Swoje niezwykłe właściwości herbata z bratka zawdzięcza m.in. znajdującym się w tej roślinie substancjom antybakteryjnym i antyoksydacyjnym. Na co jeszcze może pomóc picie bratka? Jak przygotować taki napar?
Więcej:
- Woda kokosowa – właściwości i sposób przygotowania
- Co to jest ksylitol? Jakie ma właściwości i czy jest zdrowy?
- Jeśli nie kawa to co? Alternatywa dla kawy
Herbata z bratka na trądzik
Jednym z najbardziej znanych zastosowań naparu z bratka jest pomoc w zwalczaniu trądziku. Takie właściwości wiążą się przede wszystkim z zawartymi w roślinie substancjami o działaniu antybakteryjnym, regulującymi wydzielanie sebum przez tkankę. Co więcej, bratek wspomaga gojenie się ran, co zmniejsza ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Dzięki antyoksydantom dłużej zachowuje młody wygląd skóry, więc cera pozostaje gładka i promienna. Aby pozbyć się trądziku, herbatę z bratka można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z herbaty ekspresowej, jednak najlepsze efekty przyniesie napar z suszonego bratka. Wystarczy wtedy tylko zalać łyżkę suszu wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na ok. 7–10 minut. Następnie zioła należy odcedzić i wypić napar. Herbatę z bratka najlepiej pić 2–3 razy dziennie przed posiłkiem, w ilościach od 100 do 150 ml. Taki napar można również wykorzystywać do przemycia twarzy, a nawet do przeprowadzenia tzw. parówki. Aby stworzyć domową saunę dla cery, trzeba zalać ok. 2 łyżeczek suszu bratka szklanką gorącej wody, parzyć pod przykryciem od 6 do 8 minut i później przelać do miski. Następnie wystarczy tylko pochylić się nad miksturą i przykryć głowę ręcznikiem. W tej pozycji powinno się pozostać do momentu, aż herbata przestanie parować. W ten sposób można przeprowadzić oczyszczanie nie tylko skóry, lecz także górnych dróg oddechowych w czasie przeziębienia.
Zobacz także: Orzech włoski – coś więcej niż owoc
Herbata z bratka bardzo dobrze działa w przypadku zarówno problemów skóry trądzikowej, jak i naczynkowej. Wszystko ze względu na jej właściwości wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. Jednak panie zmagające się z teleangiektazjami zamiast parówek powinny raczej wybrać picie naparu lub przemywanie nim skóry. Herbata z bratka, zwłaszcza stosowana zewnętrznie, potrafi wspomóc walkę z niektórymi dermatozami, takimi jak np. łuszczyca czy liszaj.
W przypadku stosowania bratka na trądzik bardzo ważna jest systematyczność. Wyraźne efekty powinny wystąpić po ok. 2–3 miesiącach kuracji. Osoby, które wolą szybsze i prostsze rozwiązania, mogą też sięgnąć po tabletki z bratkiem na trądzik.
Efekty odchudzające herbaty z bratka
Kolejnym popularnym zastosowaniem naparu z bratka jest wykorzystywanie go w procesie zrzucania wagi. Wspieranie odchudzania przez bratka polnego wynika przede wszystkim z jego właściwości detoksykujących. Roślina ta działa bowiem moczopędnie, tym samym wspomagając oczyszczanie, pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i przyspiesza metabolizm. Zawarty w bratku śluz daje uczucie pełności żołądka, dzięki czemu zmniejsza apetyt i zapobiega podjadaniu.
Pozostałe właściwości naparu z bratka
Działanie antybakteryjne i wspomaganie odchudzania to najpopularniejsze, ale nie jedyne przyczyny sięgnięcia po bratka. Można wskazać znacznie więcej efektów picia takiej herbaty. Napar ten doskonale działa m.in. w przypadku przeziębień. Bardzo dobrze sprawdza się nie tylko w oczyszczaniu zatok. Działa także wykrztuśnie, napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwwirusowo oraz przeciwzapalnie. Wspomagające działanie napar z bratka zawdzięcza m.in. składnikom rozrzedzającym flegmę oraz zwiększającym produkcję śluzu w oskrzelach. Dodatkowo bratek polny może być pomocny w przypadku astmy, kokluszu czy zapalenia oskrzeli.
Roślinę tę niekiedy wykorzystuje się pomocniczo w reumatyzmie i dnie moczanowej. Pomaga on również w leczeniu cukrzycy, a także w niektórych problemach z układem krążenia, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie. Zmniejsza też obecność złego cholesterolu we krwi. Dzięki swoim właściwościom moczopędnym może być skuteczny w leczeniu schorzeń nerek. Okłady z bratka zalecane są również w przypadku problemów okulistycznych.
Co więcej, kwiaty te przez niektórych uważane są za przysmak, który przy okazji nadaje potrawie niezwykły wygląd. Zaleca się jednak, by spożywać głównie bratki o fioletowych płatkach, ponieważ żółte kwiaty jedzone w nadmiernych ilościach mogą powodować biegunki.
Choć wielu osobom bratek kojarzy się przede wszystkim z ozdobą przydomowych ogródków, roślina ta ma niezwykłe właściwości kosmetyczne i lecznicze. Przy odpowiedniej systematyczności, pijąc napar z bratka, można osiągnąć zdumiewające efekty.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN