Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce

uśmiechnięta kobieta pokazuje białe zęby i figlarnie wystawia język
fot. RyanKing999/Getty Images
Dziś bez trudu możemy rozjaśnić zęby w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób poszukuje jednak rozwiązań naturalnych, łatwych i skutecznych. Jedną z metod, stosowaną często w domowym zaciszu, jest wybielanie zębów kurkumą. Dentyści ostrzegają jednak przed zbyt częstym jej używaniem.

Kurkuma ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, a zawarta w niej kurkumina jest doskonałym przeciwutleniaczem. Przyprawa ta znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce, stając się substancją stosowaną do wybielania zębów. Właściwości ścierne szafranu indyjskiego sprawiają, że pomaga on usuwać płytkę nazębną, a także zapobiega odkładaniu się osadu na zębach. Dodatkowo korzystnie wpływa na środowisko w jamie ustnej, działając przeciwzapalnie. Wątpliwe pozostają jednak jego właściwości wybielające.

Czy kurkuma wybiela zęby?

Wybielanie zębów kurkumą to najczęściej ich mycie specjalnie przygotowaną pastą z przyprawy. Wiele osób nakłada ją także na zwykłą pastę. Można również przygotować miksturę, która składa się z oleju kokosowego, wspomnianej przyprawy oraz olejków, np. miętowego. Pozostaje jednak pytanie, czy metoda ta jest rzeczywiście skuteczna i czy kurkuma wybiela zęby? Specjaliści przekonują, że szafran indyjski działa na zasadzie ścierania, a więc wybiela o tyle, o ile uda się z jego pomocą usunąć zgromadzony na zębach osad. Tłumaczą jednocześnie, że taki sam efekt można uzyskać, wykonując okresowo zabieg czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym. Kurkuma jest dość ostrą przyprawą, dlatego jej użycie w jamie ustnej może powodować podrażnienie dziąseł. Nie jest ona polecana więc osobom ze stanami zapalnymi dziąseł, błon śluzowych czy ranami występującymi w jamie ustnej. Wybielanie zębów tą przyprawą może przynieść również efekt odwrotny do zamierzonego, dlatego dentyści ostrzegają, że jej zbyt częste stosowanie może zabarwiać zęby na żółto, a nawet nadawać im pomarańczowy odcień. Co więcej, nadmierne jej używanie może osłabiać szkliwo i prowadzić do nadwrażliwości.

Jak wygląda wybielanie zębów kurkumą?

Znając stanowisko specjalistów od higieny i pielęgnacji zębów, a także ewentualne skutki uboczne wybielania zębów kurkumą, można spróbować tej naturalnej metody, sprawdzając, czy rzeczywiście przynosi ona efekty. Trzeba jednak pamiętać o sporadycznym stosowaniu tego sposobu, aby nie podrażnić szkliwa. Skuteczność większości metod z wykorzystaniem naturalnych środków opiera się na ich działaniu ścierającym szkliwo, dlatego należy ograniczyć częstotliwość takich zabiegów. Jeśli już postanowimy spróbować kurkumy do wybielania zębów, musimy wybrać sposób jej aplikowania. Jedną z możliwości jest szczotkowanie zębów sproszkowaną przyprawą. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup organicznej, czystej kurkumy, która nie jest zanieczyszczona ani przetworzona, nie zawiera innych barwników i dodatków mogących niekorzystnie wpływać na zęby. Zaopatrzeni w przyprawę, możemy zacząć szczotkowanie. Dobrze jest kupić osobną szczoteczkę, która będzie służyła tym zabiegom. Następnie wystarczy zmoczyć szczoteczkę i zanurzyć ją w niepełnej łyżeczce przyprawy. Kolejnym krokiem jest wyszczotkowanie zębów i pozostawienie na nich kurkumy przez kilka minut (najlepiej 3–5 minut). Po tym czasie usta należy dokładnie wypłukać, po czym umyć zęby zwykłą pastą.

Jak dobrać szczoteczkę do zębów? Źródło: dzień Dobry TVN

Innym sposobem wykorzystania szafranu indyjskiego do pielęgnacji zębów jest przygotowanie specjalnej pasty, do wykonania której potrzeba zaledwie 2–3 składników. Wystarczy zmieszać ¼ łyżeczki kurkumy z taką samą ilością oleju kokosowego, alternatywnie można dodać wodę lub olejek miętowy. Składniki należy wymieszać. Powstałą mieszankę nakłada się na szczoteczkę do zębów i szczotkuje. Także i w tym wypadku można przez parę minut potrzymać pastę na zębach. Ostatnim etapem jest wypłukanie i umycie zębów w tradycyjny sposób. Kurkumę można dodać również do zwykłej pasty i taką mieszanką myć zęby kilka razy w miesiącu.

Kurkuma a wybielanie zębów

Czy kurkuma wybiela zęby, czy po takim jednorazowym zabiegu można zauważyć jakieś rezultaty? Zęby zazwyczaj są wyjątkowo gładkie i pozbawione osadu, bardzo czyste. Niektórzy utrzymują, że po kilku myciach są dużo bielsze. Trzeba jednak pamiętać, aby zabiegi pielęgnacyjne z użyciem tej przyprawy stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Warto też skonsultować to ze stomatologiem, a także nie zapominać o codziennych zabiegach, regularnych kontrolach i oczyszczaniu zębów podczas wizyt w profesjonalnym gabinecie. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!