Soda oczyszczona jest w zwykle w każdym domu , bo przydaje się przede wszystkim w kuchni. Ale ma też wiele mniej oczywistych zastosowań. Jednym z nich jest przywracanie “urody” butom. Soda na buty działa odświeżająco! Warto więc zaopatrzyć się w większą ilość tego środka, tym bardziej, że jest on tani – za kilogramowe opakowanie zapłacimy zaledwie kilka złotych. A warto ją mieć zawsze pod ręką.
Soda do butów białych
Trampki są modne od zawsze, ale kilka przez ostatnich sezonów szczególnie chętnie sięgaliśmy po modele białe lub z białą podeszwą. Takie buty krótko wyglądają ładnie, bo z czasem tkanina się brudzi, a guma zaczyna żółknąć. Jeśli chcemy, by buty znów wyglądały jak nowe przyda się soda. Soda oczyszczona do butów używana jest najczęściej w postaci pasty. Przygotowuje się ją przez rozpuszczenie kilku łyżeczek sody w podobnej ilości wody. Taką papkę nakłada się zarówno na tkaninę, jak i na białe części gumowej podeszwy, a następnie szoruje – za pomocą szczoteczki do rąk albo do zębów. Soda nie tylko pomoże pozbyć się plam, ale też wybieli zażółcenia. Na koniec resztki pasty trzeba usunąć, a następnie przetrzeć buty szmatką nasączoną czystą wodą.
Taki zabieg pozwala usunąć nawet uporczywe plamy, na co dzień wystarczy co jakiś czas przecierać buty sodą rozpuszczoną w wodzie.
Natomiast pastę można stosować do czyszczenia białych części podeszew, np. skórzanych sneakerów. Soda oczyszczona do butów przywróci im biel .
Soda do czyszczenia butów zamszowych
Zamsz jest trudny w pielęgnacji, bo nie znosi kontaktu z wodą. Pozostawia ona na nim brzydkie zacieki. Dlatego soda oczyszczona do butów zamszowych będzie jak znalazł. Jeśli chcemy je odświeżyć, wystarczy posypać je proszkiem i przetrzeć gumową szczoteczką (powinna to być specjalna szczotka do użytku na skórach zamszowych). Jeśli jednak na pojawiły się plamy, pomoże soda do butów zamszowych rozpuszczona w mleku (wystarczy łyżeczka w połowie szklanki). Takim płynem nasącza się szmatkę i delikatnie pociera plamę. Na koniec cały but można „przeczesać” miękką szczoteczką, aby z czyszczonego miejsca usunąć resztki specyfiku.
Soda oczyszczona do śmierdzących butów
Sportowe obuwie z czasem łapie niemiły zapach. Pranie w pralce pozwala co prawda pozbyć się odoru potu, ale za to niszcząco działa na same buty. Producenci często odradzają ten sposób czyszczenia. Problem jest szczególnie dolegliwy przy butach do biegania, które bywają kosztowne, a jednocześnie – gdy intensywnie trenujemy, bardzo szybko zaczynają śmierdzieć. Soda do butów pomoże poradzić sobie z tym problemem. Ponieważ proszek ma właściwości pochłaniania zarówno wilgoci, jak i zapachów, po każdym treningu powinno się zasypać wnętrze buta łyżką sody i pozostawić na noc. Rano wystarczy wytrząsnąć sodę i buty nadają się do użytku.
Sodę do czyszczenia śmierdzących butów warto stosować codziennie w butach nastolatków, które często chodzą przez długi czas w tych samych sneakersach i buty nie mają kiedy „wywietrzeć”.
Soda oczyszczona do czyszczenia butów w środku
Wkładki w butach, czy to sportowych czy bardziej eleganckich należy nie tylko regularnie wymieniać, ale też czyścić. Zbierający się na nich pot i zanieczyszczenia są przyczyną przykrego zapachu, mogą też być pożywką dla grzybów i bakterii. Soda oczyszczona przyda się i w tym wypadku.
Wkładki z materiału można wyjąć i wyprać, najlepiej ręcznie w płynie do naczyń z dodatkiem łyżeczki sody . Dzięki temu nie tylko zniknie szary odcisk stopy widoczny na materiale, ale też cała wkładka stanie się bielsza. Z wkładkami skórzanymi sprawa wygląda nieco gorzej, bo nie da się ich prać, a ręczne mycie wodą z mydłem oznacza zwykle zamoczenie całego buta (co dla skóry nie jest obojętne). Jeśli wkładki „złapią” nieładny zapach można je wymienić, albo spróbować odświeżać mieszaniną sody oczyszczonej z tlenkiem cynku (jest on dostępny w aptekach, proszek używany jest do przygotowania past do wypełnień stomatologicznych, kosztuje kilkanaście złotych). Tlenek ten ma działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i dezodorująco. Wystarczy zmieszać w równych proporcjach z sodą oczyszczoną i wsypywać do butów, pozostawiając na noc. Taki zabieg przeprowadzamy raz w tygodniu (lub częściej jeśli buty mocno eksploatujemy lub pocą nam się stopy).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Yagi Studio / Getty Images