Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok

Zatoki są przestrzeniami w okolicach nosa i czoła wewnątrz kości czaszki. Człowiek ma cztery pary zatok. Zdrowe wypełniają się powietrzem, które wdychamy, a następnie je ogrzewają, oczyszczają i nawilżają. Co dziesiątemu Polakowi rokrocznie dokuczają objawy zapalenia zatok. O tym, jak uniknąć kataru zatokowego opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN, dr Michał Wątróbski.

Do symptomów należą m.in.: ból, chrząkanie, kaszel, zatkany nos, ropna wydzielina z nosa, zaburzenia węchu, nieprzyjemny zapach z ust. Warto pamiętać, że objawy zapalenia zatok różnią się w zależności od zajętych zatok. Dotyczy to zwłaszcza bólu, który może być zlokalizowany w różnych częściach twarzy.

Więcej:

Czym jest ostre zapalenie zatok? Objawy

Ostre zapalenie zatok pojawia się rzadko i trwa około 10 dni. Prawidłowo prowadzone leczenie nie pozostawia żadnych skutków ubocznych. Jakie są objawy zapalenia zatok? Do jego najczęstszych symptomów należą kłopoty z oddychaniem oraz gęsta wydzielina w kolorze żółtym lub zielonym. Twarz chorego jest obolała, w dodatku to uczucie nasila się przy schylaniu. Schorzeniu mogą towarzyszyć także: bóle zębów i żuchwy, gorączka, ból głowy, złe samopoczucie, zaburzenia smaku i węchu, nieprzyjemny zapach z ust, ucisk w uchu. Bardzo często leczenie ostrego zapalenia zatok przeprowadzane jest za pomocą antybiotyków lub sterydów.

Z czego wynika i jak objawia się przewlekłe zapalenie zatok?

Przewlekłe zapalenie ma związek z nieprawidłowo leczonym lub zbagatelizowany ostrym zapaleniem. Trwa dłużej niż 12 tygodni, a symptomy przez cały ten czas utrzymują się, ale zmienia się ich nasilenie. Objawy przewlekłego zapalenia zatok są takie same jak w przypadku ostrego. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj choroby nie tak łatwo wyleczyć. Bardzo często konieczny jest zabieg udrażniania zatok.

Zapalenie zatok szczękowych – jakie daje objawy?

Zapalenie zatok szczękowych najczęściej obejmuje obszar twarzy od górnych zębów aż do jamy nosowej. Największy ból odczuwany jest w górnej części policzka i okolicach czoła, może jednak promieniować do zębów i uszu. Nasila się podczas kaszlu, pochylania głowy i wysiłku fizycznego. Pozostałe objawy zapalenia zatok szczękowych to: gorączka, obrzęk policzka, ból zęba i wydzielina z nosa. Do jego najczęstszych przyczyn należą: niewyleczony stan zapalny zębów, infekcje układu oddechowego, alergiczny nieżyt nosa, polipy w zatokach oraz astma oskrzelowa. Zapalenie tego rodzaju może być także spowodowane wadami anatomicznymi zatok, a nawet stanowić skutek powikłań po leczeniu kanałowym lub usunięciu zęba.

Infekcja zatok sitowych: objawy

Zapalenie zatok sitowych bardzo często rozwija się jako powikłanie po schorzeniach, takich jak przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych i ustnej, alergie. Może pojawić się także jako skutek obecności ciała obcego w nosie (najczęściej dotyczy zapalenia zatok u dzieci) oraz w wyniku urazów twarzy i nosa. Objawy stanu zapalnego zatok sitowych to: ból między oczami, u nasady nosa lub za okiem, katar, obrzęk twarzy, ból głowy i gardła, gęsta wydzielina z nosa, a także kaszel i nieprzyjemny oddech. Pojawia się również nadmierne zmęczenie oraz zaburzenia smaku i węchu.

Najczęstsze objawy zapalenia zatok czołowych

Zapalenie zatok czołowych bardzo często rozwija się jako następstwo reakcji alergicznych, a także infekcji wirusowych i bakteryjnych. Może nawet być wywołane wadliwą budową czaszki lub jej urazami. Na tę chorobę szczególnie narażone są osoby długo przebywające w chłodnych i wilgotnych lub nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach. Zapalenie zatok czołowych uważane jest za chorobę zawodową m.in. marynarzy, pływaków, pilotów i górników. Bardzo często rozwija się w przypadku osłabienia odporności bądź silnego stresu. Objawy zapalenia zatok czołowych to: ból wokół oczu i czoła, pojawia się również katar, osłabienie, ucisk w obrębie oczodołów, uczucie pełnego nosa, kaszel nasilający się w nocy, ból gardła oraz przykry oddech, a także gorączka i wydzielina z nosa.

Zobacz film: Praca lekiem na chorobę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Infekcja zatoki klinowej: objawy

Zatoki klinowe położone są najgłębiej, dlatego bardzo trudno zdiagnozować atakującą je jednostkę chorobową. Zapalenie zatok klinowych objawia się długotrwałym bólem głowy, który promieniuje w kierunku potylicy, oczu, skroni i tyłu głowy (dolegliwość zwiększa się przy pochylaniu), a także gęstą wydzieliną spływająca do gardła. Towarzyszą mu nieoczywiste symptomy, takie jak zaburzenia widzenia, mdłości, cienie pod oczami. Za najczęstsze przyczyny infekcji uważane są: niewłaściwa budowa anatomiczna nosa (np. skrzywienie przegrody nosowej), polipy i alergie. Za źródło zapalenia zatok klinowych uważna jest również mukowiscydoza, czyli choroba genetyczna, która cechuje się nadmiernym wydzielaniem śluzu w organizmie. Prowadzi ona do zaburzeń układu oddechowego, pokarmowego i rozrodczeg

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości