Czystek przeciw kleszczom – czy to działa?

Czystek przeciw kleszczom
Fot. Getty Images/czarny_bez
Kleszcze to prawdziwe utrapienie. Czy poza chemicznymi preparatami istnieją inne sposoby na to, by się przed nimi obronić? Ostatnio na liście substancji, które odstraszają kleszcze, znalazł się czystek.

Kleszcze są nosicielami groźnej boreliozy, ich ukłucie może także spowodować przeniesienie wirusa zapalenia opon mózgowych. Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Na kleszcze musimy uważać od połowy marca aż do późnej wiosny, choć szczyt ich aktywności przypada na okresy od maja do czerwca oraz od września do października.

Zobacz też: Jeśli nie kawa to co? Alternatywa dla kawy >>>

Kleszcze występują głównie w lasach liściastych i mieszanych, choć nie tylko – potrafią się przyczaić na skraju lasu, na polanie, w parku czy na zwyczajnym trawniku. Bardzo lubią paprocie, czarny bez i leszczynę. Lubią ciepło, ale nie pełne słońce; odstrasza je zarówno zbyt wysoka (ponad 25℃), jak i zbyt niska temperatura (poniżej 4℃). Najbardziej trzeba na nie uważać rano oraz późnym popołudniem – wtedy są najbardziej aktywne.

Jak się ochronić przed kleszczami?

Jeśli zdecydujemy się na spacer po lesie, zadbajmy o odpowiedni ubiór – długie spodnie, długi rękaw i nakrycie głowy. Kolor ubrania nie ma znaczenia, ponieważ kleszcze nie widzą, a kierują się węchem. Wyczują nas z dowolnego miejsca.

Po powrocie do domu trzeba koniecznie obejrzeć całe ciało. Warto wziąć prysznic, a potem dokładnie sprawdzić skórę i włosy. Należy wytrzepać ubrania, bo tam też może ukrywać się kleszcz – potrafi chwycić się pazurkami tkaniny.

Zobacz też: 

Czym odstraszyć komary? Jak chronić się przed ich ugryzieniami? Domowe sposoby

Jeśli znajdziemy kleszcza, musimy go wyjąć przy pomocy pęsety, a miejsce po ukłuciu zdezynfekować. Koniecznie sprawdźmy, czy wyjęliśmy owada w całości. Kontrolujmy, czy w miejscu ukłucia nie pojawił się rumień, czyli zaczerwienienie.

Możemy zastosować chemiczne preparaty odstraszające kleszcze – ich wybór jest bardzo duży. Innym sposobem, dużo bardziej naturalnym i bezpiecznym, jest czystek. Jak działa czystek na kleszcze i jak go zastosować?

Czystek przeciw kleszczom

O czystku i jego cudownych właściwościach mówi się coraz więcej. Ma działanie antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne, poprawia też odporność i usuwa z organizmu toksyny. Czystek ma też tę praktyczną właściwość, jaką jest zdolność odstraszania owadów – w tym komarów i kleszczy.

Herbatka z czystka powoduje, że organizm człowieka wydziela specyficzny zapach. Jest on przyjemny w odbiorze dla ludzi, ale na kleszcze działa odpychająco i drażniąco. Dzięki temu możemy śmiało powiedzieć, że czystek odstrasza kleszcze .

Herbata zadziała jednak wtedy, gdy napar z czystka będziemy pić często i regularnie – jednorazowe wypicie przed wyjściem do lasu nie przyniesie spodziewanego efektu. Picie herbaty z czystka da nam także szereg innych korzyści zdrowotnych. Poza tym taki ziołowy napar jest bardzo smaczny i delikatny w smaku.

Zobacz też: Na przejedzenie, na trawienie - herbata! Jaki rodzaj i dla kogo? >>>

Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do picia herbaty, czystek możemy wykorzystać także w inny sposób. Wystarczy przygotować mocny napar i nanieść go na skórę oraz ubranie. Zapach czystka odstraszy kleszcze . Można też dodać olejek miętowy lub herbaciany – tak przygotowana mikstura będzie miała jeszcze silniejsze działanie.

Czystek na kleszcze dla psa

Napar z czystka można również wetrzeć w sierść naszych zwierząt, np. psów. Zadanie ułatwimy sobie, wlewając miksturę do butelki ze spryskiwaczem – dzięki temu szybko rozpylimy ją zarówno na siebie, jak i swojego pupila. Czystek odstraszy kleszcze.

Warto pamiętać, że zwierzęta też są zagrożone przez kleszcze, które chętnie wczepiają się w sierść – im jest ona dłuższa, tym większe ryzyko, że znajdziemy w niej insekty. Nie jest łatwo je znaleźć i się ich pozbyć, dlatego lepsze będzie działanie profilaktyczne. Kleszcze lubią miejsca ciemne, ciepłe i wilgotne – u psa można znaleźć insekty nawet w uszach, pod ogonem czy pod obrożą. Podobnie jak u człowieka, ukąszenie przez kleszcze rodzi ryzyko zarażenia którąś z chorób odkleszczowych.

Spryskanie pupila naparem z czystka pozwala zabezpieczyć go przed kleszczami. Co istotne, mamy pewność, że taki napar nie zaszkodzi naszemu pupilowi. Niestety nie mamy takiej gwarancji w przypadku chemicznych preparatów odstraszających owady – substancje w nich zawarte mogą powodować podrażnienia skóry, oczu lub uszu. Jeśli więc twojemu pupilowi dokuczają kleszcze – czystek może skutecznie pomóc.

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!