Czy można ćwiczyć w trakcie okresu?

Podczas pierwszych dni miesiączki powinnaś zrezygnować z intensywnych ćwiczeń. Powinnaś zamienić je na te mniej angażujące i bardziej rozluźniające. Jakie ćwiczenia są wskazane? A których powinnaś zdecydowanie unikać?

Jakie ćwiczenia fizyczne są zalecane podczas miesiączki i jakie dają efekty? Zobaczcie jaką aktywność zalecają: dr Dominika Grzybowska-Ganszczyk i dr Lidia Kuba.

Marta Tarczoń:

Ćwiczenia podczas miesiączki spowodowały u mnie to, że mam mniejszy ból brzucha, mniejsze wzdęcia, jestem mniej opuchnięta. Zauważyłam, że te efekty utrzymują się jeszcze kilka godzin po wysiłku

Miesiączka u wielu kobiet znacznie ogranicza ich aktywność.

Wiele dolegliwości, w tym: gorsze samopoczucie, ból podbrzusza, ogólne osłabienie – te czynniki sprawiają, że podczas „tych dni” rezygnujemy z aktywności fizycznej. Okazuje się jednak, że podczas miesiączki umiarkowana aktywność fizyczna jest wręcz wskazana. Co ćwiczyć? Jak często? Z jaką intensywnością? Wszystko oczywiście zależy od naszych fizycznych uwarunkowań, jednak istnieje kilka zasad, do których możemy się stosować. Prawdą jest, że zbyt intensywne wykonywanie ćwiczeń w trakcie menstruacji, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku dni, jest zdecydowanie niewskazane. Nadmierna aktywność może spowodować większe krwawienie, może nasilić ból i dodatkowo osłabić organizm. Warto jednak zdecydować się na minimalną aktywność fizyczną, która może złagodzić ból.

Co ćwiczyć podczas okresu, a jakich ćwiczeń unikać?

Zacznijmy od początku, jakich ćwiczeń absolutnie nie możesz wykonywać w pierwszych dniach menstruacji? Powinnaś zrezygnować z szybkiego joggingu, intensywnego aerobiku, tenisa ziemnego, ćwiczeń takich jak nożyce czy brzuszki, które mocno angażują dolne partie brzucha.

Zobacz film: Sport a miesiączka. Czy można ćwiczyć podczas okresu? Źródło: x-news

Które ćwiczenia są w takim razie wskazane w trakcie menstruacji?

  • Pływanie – najlepiej żabką
  • Joga, stretching, niezbyt intensywna gimnastyka
  • Pilates
  • Ćwiczenia na piłce – np. ćwiczenia rozciągające
  • Jazda na rowerze – najlepiej jazda typowo turystyczna, bez nadmiernego wysiłku
  • Marszobieg lub spacer

Zalety uprawnia sportu w trakcie menstruacji

W trakcie trwania okresu powinnaś zdecydować się na minimalną aktywność fizyczną, nawet jeśli na co dzień nie uprawiasz sportu. Ćwiczenia mogą złagodzić niepożądane dolegliwości – m.in. ból brzucha. Jeśli cierpisz na silne bóle brzucha regularnie w trakcie okresu, zastanów się nad wprowadzeniem rozciągających ćwiczeń na co dzień. Jeśli wystarczająco popracujesz nad dolnymi partiami mięśni brzucha, może się okazać że silny ból menstruacyjny zniknie, a na pewno znacznie osłabnie.

Przykładowe ćwiczenia, które mogą zmniejszyć ból brzucha podczas okresu:

Ćwiczenie nr 1: Usiądź, złącz ze sobą podeszwy stóp i ułóż nogi na wzór diamentu. W miarę możliwości utrzymaj kolana przy podłodze. Pochyl się do przodu i zrób wydech. Wróć potem do pozycji podstawowej i zrób wdech. Takie ćwiczenie możesz wykonać kilkukrotnie.

Ćwiczenie nr 2: Usiądź na podłodze – na swoich piętach, tak żeby nogi były złożone i znajdowały się przed tobą. Zacznij powoli się zginać – do momentu aż klatka piersiowa dotknie kolan, a czoło – podłogi. W tym momencie twoje ramiona powinny być wyciągnięte z tyłu za tobą. Postaraj się utrzymać pozycję przez kilka minut, unormuj oddech i postaraj się zrelaksować.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości