Od dzisiaj nie można reklamować i promować solariów, a korzystać z nich mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Ograniczenia te wprowadzono ze względu na szkodliwość emitowanych przez lampy promieni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa dra Marcina Ambroziaka, aby zapytać o wpływ solariów na skórę. Czy jest bezpieczna dawka solarium?
Kiedy dopada nas infekcja, powinniśmy sięgnąć po szałwię lekarską. Na co jeszcze jest dobra? O właściwościach leczniczych tej rośliny mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Rosyjska celebrytka Julia Debbagh przeszła operację plastyczną biustu. Po 13 latach jedna z jej piersi zrobiła się kanciasta. Dlaczego mogło dojść do tego typu powikłania? Czy implanty piersi trzeba wymieniać po latach? Czy powiększoną implantem piersią można karmić dziecko? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN chirurga dra n. med. Artura Bociana.
Podczas ciąży rozciągają się mięśnie brzucha, który zmienia swój kształt. Po porodzie mięśnie powinny wrócić na swoje miejsce, ale nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego u niektórych kobiet dochodzi po ciąży do rozstępu mięśni prostych brzucha, a u innych nie? Jak dbać o mięśnie brzucha po ciąży? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Izabelą Dębińską, trenerką i położną fitness oraz lekarzem Łukaszem Preibiszem.
Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa, jak się ją diagnozuje, i jak z nią żyć? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Piotrem Buckim, który sam ma dwubiegunówkę i, który postanowił napisać o tej chorobie książkę. Choroby nie traktuje jak wyrok. A książkę napisał po to, by 8 proc. populacji, czyli ludzie z chorobą afektywną dwubiegunową, nie czuli się samotni.
Zatrzymanie wody w organizmie i związanych z tym stanem obrzęków może dotyczyć każdego z nas. Co je powoduje? Jak pozbyć się tego problemu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy internistę dra Michała Sutkowskiego.
Bronisław Stoch: "Wspaniały wynik. Czwarte miejsce do kolekcji się przyda". Było blisko. We wczorajszym konkursie skoków, Polacy uplasowali się tuż za podium. To był ciężki dzień dla kibiców ale przede wszystkim dla zawodników. Wiatr robił wszystko, żeby utrudnić zawody i niestety dla nas ... zwiał nam medale sprzed nosa. Z ojcem Kamila Stocha o emocjach jakie przeżywali podczas konkursu rozmawiała Kinga Burzyńska. Trzymamy kciuki za naszych skoczków w kolejnych konkursach!
Trombektomia to nowoczesna metoda leczenia osób po udarze mózgu. Na czym ona polega i jak szybko po udarze powinna zostać przeprowadzona? O tym, czym jest udar, jak rozpoznać jego objawy i co robić kiedy je zauważymy, opowiedział nam w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Adam Kobayashi.
Dziś wielki dzień dla Karoliny Bosiek - młodej polskiej panczenistki, która wystartuje dziś w Pjongczangu na dystansie 3000 m.! Robert Stockinger odwiedził jej rodzinę by wspólnie kibicować naszej reprezentantce!
Zeń-szeń ma różnorakie zastosowania. Nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i w medycynie. Jakie właściwości lecznicze ma korzeń? W jakiej formie powinniśmy go spożywać? W studiu Dzień Dobry TVN o żeń-szeniu opowiedziała Agnieszka Cegielska.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy trzy najlepsze położne w Polsce. Marzena Langner-Pawliczek, Monika Wójcik i Elżbieta Wójtowicz są laureatkami plebiscytu, w którym głosy oddawały pacjentki. Jak zmieniła się opieka okołoporodowa na przestrzeni lat? Czy ojcowie chętnie partnerują swoim żonom podczas porodu? Czy są oni pomocni czy raczej przeszkadzają położnym w pracy?
Dzieci - głównie z ciekawości - wkładają sobie do nosa, ust czy ucha ciała obce. Są w wśród nich: guziki, agrafki, pieniądze, ziarna fasoli, zapałki, bazie, a nawet igły. Czym to może grozić? Co powinien zrobić w takiej sytuacji rodzić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN kierownika szpitalnego oddziału ratunkowego Annę Janus-Młodawską.
Kupujemy bardzo wiele rzeczy. Są wśród nich i takie, które okazują się być nieprzydatne. Dlaczego wpadliśmy w pułapkę niekontrolowanego konsumpcjonizmu? Jak się z niej uwolnić? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z blogerką finansową Katarzyną Iwanoską i psychologiem biznesu Andrzejem Tucholskim.
W razie wypadku osoby uprawiające ekstremalne sporty lub wykonujące niebezpieczny zawód liczą na pomoc swoich ubezpieczycieli. Niestety nie zawsze ją dostają. Jak ubezpieczyciele podchodzą do klientów podwyższonego ryzyka? O tym w Dzień Dobry TVN mówili dziennikarka Bianka Zalewska i dziennikarz TVN24 BIS Mateusz Walczak.
Wzory i kolory mogą zmanipulować nasze oko. Gościem Dzień Dobry TVN była stylista Adam Chowański, który pokazał, jak kształtować sylwetkę poprzez desenie. Które wzory i kolory dodają kilogramów, a które odejmują?
Jeszcze do niedawna przekonywano nas, że chude mleko jest zdrowsze, a teraz okazuje się, że to tłuste jest lepsze. Jakie są zatem zalety tłustego mleka? Wyjaśniła nam to w Dzień Dobry TVN psychodietetyk Karolina Gruszecka. Po czym poznać, że mleko nam nie służy?
Zespół badaczy pod kierunkiem dr Thomasa Currana z Uniwersytetu w Bath, po przeanalizowaniu odpowiedzi ponad 40 tysięcy studentów, uznał, że z biegiem lat coraz więcej młodzieży deklarowało perfekcjonizm. Objawiał się on tym, że przejmowali się osądami otoczenia, mieli wobec siebie i innych wysokie oczekiwania. A to już prosta droga do problemów ze zdrowiem psychicznym? Co dokładnie grozi perfekcjonistom? O szczegółach badań i wnioskach dr Thomas opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.
Podczas snu ciało człowieka rozluźnia się, natomiast świadomość traci kontrolę. Dlaczego śnią nam się koszmary? I czy z koszmarów można wyczytać dolegliwości zdrowotne? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Zenon Waldemar Dudek, psychiatra, według którego koszmary pełnią funkcję alarmową. Co to znaczy?
Według najnowszych badań w przypadku osób ze zmutowanymi genami BRCA1 i BRCA2 podwójna mastektomia po rozpoznaniu raka piersi nie ma wpływu na statystyki przeżywalności. Szanse na wyzdrowienie u ich nosicielek są takie same, jak u pozostałych kobiet walczących z rakiem. Czy w związku z tym podwójna mastektomia, jakiej poddała się swego czasu Angelina Jolie ma sens? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ginekologa i położnika dra Grzegorza Południewskiego. Jakie są szanse na wyleczenia nowotworu, kiedy jest wcześnie wykryty?
1 lutego w sześciu miastach Polski na ulicach pojawiły się billboardy, na których można przeczytać: "Statystycznie 1 z 3 twoich znajomych miała aborcję. Nie jesteś sama". O celach kampanii rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Natalią Broniarczyk z Porozumienia kobiet 8 marca.
Okazuje się, że himalaiści przebywający w górach powyżej 8 tys metrów nad poziomem morza mają tak samo niskie ciśnienie krwi, jak pacjenci na oddziale intensywnej terapii. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Roberta Szymczaka, himalaistę i lekarza, który pomagał przy akcji ratunkowej w Nangat Parbat. Według Roberta Szymczaka mózgi himalaistów w strefie śmierci mają zaburzone funkcje poznawcze. Co to znaczy?
Grupa naukowców z Cambridge postanowiła przeprowadzić badania na reakcje ludzkich organizmów na zmniejszoną ilość tlenu w powietrzu. Do jakich doszli wniosków? Czym jest hipoksja i dlaczego jest tak groźna dla ludzkiego organizmu? Z Dr Andrew Murray z Department of Physiology, Development and Neuroscience w University of Cambridge rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Rusza kolejna akcja "Krzysiek pomaga pomagać". Tym razem środki będą zbierane dla Tomka Brzeskiego, który uległ poważnemu wypadkowi. Jak konkretnie będzie można wesprzeć akcję? Gośćmi Katarzyny Olubińskiej byli: Staszek Karpiel-Bułecka, Mateusz Janicki i Krzysztof Graczyk.
Zimą nie trudno o odmrożenia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie warunki pogodowe im sprzyjają? Czym się kończą odmrożenia trzeciego i czwartego stopnia? Reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger zapytał o to ratownika TOPR Adama Maraska.
Bigoreksja dotyka ok. 10 proc. ćwiczących na siłowniach. Chorujące na nią osoby uważają, że są zbyt szczupłe i mają za mało mięśni, dążą więc do tego, aby tę muskulaturę rozbudowywać. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy trenera personalnego Szymona Gasia i psychologa Tomasza Kozłowskiego, aby porozmawiać z nimi o obsesji na punkcie umięśnionego ciała. Na bigoreksję częściej chorują mężczyźni, czy może jednak kobiety? Jak się od niej uwolnić?
Wywodzący się z medycyny chińskiej, z połowy XV wieku, masaż gua sha może być alternatywą dla medycyny estetycznej. Na czym ten masaż polega, jak często należy go wykonywać i jakich efektów możemy się po nim spodziewać? O tym w studiu Dzień Dobry TVN blogerka Magdalena Lach, która pokazała nam, jak powinno się ten masaż wykonywać.
O tym, jak interpretować wyniki badań krwi rozmawialiśmy z Pauliną Ihnatowicz i Emilią Ptak, autorkami książki "Rozszyfruj swoją krew".
Wybuchać czy tłumić? Czy należy manifestować złość? O tym, jak sobie radzić ze złością rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psychiatrą Mają Herman, aktorką Moniką Mariotti i dziennikarzem oraz performerem Rafałem Betlejewskim. Dlaczego się złościmy? Ile prawy jest w stwierdzeniu "złość piękności szkodzi"?
Dziś rozpoczynają się ferie w województwach: pomorskim, łódzkim, śląskim, lubelskim i podkarpackim. Dlatego w studiu Dzień Dobry TVN, z Anną Nowak-Ibisz, rozmawiamy o gadżetach na stok. Anna zademonstrowała nam m.in.: raki, ślizgacz, z którego mogą korzystać także dorośli, specjalny materac oraz deskę do zjazdu ze stoku, płozy do wózka, a także skarpety na baterię. Czy to oznacza, że czasy sanek bezpowrotnie minęły?
Transplantolog dr hab. n. med. Michał Wszoła szefuje konsorcjum, które prowadzi innowacyjne w skali świata badania nad stworzeniem bionicznej trzustki. W zespole powołanym przez doktora jest lekarz Andrzej Berman. Obu Panów zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o ich projekt. Na jakim etapie są prace? Za ile lat możemy podziwiać jej efekty? Czy są jedynymi naukowcami na świecie, którzy pracują nad bioniczną trzustką? Jak oceniają stan transplantologii w Polsce?