Jakie właściwości mają różne gatunki herbaty? Jak prawidłowo zaparzyć herbatę? W naszej kawiarence Katarzyna Jaroszyńska spotkała się z Irminą Wałęgą, która jest znawczynią herbat. Które gatunki są odpowiednie dla dzieci, które nadają się na chłodne, jesienne wieczory, a które mają działanie pobudzające
Jakie herbaty są odpowiednie dla dzieci?
Rooibos - bogate źródło antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, które są bardzo cenne dla organizmu, odgrywają niesamowicie istotną rolę, gdyż jak wiem powstrzymują wolne rodniki przed uszkodzeniem komórek w organizmie. Skarbnica wielu witamin i minerałów takich jak żelazo, wapń, cynk, magnez i fluor, a niska zawartość garbników w Rooibosie nie hamuje wchłaniania żelaza. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i uspokajające. Pomocna przy łagodzeniu bólu głowy, rozdrażnieniu i bezsenności. Zawiera flawonoidy, które stymulują wydzielanie hormonu szczęścia – serotoniny - stosowany jest również w leczeniu depresji.
Zobacz też: Kombucha – grzyb. W czym tkwi jego fenomen? >>>
Herbaty owocowe 100% - podobnie jak Rooibos nie zawierają teiny, więc nie wykazują działania pobudzającego. Nadają się do picia zarówno na gorąco jak i na zimno, podobnie jak Rooibos, bogate źródło przeciwutleniaczy, witamin z grupy B, A, C, zawierają fosfor, magnez, wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, regulują ciśnienie krwi, doskonale gaszą pragnienie
Zielona herbata bancha - zielona herbata, która pochodzi z późniejszego zbioru niż Sencha. Napar z listków Banchy jest delikatniejszy od tego z listków Senchy, zdecydowanie mniej goryczkowy i mniej pobudzający. Z powodzeniem mogą ją pić dzieci i osoby starsze nawet przed snem, gdyż Bancha wykazuje działanie relaksacyjne i uspokajające. zawiera polifenole , jest bogata w Witaminy A, C, D, E, K, oraz kompleks witamin z grupy B, zawiera również żelazo, wapń, fosfor, selen, potas, cynk, magnez. Napar z Banchy świetnie gasi pragnienie, obniża ciśnienie krwi, wycisza i uspokaja.
Honeybush - miodokrzew afrykański podobnie jak Rooibos nie zawiera teiny i jest bogatym źródłem witamin i minerałów.Pozwala złagodzić bóle brzucha związane z trawieniem. Dodatkowo Honeybush łagodzi kaszel, zalecany jest przy wszelkiego rodzaju infekcjach gardła.
Zobacz też: Czystek przeciw kleszczom – czy to działa? >>>
Mieszanki ziołowe - kompozycje składające się 100% z ziół, bez dodatku listków Camellia Sinensis (czyli herbaty). Wiadomo, że nie wszystkie zioła są odpowiednie dla dzieci, ale kompozycje ziołowe zawierające na przykład czystek, miętę, melisę czy rumianek będą bezpieczne nawet dla tych najmłodszych dzieci.
Herbaty rozgrzewające
Czarna z marchewką i imbirem - wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, stosuje się go przy przeziębieniach, wzmacnia układ odpornościowy, reguluje trawienie, działa rozkurczowo ma ochronny wpływ na żołądek, warto stosować przy bólu gardła, ponieważ ma działanie odkażające, zwalcza infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze; wspomaga leczenie zapalenie oskrzeli i płuc,poprawia koncentrację oraz wydajność umysłową,obniża poziom cholesterolu,przeciwdziała nudnościom i wymiotom, skutecznie zapobiega dolegliwościom w chorobie lokomocyjnej, morskiej, po narkozie; polecany kobietom w ciąży, które cierpią z powodu nudności.
Zobacz też: Jak zrobić bawarkę? Jakie właściwości ma ten napar? >>>
Czarna z porzeczką i kardamonem – jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, posiada właściwości przeciwzapalne,pomocny jest przy kuracji zakażeń jamy ustnej i gardła, przy przeziębieniach i grypie. Wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli i kaszlu.ma korzystny wpływ na układ trawienny. Poprawia przemianę materii, pobudza apetyt,obniża ciśnienie krwi i Jest źródłem magnezu, manganu, potasu, wapnia i żelaza.Herbacie z kardamonem przypisuje się właściwości antydepresyjne.
Owocowa z cynamonem i kurkumą – zawiera witaminy, minerały i antyoksydanty, kurkuma jest silnym antydepresantem – podnosi poziom serotoniny i zwiększa produkcję dopaminy – Poza tym chroni przed cukrzycą, otyłością, a nawet demencją.
Rooibos z pomarańczą i chili – rozgrzewa, wykazuje działanie przeciwzapalne
Czarna z karmelem - herbata z kawałkami karmelu i wanilią, wykazuje działanie relaksacyjne
Herbaty pobudzające
Matcha - ekskluzywna, japońska herbata typu Gyokuro w postaci sproszkowanej. Jest ona znakomitym źródłem witamin, aminokwasów, minerałów no i oczywiście polifenoli. Matcha to absolutny faworyt jeśli chodzi o zawartość antyoksydantów. Dzieje się tak dlatego, że pijąc matchę spożywamy cały liść w postaci proszku, a więc również substancje nierozpuszczalne w wodzie. sprzyja utrzymaniu koncentracji bez stanu pobudzenia organizmu, a to dzięki wysokiej zawartości l-teaniny. Polecana więc jest osobom, które pracują umysłowo, uczą się lub przygotowują do egzaminów.
Yerba mate - ostrokrzew paragwajski, który jest znany ze swoich właściwości pobudzających. Picie Yerba Mate poprawia pamięć i koncentrację, rozjaśnia umysł, zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia odbiór wrażeń i wyostrza percepcję. Zawiera wiele mikroelementów oraz witamin. Jest szczególnie bogata w magnez, mangan i potas. Wykazuje działanie antyhistaminowe, pomaga w leczeniu alergii.
Zielona herbata gyokuro - japońska herbata zielona. Należy do najlepszych herbat świata. To rarytas wyjątkowej klasy. W Japonii herbatę tę produkuje się ze szczególna starannością. Jej krzewy, w momencie pojawienia się pączków, są zacieniane specjalnymi matami tak aby chronić cenne listki przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dzięki temu liście nabierają ciemniejszej barwy, zawierają więcej chlorofilu i mniejszą ilość taniny. Otrzymana z niej herbata staje się słodsza i delikatniejsza w smaku.
Biała herbata - zachwyca niespotykaną strukturą liścia i pięknym, jasno-seledynowym naparem. Pochodzący z północno-wschodniej części prowincji Fujian rarytas jest uznawany za najcenniejszy w swojej klasie. Nazywana „imperial” ze względu na jakość jak i ograniczone zbiory, które odbywają się tylko kilka dni w roku w okresie wiosennym. Zbierane są ręcznie tylko najmłodsze pączki. Zawiera dużo teiny.
Czarna herbata - również zawiera teinę, minerały, witaminy, przeciwutleniacze
Autor: Filip Yak