten problem całkowicie. Jesli nie znamy przyczyny to pozostają leki i metody behawioralne. Żeby unikać zasypiania w sytuacjach, których nie chcę, mogę zastosować np. metodę drzemek kontrolowanych - co dwie godziny 15 minut drzemki. Dzięki temu, między jedną drzemką, a druga jest mniejsza szansa na zaśnięcie.
Czy powinniśmy robić w ciągu dnia przerwę na sen? Czy drzemki w ciągu dnia są wskazane?
U ludzi zdrowych wystarcza jedna drzemka w ciągu dnia. To jest naturalna cecha naszego organizmu. Jesteśmy zawsze senni około 15.00. U zdrowego człowieka taka przerwa zazwyczaj wystarcza - osoba z hipersomnią może być ponownie senna już około godziny 17.00
Czy da się "odespać" zaległe godziny snu np. w weekend? Czy metoda wysypiania się w dni wolne jest dobra dla naszego organizmu.
Badania pokazują, że my jako populacja nie dosypiamy i kiedyś to musimy odrobić, nie na emeryturze. Odsypiamy w weekendy, ale to powoduje, że wtedy rozregulowujemy zegar.
Zobacz też: Tłuszcz powoduje otyłość i miażdżycę? Prawda czy mit? Wpływ na organizm człowieka >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN