Masz już dość tradycyjnych zabiegów pielęgnacyjnych? Potrzebujesz odmiany i kontaktu z naturą? Mamy dla ciebie propozycję - o twoje dłonie, stopy, a nawet całe ciało zadbają malutkie rybki Garra Rufa! Potocznie mówi się o nich nawet "rybi doktorzy". Czy jest to zabieg w pełni bezpieczny i naprawdę skuteczny? Czy Polki są gotowe na tego typu doznania?
Młody oficer Gromu, odbywający służbę w Iraku, zasłużył na miano bohatera. Wyjął ładunek wybuchowy z rąk swojego niedoświadczonego kolegi tym samym ratując mu życie. Niestety ładunek wybuch, a żołnierz stracił obie dłonie. W nocy z 4 na 5 czerwca 2010 roku zespół chirurgów Szpitala Powiatowego w Trzebnicy dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk.
Przed podróżą do egzotycznego kraju warto najpierw sprawdzić, z jakimi chorobami tropikalnymi możemy mieć kontakt na miejscu. Powinniśmy także pamiętać o szczepieniach ochronnych. O tym, jak można uchronić się przed chorobami tropikalnymi rozmawiamy z Janem Stradowskim, szefem działu nauki miesięcznika "Focus".
Każdego roku, w pierwszy piątek czerwca, na całym świecie odbywa się impreza zwana Wieczorem Marzeń w Zoo. Od 2005 roku przyłączyły się niej także polskie ogrody zoologiczne i dzięki temu niepełnosprawne dzieci mają szansę na bezpośredni kontakt ze zwierzętami. W "Zielonych drzwiach" poznajemy także historię Anety Boczar – Herbut, chorej na raka kobiety, która pomimo przeciwności losu postanowiła urodzić dziecko.
Do stołecznych przychodni lawinowo zgłaszają się pacjenci z ostrym bólem gardła, gorączką i katarem - donosi "Życie Warszawy". Odpowiada za ten stan rzeczy zanieczyszczona klimatyzacja. Do czego doprowadzić może przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach?
L-karnityna, błonnik w tabletkach, poliglukozamina, czyli niektóre z popularnych suplementów diety, nie pomagają bardziej w odchudzaniu od placebo. Rynek jest bogaty we wszelkiego rodzaju „wspomagacze”, które jak się okazuje, nie wiele dają. Czynnikiem decydującym w walce ze zbędnymi kilogramami z pewnością jest motywacja, czyli to co mamy w głowie. O tym jak korzystać z suplementów diety rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z dietetykiem Dorotą Osóbką oraz Supernianią – Dorotą Zawadzką.
- Trudno określić jednoznaczną przyczynę tak wysokiego poziomu błędów badań. Powodów może być wiele. Począwszy od złego przygotowania do badania pacjentki poprzez zły sposób wykonania badania, aż po błędny odczyt w ośrodku oceniającym wynik. Każdy przypadek należy badać indywidualnie - wyjaśnia dr Joanna Pabich -Worożbit - specjalista ginekolog.
Pacjenci chorzy na raka jelita grubego mają coraz gorszy dostęp do leczenia. Dlatego Stowarzyszenie Europacolon Polska w dniach 6-8 września organizuje wystawę edukacyjną "Ocal Chore Miasto" oraz zbiórkę podpisów pod petycją o stworzenie programu terapeutycznego dla chorych na raka jelita grubego.
Lekarze apelują o to, aby nie podawać grzybów dzieciom, ponieważ toksyny w nich zawarte nieodwracalnie uszkadzają wątrobę i kolejne narządy. Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy objawy zatrucia, powinniśmy natychmiast udać się do szpitala.
Minął już miesiąc odkąd 6-letni Tomek trafił do Centrum Zdrowia Dziecka w po tym jak zatruł się muchomorem sromotnikowym. Chłopiec przeszedł szereg operacji w tym przeszczep wątroby ratujący mu życie - o tym, jak w tej chwili czuje się chłopiec porozmawiamy z Pawłem Trzcińskim - rzecznikiem CZD, Dr Manowską - lekarzem prowadzącym oraz Martą Krzysztof - mamą chłopca.
W Polsce chorobę zakrzepowo-zatorową diagnozuje się ją u 150 tysięcy osób rocznie. Zakrzepica jest więc poważnym problemem medycznym, choć wiadomo, dlaczego jest bagatelizowana.
Fundacja ONIMARI organizuję kampanię społeczno-edukacyjną mająca na celu uświadomienia rodzicom, jak ważne są okresowe badania u dzieci. Tegoroczna kampania podkreśla istotność wykonywania badań USG jamy brzusznej u dzieci. Ambasadorka akcji jest Martyna Wojciechowska, mama 2,5 letniej Marysi, które gościliśmy dziś w Dzień Dobry TVN. Martyna wyjaśniła nam czemu warto pamiętać o profilaktyce, szczególnie u dzieci.
Czym różni się trądzik młodzieńczy od tego, który pojawia się w wieku dojrzałym? Jak i dlaczego powstaje? Czy nasza dieta wpływa na problemy z cerą? Jak pielęgnować i leczyć skórę trądzikową? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dermatologa dr Marcina Ambroziaka oraz Magdalenę Groszewską, prowadząca program SOS Uroda w TVN Style.
Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią sezon grypowy. Do gabinetów lekarskich zgłasza się coraz więcej pacjentów z objawami grypy. Rocznie na świecie na tę chorobę zapada około 100 mln ludzi. Jak uniknąć uciążliwego wirusa i, kiedy warto się szczepić przeciwko grypie? O tym internista Konrad Pszczołowski.
Zdrowy pełnowartościowy posiłek, celebrowany w gronie najbliższych to dla większości z nas weekendowy luksus. Najczęściej zabiegani, między jednym a drugim spotkaniem znajdujemy tylko krótką chwilę, by przegryźć coś na mieście. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą liczne bary i restauracje, które oferują z jednej strony niedrogi i szybki, z drugiej zaś zazwyczaj bezwartościowy i jedynie chwilowy zastrzyk energii.
W kolejnym odcinku „Zielonych Drzwi” poznaliśmy paraolimpijczyków. Polscy paraolimpijczycy należą do światowej czołówki - zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i w ogólnej klasyfikacji medalowej - polscy paraolimpijczycy zajmują wyższe pozycje niż zdrowi sportowcy. Bohaterowie reportażu - wioślarze Jola Pawlak i Piotr Majka - jeszcze nie mają na swoim koncie medalu olimpijskiego, ale w tym roku są faworytami w swojej dyscyplinie sportowej.
Szacuje się, że około 80 proc. ludności jest zakażona wirusem opryszczki wargowej i twarzowej. Nie wszyscy jednak na nią chorują. U większości osób nie ma objawów zakażenia. Natomiast część nosicieli wirusa cierpi na nawrotowe występowanie choroby. Lato jest porą roku, która sprzyja nasileniu się objawów opryszczki, podobnie jak: przeziębienie, osłabienie organizmu, niedożywienie, uszkodzenie naskórka, silne nasłonecznienie i stres.
Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że 36 proc. kobiet powyżej 18 roku życia cierpi na wzdęcia, zgagę i zaparcia. Problem nasila się z wiekiem. Co trzecia kobieta między 35 a 44 rokiem życia i aż co druga powyżej 55 roku życia cierpi na zaburzenia pracy jelit. Za te uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiada w 75 proc. przypadków zła dieta. Jakie produkty spożywcze pomagają w pozbyciu się problemów z zaparciami, wzdęciami i zgagą?
70 proc. Polaków uważa, że lody mają co najmniej tyle kalorii co hamburger, czyli 268 kcal. Tymczasem wg badań TNS OBOP przeprowadzonych dla Algidy okazuje się, że mają mniej kalorii - od 120 do do 160 kcal. Mogą stanowić więc dobrą przekąskę, ponieważ są niskoenergetyczne, zawierają dużo mleka, dobrze przyswajalny wapń, tyle tłuszczu co kanapka i są produktem o niskiej zawartości sodu - głównego czynnika powodującego nadciśnienie i odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody w organizmie.
Choroba lokomocyjna dokucza przede wszystkim dzieciom. Po 15 roku życia mamy szansę z niej wyrosnąć, jednak niektórzy męczą się z nią do końca życia. Czy można jakoś zminimalizować skutki tej choroby? Tak, jeżeli będziemy przestrzegać następujących zasad: nie objadać się przed podróżą, nie spożywać produktów mlecznych, pić niewielkie ilości wody niegazowanej i koncentrować wzrok daleko na horyzoncie.
Rusza VIII edycja organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, której celem jest ostrzeżenie ludzi przed tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody. Od 1 lipca stowarzyszenie przyjmować będzie wnioski o stypendia w ramach Funduszu Pierwszy Krok, wspierającego osoby, które doznały uszkodzenia kręgosłupa w wyniku skoku do wody lub wypadku drogowego, by ułatwić im powrót do normalnego i aktywnego życia.
Nastolatki które nie rozstają się ze swoimi telefonami komórkowymi, coraz częściej cierpią na zaburzenia snu. Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że zbyt częste użytkowanie telefonu komórkowego w trakcie dnia prowadzi do bezsennych nocy i zaburzeń snu u nastolatków i młodych dorosłych. Młodzi ludzie, którzy w ciągu dnia odbierają więcej, niż 15 telefonów lub sms-ów, są bardziej niespokojni i pobudzeni, spożywają więcej alkoholu oraz kofeiny i są bardziej podatni na stres oraz zmęczenie, niż ich rówieśnicy odbierający mniej, niż 5 rozmów dziennie.
Na czym polegają różnice w nauce nurkowania osób zdrowych i niepełnosprawnych? Czy niepełnosprawni muszą używać specjalnego sprzętu? Jaka niepełnosprawność wyklucza naukę nurkowania? Co daje niepełnosprawnym nurkowanie? Naszymi gośćmi byli: Jarosław Pałka, historyk, który choruje na dystrofię mięśni, ale pomimo tego nurkuje i Joanna Hereta, która uczy niepełnosprawnych nurkowania.
Epidemiolodzy biją na alarm: ludzie zobojętnieli na codzienne niebezpieczeństwo związane z AIDS. Jakie są wczesne objawy zakażenia HIV? Kto powinien poddać się testowi na HIV? Gdzie można zrobić taki test i, ile on kosztuje? Naszymi gośćmi byli: dr Anna Marzec-Bogusławska, Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Irena Przepiórka ze Stowarzyszeniu Wolontariuszy Wobec AIDS.
Ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać osób ciężko chorych. Ubezpieczyciel chce się zabezpieczyć przed ewentualną stratą. Dlatego też zanim podpisze umowę z klientem często wymaga od niego pełnych badań lekarskich. Firma ubezpieczeniowa może tego wymagać.
Zielone Drzwi” to program związany z działalnością Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Wypełniają go reportaże o podopiecznych fundacji oraz o ludziach, którzy potrafią pomóc sobie sami. Takim człowiek jest Aneta Olkowska, zajmująca się doradztwem zawodowym osobom niepełnosprawnym. Sama jest osobą niepełnosprawną.
"Jeden świat, jedno marzenie" - to hasło, które przyświeca tegorocznym Igrzyskom Paraolimpijskim. Wkrótce, 6 września, rozpoczną się XIII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. Polskę reprezentować będzie 91. niepełnosprawnych sportowców. Igrzyska zakończą się 17 września.
Migdałki są częścią układu immunologicznego. Są zgrubieniami tkanki limfatycznej, odpowiedzialnej za reakcje obronne organizmu. Stanowią pierwszą barierę, która zatrzymuje bakterie i wirusy.
W Polsce 80 proc. wcześniaków umiera w pierwszym miesiącu życia. To jeden z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. Specjaliści neonatolodzy biją na alarm. By zmniejszyć te zastraszające statystyki konieczne jest zwiększenie specjalistycznych ośrodków, sprzętu oraz edukacja rodziców, lekarzy i pielęgniarek. Na ten temat porozmawialiśmy z aktorką Joanną Brodzik, mamą bliźniaków, które urodziły się 6 tygodni przed terminem.