W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska obaliła mity na temat jajek. Do tej pory jaja cieszyły się raczej złą sławą ze względu na zawarty w nich cholesterol. Jak jest naprawdę? Ile jajek powinno się znaleźć w naszej diecie? Okazuje się, że jajka dostarczają nam przede wszystkim pełnowartościowego białka i choliny, która jest niezwykle istotna dla naszego organizmu. Dlaczego? Inną substancją zawartą w jajku, która pozytywnie wpływie na zdrowie jest lecytyna. Hamuje ona przyswajanie cholesterolu z pożywienia oraz obniża jego poziom we krwi.
Najczęstszą przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry, która traci jędrność i z czasem jej nadmiar może ograniczać zdolność widzenia. Jak radzić sobie z opadającymi powiekami? Czy każdy z problemem opadających powiek może poddać się operacji? Jak wygląda korekcja powiek i czy ten zabieg trzeba powtarzać? Ile kosztuje? Czy O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z chirurgiem plastycznym i lekarzem medycyny estetycznej Januszem Greese-Łyko.
Drzemka to dobry sposób na skuteczną regenerację sił. Ile minut powinna trwać? Czy zbyt długa może spowodować kłopoty ze spaniem w ciągu nocy? Jaki jest najlepszy czas na drzemkę? O jej zaletach mówił w Dzień Dobry TVN psychiatra i ekspert od zaburzeń snu dr n. med. Michał Skalski.
Figi, zarówno te świeże, jak i te suszone są prawdziwą bombą witaminową. Zawierają między innymi witaminę A, C czy B. Oprócz tego figi mają w sobie dużo błonnika, potasu i żelaza. Czy wiedzieliście, że 100 g fig ma więcej wapnia niż szklanka mleka? Po czym poznamy, że figa jest już dojrzała? O właściwościach fig w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Cegielska.
Wraz z nadejściem wiosny sprawdzamy skuteczność oczyszczających diet. Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dietetyk Annę Radowicką. Co o monodietach myśli nasz ekspert? Na czym polegają diety oczyszczające i czy każdy może je stosować? Czy tego typu diety mogą rzeczywiście oczyścić organizm z toksyn i sprawić, że przy okazji zgubimy kilka kilogramów?
Zespół Münchhausena jest ciężkim zaburzeniem osobowości polegającym na wywoływaniu u siebie objawów somatycznych. Celem takiego zachowania jest wymuszenia na personelu medycznym hospitalizacji. Pacjenci domagają się często operacji chirurgicznych. Niestety zbędne interwencje mogą doprowadzić do kalectwa. Kluczowa dla dobra pacjenta jest więc współpraca psychiatrów z lekarzami innych specjalizacji. Z czego może wynikać to schorzenie? Jak często występuje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr Sławomira Murawca.
Senność, problemy z koncentracją i ból głowy. Wiele osób uskarża się na problemy związane z przesileniem wiosennym. Okazuje się, że w tym czasie nasze hormony wariują. Następuje brak równowagi między melatoniną a serotoniną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Grażynę Jędrzejczyk, lekarza pediatrę, która podpowiedziała, jak radzić sobie z dolegliwościami "kaca wiosennego".
Kolejną bohaterką "Metamorfozy uśmiechu" jest Katarzyna Naworska, która protezę zaczęła nosić w wieku 25 lat. Z jakim problemem jamy ustnej borykała się Pani Kasia? Na pomoc przyszli jej specjaliści z Malo Clinic. Na czym polegał zabieg, któremu poddała się nasza bohaterka? Jak się obecnie czuje? Co nowy uśmiech zmienił w jej życiu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy bohaterkę naszego materiału oraz doktora Armando Lopesa, kierownika chirurgii Malo Clinic Warsaw.
Ponad 60 proc. mężczyzn i blisko połowa kobiet w Polsce jest dotkniętych otyłością. Problem jest poważny. WHO zaliczyła otyłość do grupy chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Mówi się nawet o epidemii otyłości. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Prof. Mariusza Wyleżoła, chirurga, bariatrę oraz Magdalenę Gajdę, Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość. Czym jest otyłość? I w jakich przypadkach leczy się ją operacyjnie? Na czym polega operacja bariatryczna?
W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska podpowiedziała, jak mądrze zrzucić zbędne kilogramy na wiosnę. Najważniejsze w odchudzaniu są trzy zasady. Jakie? Aneta obaliła też kilka żywieniowych mitów. Okazuje się, że owoce można jeść także popołudniu. Ale czy głodówka jest dobrym pomysłem na oczyszczenie organizmu po zimie? Co powinniśmy pić, by dobrze nawodnić organizm? I czy sen ma wpływ na nasze tycie?
Ola wybrała się ze znajomymi na tor kartingowy. Niestety podczas jazdy gokartem doszło do wypadku. Szalik, którym była owinięta dziewczyna wkręcił się w tylną oś pojazdu i zacisnął na jej szyi. Ola straciła przytomność. Lekarze, którzy się nią zajęli podejrzewali, że dziewczyna nie będzie chodzić i samodzielnie oddychać. Na szczęście prognozy się nie sprawdziły - Ola oddycha bez maszyny, a czucie w rękach powraca. Marzy, by stanąć na nogi.
Wydaje nam się, że warzywa z certyfikatem są zdrowsze, dlatego jesteśmy w stanie zapłacić za nie więcej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy autora publikacji na temat biowarzyw Jakuba Łysia i chemiczkę Ewę Tinz, aby zapytać, czy warzywa te są rzeczywiście lepsze i jakie normy muszą spełnić. Czy gospodarstwa eko otrzymują certyfikat dożywotnio czy muszą go co jakiś czas odnawiać?
Centrum Cyklotronowe Bronowice oferuje osobom chorującym na niektóre typy nowotworów nowoczesną terapię protonową. Jest jednym z nowocześniejszych w Europie. Rocznie mogłoby się w nim leczyć nawet 600 pacjentów, niestety z lecznicy korzysta tylko kilkudziesięciu. Dlaczego? Czy jest szansa, że sytuacja zmieni się w najbliższym czasie? Czym charakteryzuje się terapia protonowa? Czym różni się od leczenia fotonami? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Faktów TVN Renatą Kijowską, która zajmuje się sprawą.
Na igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu medal dla Polski wywalczył 27-letni Igor Sikorski. Narciarz zdobył brązowy medal w slalomie. Jest to historyczny moment, ponieważ jeszcze żaden Polak nie zdobył w narciarstwie alpejskim olimpijskiego medalu. Co czuje trzymając w dłoni brązowy medal? Z Igorem rozmawiał Maciej Cnota.
Już dziś wieczorem na antenie TVN kolejny odcinek programu "Hipnoza". W studiu Dzień Dobry TVN razem z naszym gościem Lechem Dębskim, lekarzem, neurolingwistą zastanowiliśmy się nad samym zjawiskiem hipnozy. Na czym polega? Po co się ją wykorzystuje? Czy każdego da się zahipnotyzować? I jakie należy posiadać umiejętności, by być hipnotyzerem?
Okazuje się, że w tym roku zaszczepiono o 30% mniej dzieci niż w roku poprzednim. Statystki są zatrważające, co pokazuje, że ruch antyszczepionkowców jest bardzo silny, ale i agresywny. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Dawida Ciemięgę. Pediatra z Tychów postanowił pokazać, jak absurdalne są argumenty antyszczepionkowców. Skąd w ogóle wziął się problem z niechęcią do szczepień? Jakie mogą być konsekwencje nieszczepienia dzieci? Jak temu zaradzić?
Perfekcjonistka, tytan pracy, patriotka i kobieta z klasą. W tym roku mija 10 lat od dokonanej przez jej zespół lekarzy, pierwszej na świecie całkowitej transplantacji twarzy. Maria Siemionow od 4 lat mieszka i pracuje w Chicago. Tam też kieruje zespołem badawczym mikrochirurgów. W rozmowie z Kingą Rusin zdradziła, że by z nią pracować, dobrze jest być Polakiem. To taka jej osobista misja, promować polskie talenty. Jakim jest szefem? Profesor Siemionow pracuje też nad lekiem, który ma ułatwić życie pacjentom po przeszczepach. Choć praca pochłania większość jej dnia, Pani Maria zawsze znajduje czas, by odwiedzić wnuki. Jaką jest babcią?
Podobno kobiety w ciąży nie powinny poddawać się leczeniu kanałowemu zębów, ekstrakcji, a jeśli zdecydują się na zabieg dentystyczny, to bez znieczulenia. Czy rzeczywiście panie spodziewające się dziecka muszą przestrzegać tych zasad? Czym im grozi nieleczenie zębów? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN stomatolog dr Urszula Jarosz-Kajdrys.
Łysienie plackowate to przewlekła choroba z autoagresji, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Szacuje się, że aż 60 proc. pacjentów ma mniej niż 30 lat. Dlaczego? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi łysienia plackowatego? Jak można wprowadzić tę chorobę w remisję? Czy są prowadzone badania mające na celu znalezienie skutecznego leczenia łysienia plackowatego? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: doktor nauk biologicznych Patrycję Szachtę i dietetyka Łukasza Sieńczewskiego.
To jedna z najbardziej powszechnych i dokuczliwych kobiecych przypadłości. Co czwarta kobieta, przynajmniej raz, w roku choruje na zakażenie układu moczowego. jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak leczyć nawracające zapalenie pęcherza moczowego? Dlaczego najczęściej chorują na to kobiety? I jak można zadbać o nerki? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z nefrologiem Dariuszem Aksamitem.
Lekarze ze szpitala w Bielsku-Białej do leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej używają komórek macierzystych. Są one są wszczepiane w mało inwazyjny sposób, przy pomocy metody suchej artroskopii. Po jakim czasie następuje pełna odbudowa stawu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektora szpitala w Bielsku-Białej lek. med. Jarosława Stankowskiego i lek. med. Karola Pałkę, aby wyjaśnili, na czym dokładnie polega ta pionierska metoda leczenia stawu kolanowego.
Rynek suplementów diety jest niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynkiem w Polsce. Ostatnio nawet jedna z firm wypuściła na rynek - uwaga - tabletki antysmogowe. Dlaczego Polacy tak chętnie sięgają po suplementy diety? I czy te mogą być lekiem na całe zło? Okazuje się, że pod koniec 2017 roku inspektorzy zakwestionowali ponad 20 proc. suplementów diety.
Rozdrażnienie, ból głowy, problemy z koncentracją. Przedwiośnie jest dla naszego organizmu ciężkim okresem. Winne są temu duże różnice temperatur i ciśnienia. W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska podpowiedziała, jak sobie poradzić z przesileniem wiosennym. Według dietetyczki w tym szczególnym okresie powinniśmy postawić na dobrze zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Jakie produkty powinny się znaleźć w naszej codziennej diecie? I czego lepiej jest unikać?
Nie jesz a tyjesz? Uważaj, to może być zespół Cushinga. Jest to choroba, która rozwija się bardzo podstępnie. Przyczyną jest zbyt duże stężenie kortyzolu w organizmie człowieka. Jakie objawy daje choroba? Jak się ją leczy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Piotra Gryglasa, specjalistę od chorób wewnętrznych.
Jak rysuje się przyszłość polskich skoków narciarskich. Czy mamy kolejne pokolenia zawodników, które zapewnią nam olimpijskie medale? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z młodym, zdolnym skoczkiem narciarskim, siostrzeńcem Adama Małysza, Tomaszem Pilchem. A w studiu naszymi gośćmi byli Jarosław Konior, trener i dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk w Buczkowicach i Andrzej Cienciała, instruktor narciarski oraz ojciec Tymka - 9-letniego skoczka.
Królestwo Suazi to mały kraj na południu Afryki, w którym co trzecia osoba jest nosicielem wirusa HIV. Jest też ostatnią monarchią absolutną na afrykańskim kontynencie. Suazi to miejsce, w którym w dalszym ciągu rządzi tradycja. Mężczyźni mogą mieć wiele żon. Niestety stawia ona kobiety w dużo gorszej sytuacji niż mężczyzn. Kobiety po ślubie nie mogą bez zgody małżonka wyrobić paszportu czy podpisywać umów. Nie mają też prawa własności i z reguły po śmierci męża tracą wszystko na rzecz jego krewnych. O walce z wirusem HIV na świecie i w Polsce rozmawialiśmy z Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak, a już dziś o 11.00 w TVN kolejny odcinek Efektu Domina, w którym poznamy historię kobiet z Suazi.
Żyworódka to niedoceniana roślina, a tymczasem ma ona wiele zalet, można dzięki niej na przykład zwalczyć katar. Jakie ma jeszcze właściwości? W jakiej formie można ją sobie aplikować? Jak często? Czy można ją podawać dzieciom? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Po urodzeniu dziecka wiele pań marzy o tym, aby dojść do formy sprzed ciąży. Jak to zrobić? Dlaczego kobiety po urodzeniu mają cały czas ochotę na słodycze? Co może jeść i pić kobieta karmiąca piersią? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dietetyczkę Annę Radowicką
Wulwodynia to zaburzenie polegające na chronicznym bólu kobiecych miejsc intymnych. Jak się ją rozpoznaje? Czy jest na nią lekarstwo? Czy znane są przyczyny pojawiania się jej? O wulwodyni rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog i seksuolog dr n. med. Ewą Baszak-Radomańską.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy - Prawo Farmaceutyczne, zgodnie z którą możliwe będzie wystawianie recept elektronicznych. Jak będą one działały? Czy rzeczywiście ułatwią życie pacjentom? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN prezes fundacji zajmującej się farmacją Katarzynę Sabiłło.