Złość to reakcja emocjonalna, która pojawia się, gdy zablokowane jest jakieś dążenie, następuje zmiana poczucia kontroli. Naukowcy z Harvard Medical School dowiedli, że osoby, które przyznają się, że tłumią swoje negatywne emocje mają więcej problemów w życiu osobistym.
Fundacja TVN "nie jesteś sam" dostrzega dobre działania innych organizacji i chce je propagować. Dziś w cyklu "Zielone drzwi" przedstawiamy reportaż o fundacji "Zdążyć z pomocą", która buduje ośrodek bezpłatnej rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci. Gościem Anny Maruszeczko była Beata Tyszkiewicz.
Moje pytanie dotyczy toksoplazmozy - pisze widz Dzień Dobry TVN. Kiedy byłam w ciąży lekarz zlecił mi przeprowadzenie takiego badania. Wynik sześciokrotnie przekroczył normę, ale nie byłam w związku z tym leczona. Czy toksoplazmozę się leczy? - pyta. Co na to dr Piotr Gryglas.
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba Polaków spożywających posiłki poza domem. Kto stołuje się na mieście? Młodzi mieszkańcy dużych miast, którzy żyją w ciągłym pośpiechu, spędzając wiele godzin w pracy lub na uczelni. Jakie niebezpieczne składniki gromadzą się w organizmie, kiedy żywimy się potrawami typu fast food? Jak zneutralizować skutki takiej diety?
Rak spoczywa uśpiony w każdym z nas. Podobnie jak wszystkie żywe organizmy, nasze ciała produkują stale wadliwe komórki. Jednak nasze ciała wyposażone są w mechanizmy, które wykrywają takie komórki i kontrolują ich rozwój - to fragment książki "Antyrak", której autorem jest nauropsychiatra, dr David Servan-Schreiber. Kto narażony jest na chorobę nowotworową?
Producenci kosmetyków sięgają po coraz bardziej dziwaczne składniki, aby zapewnić nam urodę i wieczną młodość. Zwłaszcza najnowsze linie pielęgnacyjne obfitują w niespodzianki.
Wraz z nadejściem wiosny większość kobiet przechodzi na diety. Niestety, niektóre mylą dietę z detoksem i głodówką. O zaletach i wadach diet oczyszczających, czasami nazywanych detoksem, porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: dr Ewą Matyską-Piekarską oraz dr n. med. Agnieszką Jarosz.
Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był Robert Nowak, dwunastokrotny mistrz Polski w kick-boxingu. Czy niepełnosprawność może ograniczać zdolności zawodników kick-boxingu? O tym w reportażu Sebastian Górniak, trener kick-boxingu na wózku.
Przed przyjęciem leku przeciwbólowego zawsze czytaj ulotkę. Nigdy nie stosuj kilku różnych leków przeciwbólowych jednocześnie. Przyjęcie leku skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą, a przede wszystkim, sprawdź, czy twój ból nie jest wywołany poważną chorobą. Nadmiar leków przeciwbólowych powoduje: duszności, krwawienia, uszkodzenia szpiku, wątroby i nerek.
Większość z nas chociaż raz w życiu była na diecie. Dlaczego decydujemy się na wyrzeczenia i zmianę przyzwyczajeń żywieniowych? Czy tylko po to, by utracić wagę i osiągnąć wymarzoną sylwetkę?
Laryngolog stwierdził u mnie zapalenie ślinianek przyusznych. Przepisane antybiotyki nie pomogły, dlatego lekarz chce mnie skierować na biopsję. W ciągu ostatnich dwóch lat miałam nawroty tej choroby. Czy jest ona groźna i czy skierowanie mnie na biopsję jest konieczne? - pyta Alicja w e-mailu do doktora Piotra Gryglasa.
Nasi goście, Małgorzata Kozak i Maciej Kolinka, opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach związanych z operacjami plastycznymi. Dlaczego się im poddali?
Kleszczowe Zapalenie Mózgu jest chorobą wirusową ośrodkowego układu nerwowego. Wywołuje ją wirus, który dostaje się do organizmu człowieka bezpośrednio podczas ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Medycyna nie dysponuje lekiem, który zwalczałby czynnik chorobotwórczy, jeśli doszło do zakażenia. Lekarze mogą jedynie łagodzić objawy tej choroby. Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu są szczepienia ochronne.
W kolejnym odcinku "Zielonych drzwi" prezentujemy historię dr Magdaleny Morawskiej i jej córki Olgi, której matka oddała nerkę. Dzisiaj Olga jest roześmianą, zdrową nastolatką, a jej mama wraz z oddaną nerką zdjęła z siebie ciężar ogromnego stresu, jakim jest choroba własnego dziecka. Teraz może śmiało powiedzieć, że z jedną nerką żyje jej się nawet lepiej.
Osoby z autyzmem przejawiają genialne umiejętności - muzyczne, obliczeniowe i plastyczne. Nie zawsze idzie to jednak w parze z ilorazem inteligencji i umiejętnościami życiowymi. Ta grupa nazywana jest przez nas sawantami - wyjaśnia Joanna Grochowska z fundacji Synapsis.
O FAS, czyli o Płodowym Zespole Alkoholowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym porozmawialiśmy z Teresą Jadczak-Szumiało, psychologiem i pedagogiem.
Wszyscy walczymy z silnymi mrozami za oknem, a w dodatku nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie zrobiło się cieplej. Dlatego dziś postanowiliśmy pokazać, że zimno może mieć swoje pozytywne skutki i lecznicze zastosowanie. Poznaj uzdrawiającą moc mrozu!
Nadchodzi kolejna fala zachorowań na grypę. Wcale nie musimy się szczepić, by cieszyć się zdrowiem. Wystarczy trochę ruchu i odpowiednia dieta. W ciągu miesiąca można uodpornić organizm przed przeziębieniem i grypą. Witamina D chroni górne drogi oddechowe, które są atakowane infekcjami w pierwszej kolejności. Kwasy omega 3 wpływają na wzmacnianie odporności, a bakterie probiotyczne i błonnik znajdziemy w kapuście kiszonej.
Ciąża pozamaciczna to ta, w której zarodek nie zagnieździł się w jamie macicy. Obecnie ciąże pozamaciczne wykrywa się we wczesnym stadium, tak że nie zagrażają one życiu matki. Nowoczesne metody leczenia pozwalają zaś kobiecie zachować płodność. Na temat ciąży pozamacicznej porozmawialiśmy z ginekologiem-położnikiem Witoldem Rogiewiczem.
Stan zdrowia Polek systematycznie się pogarsza - tak wynika z opublikowanych właśnie danych o zdrowiu kobiet krajów Unii Europejskiej. Zdrowotne programy profilaktyczne cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Gościem Dzień Dobry TVN był dr Paweł Grzesiowski.
W Polsce każdego roku rodzi się około 1000 dzieci z FAS, czyli Zespołem Alkoholowym Płodu. FAS jest wiodącą przyczyną chorób umysłowych. Większość osób z FAS ma przeciętny poziom inteligencji. Do zaburzeń dochodzi wówczas, gdy kobieta w ciąży pije alkohol. Jak poznać, że dziecko ma syndrom FAS? Jak postępować z takim dzieckiem?
Bezpieczeństwo naszych pociech na stoku się zwiększy. Od 31 stycznia dzieci do 15 roku życia mają obowiązek jeżdżenia na nartach w kasku. Rodziców, którzy nie dopilnują swoich pociech na stoku czeka kara grzywny lub nagana. O bezpieczeństwie na stoku rozmawialiśmy dziś w Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi.
Prof. Małgorzata Krajewska Walasek, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, bierze udział w licznych konferencjach dotyczących chorób uwarunkowanych genetycznie. Anna Maruszeczko rozmawiała z nią w "Zielonych drzwiach" na o chorej na Zespół Edwardsa Amelce.
Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy 20% par w Polsce. Cierpią na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. By wspomóc działania medyczne powstają poradnie udzielające równoległej i alternatywnej pomocy osobom znajdującym się w podobnej sytuacji. Jak wygląda taka pomoc? O tym mogliście się dowiedzieć z dzisiejszego "Dzień Dobry TVN".
Częstym problemem w relacji rodziców z dziadkami są odmienne metody wychowawcze. Dziadkowie z upodobaniem rozpieszczają wnuka, a rodzice starają się być konsekwentni wobec dziecka. Rozpieszczanie często dotyczy jedzenia, a szczególnie słodyczy. Najlepszym rozwiązaniem jest porozmawianie z dziadkami i ustalenie diety naszego malucha. Do czego może prowadzić przekarmienie dziecka?
Lekarzom z Łęcznej udało się uratować kobietę u której wystąpiła reakcja autoimmunologiczna na leki przeciwbólowe. Kobieta straciła niemal cały naskórek ze swojego ciała. Skąd mamy wiedzieć, czy nie jesteśmy uczuleni na konkretny lek? O czym powinniśmy pamiętać stosując leki dostępne bez recepty? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dr Pawła Grzesiowskiego z Narodowego Instytut Leków.
Robert Więckowski choruje na zwyrodnienie barwnikowe siatkówek obu oczu. Dziś widzi jeszcze światło i kolory, jednak jego wzrok systematycznie ulega degeneracji. Wie, że w końcu nadejdzie dzień, w którym przed oczami będzie miał już tylko ciemność. Nie boi tego dnia, bo przez lata oswoił się z tą myślą. Robert Więckowski i Anna Żebrak, która brała udział w tworzeniu kampanii "Otwórz Oczy" byli gośćmi Anny Maruszeczko.
Problem z trzecim migdałem dotyka najczęściej dzieci. Ponieważ dolegliwości z tym związane są bardzo dokuczliwe, zaleca się wycięcie przerośniętego migdałka. Rodzice jednak wahają się czy poddać dzieci takiemu leczeniu, bo jest to zabieg wykonywany, tak jak operacja, pod narkozą. Co zyskujemy dzięki usunięciu trzeciego migdałka? O to zapytaliśmy doktora Pawła Grzesiowskiego.
Zabiegi wystrzykiwania botoksu są coraz popularniejsze. Z reguły poddają się im kobiety dojrzałe, których skóra twarzy w wiekiem straciła wcześniejszą jędrność. Szokiem są jednak przypadki, gdzie nastoletnie dziewczyny udają się do gabinetów medycyny estetycznej po zabieg. Czy to jest bezpieczne? Na to pytanie odpowiedzieliśmy dziś w studiu Dzień Dobry TVN.