Alternatywa dla kawy to zielona herbata czy coraz bardziej popularna także w Polsce yerba mate. Oba napoje mają podobne działanie pobudzające, energetyzujące. Równie dobrym wyborem są herbatki ziołowe, np. z mniszka lekarskiego. Odstawienie kawy, choćby na jakiś czas, i zastąpienie jej naturalnymi napojami może wyjść na zdrowie. Wiele zamienników kawy działa pozytywnie na organizm, łagodząc stres, dolegliwości trawienne czy wspomagając koncentrację.
Więcej:
- Jak zrobić bawarkę?
- Genmaicha – herbata z prażonym ryżem
- Zielona kawa – recepta na zdrowie i piękną sylwetkę?
Co pić zamiast kawy?
Choć wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy, jej nadmierne spożycie może mieć negatywne konsekwencje dla organizmu. Zaburzenia snu, kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy czy nadmierna drażliwość to tylko niektóre z objawów uzależnienia od kofeiny. Dlatego zaleca się, aby codzienne picie tego napoju ograniczyć, zastępując kawę innymi, zdrowszymi substytutami. Co ciekawe, wiele z nich ma właściwości zbliżone do właściwości kawy, a nawet działa znacznie lepiej i dłużej. Zamienniki kawy działają ponadto pozytywnie na nastrój, często wspomagają metabolizm organizmu, oczyszczają go z toksyn. Czym zastąpić kawę? Doskonałym zamiennikiem okazuje się yerba mate, zielona herbata czy napój z trawy pszenicznej. Substytutem kawy wybieranym najczęściej jest wspomniana yerba mate, czyli napój z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba podobnie jak kawa szybko dodaje energii, pobudza, wpływa na pamięć i koncentrację. Jednak to nie wszystkie zalety zdrowego zamiennika kawy, ponieważ yerba wspiera pracę serca, poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, przyspieszając przemianę materii i ułatwiając odchudzanie. Dzięki zawartości antyoksydantów opóźnia procesy starzenia się organizmu, a dodatkowo wpływa pozytywnie na nastrój i łagodzi napięcia. Co ważne, po kilku godzinach od wypicia yerby nie następuje spadek energii, jak ma to miejsce po spożyciu kawy.
Zielona herbata zamiast kawy
Zamiast kawy można także sięgnąć po zieloną herbatę, ale jeśli ma ona zadziałać pobudzająco, musi zostać odpowiednio przyrządzona. Sekret zielonej herbaty tkwi w długości jej zaparzania. Inaczej należy przygotować napar, który ma uspokoić i wyciszyć, a inaczej ten, który ma zadziałać pobudzająco i energetyzująco. Zielona herbata, która ma pobudzić, nie może być zaparzana dłużej niż 2–3 minuty, po tym bowiem czasie, zamiast dodać energii, zwyczajnie nas uśpi. Herbata pobudzająca wypita zamiast kawy przynosi sporo korzyści: pomaga usuwać toksyny, działa antynowotworowo, pomaga spalać tkankę tłuszczową, zawiera dużo witamin i soli mineralnych.
Zobacz także: Kawa rozpuszczalna w ciąży – czy może być szkodliwa?
Zdrowy zamiennik kawy
Zdrowa alternatywa dla kawy to także różnego rodzaju ziołowe napoje, zielone koktajle, napary. Czym więc można zastąpić kawę, aby było zdrowiej, ale równie energicznie? Warto wypróbować napój przygotowany na bazie trawy pszenicznej, który nie tylko dodaje sporo energii, ale pozytywnie wpływa na cerę, metabolizm, cały układ trawienny. Trawa pszeniczna to duże ilości witaminy C oraz magnezu, który kawa skutecznie wypłukuje z organizmu. Pijąc napój z trawy pszenicznej, naprawiamy więc szkody, jakie wyrządziło nam uzależnienie od kawy. Do działania pobudza również herbata z mniszka lekarskiego, która dodatkowo pomaga uporać się ze zmęczeniem i bólem głowy towarzyszącym zwykle odstawieniu kawy. Herbatka dostarcza porcji witaminy A i C oraz minerałów, jak magnez, potas i krzem. Jeśli już stawiamy na herbatę, warto wypróbować inną zdrową alternatywę dla kawy, jaką jest japoński napój, czyli zielona matcha. Uznana za jeden z przykładów super żywności, cieszy się powodzeniem ze względu na liczne właściwości zdrowotne. Herbata łagodzi stres, wspomaga koncentrację, pamięć, pobudza i dodaje energii.
Cykoria zamiast kawy
Cykoria znalazła zastosowanie w lecznictwie dolegliwości związanych z układem pokarmowym, stała się składnikiem wielu preparatów na wątrobę. Inne zastosowanie cykorii to przygotowanie z niej kawy. Ten napój, będący substytutem naturalnej kawy, jest aromatyczny i zdrowy. Cykoria pomaga oczyszczać organizm z toksyn, jest bogata w składniki odżywcze, korzystnie wpływa na system nerwowy, redukuje tkankę tłuszczową. Napój można przygotować samodzielnie lub zaopatrzyć się w gotowe produkty. Co jeszcze można pić rano zamiast kawy? Można skusić się na zielone koktajle z pokrzywy czy jarmużu. Warto pamiętać, że to zawarty w liściach chlorofil jest źródłem zdrowej energii. Dodatkowo takie koktajle dostarczają witamin i minerałów, mogą również zastąpić pożywne śniadanie. Wystarczy dodać płatki owsiane lub jakiś owoc. Dla osób, które lubią eksperymentować, ciekawą propozycją może być picie sproszkowanych wodorostów (spirulina) czy też sproszkowanego korzenia maca.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN