Zobacz też: Czym jest niepłodność wtórna? >>> Badania te mogą okazać się przełomowe w leczeniu niepłodności. Czym różni się niepłodność od bezpłodności?
Tatiana Ostaszewska-Mosak:
O bezpłodności mówimy wtedy kiedy zupełnie nie ma możliwości poczęcia dziecka, natomiast my mówimy o niepłodności tzn. o takim wymiarze, który może się zmieniać. Można poprawić płodność. Płodność jest wypadkową funkcjonowania fizjologicznego pary. To już nie jest tak, że mężczyzna jest zawsze płodny, zawsze gotowy i zdolny do prokreacji przez 50, 60, 70 lat.
Zobacz też:
Wiek płodności spada. Kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę?
Mężczyźni nie lubią się badać
Mężczyźni mniej chętnie przyznają się do problemów zdrowotnych. Większą trudność sprawia im wybranie się do lekarza i przyznanie do jakichkolwiek dolegliwości.
Jeszcze do tego mamy tutaj efekt takiego płodnego samca, który jeszcze jest gdzieś mocno w głowie mężczyzn. Nie lubią tego sprawdzać ... bo jeszcze coś się okaże. Dla mężczyzn dość krępujący jest też sam proces pozyskiwania materiału niezbędnego do badania płodności. Chociaż na szczęście ta sytuacja się zmienia.
Co może mieć wpływ na obniżenie jakości materiału genetycznego:
- nieodpowiednia ilość snu
- zbyt mało odpoczynku
- niezdrowe jedzenie
- siedzący tryb życia
- używki
- suplementy
Wielu panów radzi sobie samemu, lub z pomocą partnerki. Do psychologa panowie trafiają dość rzadko. Najczęściej trafiają jednak kobiety. Chyba, że rzeczywiście pan nie ma problemu, żeby pójść i poradzić się kogoś. Wtedy taka praca jest dosyć łatwa. Z panami pracuje się dosyć konkretnie, prosto i szybko.
Zobacz też: Czy terapia pomaga? Terapie małżeńskie - wszystko, co powinieneś wiedzieć >>>
Czy słabsza jakość męskiego nasienia powoduje niemoc zajścia kobiet w ciążę lub niedonoszenia jej? Jak mężczyźni radzą sobie z problemami z płodnością?
Jayasena Channa, szef departamentu medycznego Imperial College w Londynie:
Mężowie i partnerzy kobiet, u których doszło do kilku poronień, mają niską jakość nasienia. Szczególnie chodzi o prawidłowy kod DNA, który jest niezbędny do zapłodnienia. Możemy dzięki temu lepiej pomagać parom starającym się o dziecko. Być może będziemy też mogli leczyć mężczyzn zamiast wciąż skupiać się na ciele kobiety.
Czym spowodowana jest niska jakość nasienia?
Niezdrowe nawyki mają znaczenie. Palenie, otyłość źle wpływają na nasienie. Szkodliwe są tez zanieczyszczenia - te w powietrzu oraz plastiki, w które pakuje się żywność. Prawdopodobnie te czynniki są odpowiedzialne za zmiany w kodzie DNA mężczyzn Badając męskie ciało chcemy przyczynić się do skuteczniejszego leczenia niepłodności u par. Chcemy, by zarówno kobietom jak i mężczyznom łatwiej było założyć rodzinę, bez przykrych zdarzeń. Nie można skupiać się tylko na kobietach, (...) trzeba patrzeć na całość sprawy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
podziel się: