Eksperci: ciąża i karmienie piersią nie chronią przed zachorowaniem na raka

6 października to Dzień Boskich Matek, czyli kobiet, u których w ciąży lub do roku po porodzie, zostanie zdiagnozowany nowotwór. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN dr n. med. Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld, Ordynator Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej z Centrum Onkologii w Warszawie, a także Aleksandrę Wiederek-Barańską, u której wykryto raka piersi, kiedy synek miał 8 miesięcy, aby zapytać o mity krążące wokół ciąży i raka.

Szacuje się, że ciąża z chorobą nowotworową występuje u 0,5–1 proc. kobiet. Co istotne, za nowotwór w ciąży uważa się okres do roku po porodzie - oznacza to bowiem, że choroba rozwijała się już w ciąży, ale nie została zdiagnozowana.

>>> Zobacz także:

Niestety lekarze obserwują stały wzrost liczebności tej grupy. Dzieje się tak z powodu wzrostu zachorowań na choroby onkologiczne, późnego macierzyństwa oraz występowania nowotworów w coraz wcześniejszym wieku.

Do najczęstszych nowotworów rozpoznawanych u kobiet w ciąży należą: rak piersi i rak szyjki macicy (ok. 50 proc. wszystkich nowotworów w okresie ciąży) oraz chłoniaki i czerniak. Do rzadszych nowotworów należą: białaczki, rak jajnika, rak tarczycy i rak jelita grubego. Ostatnio wzrasta współwystępowanie ciąży i raka płuca.

Rak piersi w ciąży

Rak piersi jest najtrudniejszym w rozpoznaniu nowotworem w okresie ciąży. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że rosnący guz w piersi traktowany jest jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą. Niestety równolegle jest także najczęściej występującym.

Stanowisko ekspertów

W związku z danymi epidemiologicznymi oraz dostępnością badań USG zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w Stanowisku odnośnie wykonywania badania USG piersi u kobiet ciężarnych i karmiących zaleca:

  • w przypadku kobiety ciężarnej powyżej 35. roku życia - wykonać USG w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych;
  • w przypadku kobiety karmiącej powyżej 35. roku życia - wykonywać USG raz w roku;
  • w przypadku kobiety ciężarnej poniżej 35. roku życia - rozważyć wykonanie USG w I i II trymestrze
  • w przypadku kobiety karmiącej poniżej 35. roku życia - rozważyć wykonanie USG raz w roku;
  • bez względu na wiek - zawsze wykonać USG w przypadku zmian w obrębie piersi takich jak: guz, zaczerwienienie, obrzęk skóry, powiększenie węzłów chłonnych.

Należy również pamiętać o standardowym badaniu palpacyjnym (dotykowym) piersi, które wykonuje lekarz ginekolog położnik w I trymestrze ciąży.

Mity na temat kobiet w ciąży i raka

Oto przykłady panujących mitów dotyczących występowania raka w okresie ciąży:

  • kobieta w ciąży jest chroniona i absolutnie nie grozi jej nowotwór;

Fakt: Wyniki badań pokazują, że 1 na 1000 kobiet w ciąży zachoruje na raka, w ciągu roku jest to ok 500 kobiet w Polsce a najczęstszy nowotwór to rak piersi.

  • kobiety w ciąży nie można diagnozować, a w razie objawów onkologicznych wdrażać można leczenie dopiero po porodzie lub ciążę przerwać

Fakt: W przypadku raka liczy się czas - im szybciej się go zdiagnozuje i wdroży leczenie, tym większa szansa na sukces. Można zatem robić USG, kolonoskopię i endoskopię, a także podać chemię oraz stosować naświetlanie. Lekarz dobiera odpowiednie leczenie do choroby.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości