Dwadzieścia tysięcy Polaków choruje na toczeń. Czym się objawia ta choroba? Znane są jej przyczyny? Jak się ją diagnozuje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła reumatolog dr Jolanta Nałęcz-Janik. Obok niej usiadła na kanapie Agnieszka Morcinek, która od 10 lat choruje na toczeń. Ile czasu potrzebowali lekarze na zdiagnozowanie u niej tej choroby? Na czym polega leczenie tocznia? Czy jest jakaś dieta, która mogłaby pomóc w remisji tej choroby?
Kminek i kumin są często mylone. Czym się zatem różnią? Jakie mają właściwości? Dlaczego można je zalecać kobietom? Zapytaliśmy o to prowadzącą cykl "Naturalnie!" Agnieszkę Cegielską.
Około 5 procent populacji ma problem z patologiczną nadmierną potliwością. Jak sobie radzić z tą dolegliwością? Czy można sobie pomóc dietą? Mówił o tym w Dzień Dobry TVN dermatolog Marcin Ambroziak.
Co jeść, żeby nasza opalenizna była bardziej wyrazista, zdrowsza i przetrwała dłużej? O tym, jak wspomagać latem naszą skórę opowiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyk Celina Kinicka.
Kobiety po mastektomii mogą mieć zrekonstruowaną pierś przy pomocy implantów albo przy użyciu tkanek własnych. Na czym polega ta druga metoda? Kto się kwalifikuje do zabiegu? Ile trwa operacja rekonstrukcji piersi tą metodą? Ile czasu potrzebują kobiety na dojście do siebie po tym zabiegu? Czy jest on refundowany przez NFZ? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: mikrochirurg, specjalistę rekonstrukcji piersi Aldonę Spiegel i dra Michała Lewandowicza z Breast Cancer Unit.
Każdy, kto się odchudza obawia się efektu jo-jo. Skąd on się bierze? Jak go uniknąć? Jak ciągłe wahania masy ciała wpływają na nasz organizm? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dietetyczkę Annę Radowicką.
Wrzody przewodu pokarmowego to ubytki w śluzówce żołądka albo dwunastnicy. Ich przyczyną może być pewna bakteria. Jaka? Co jeszcze wywołuje wrzody? Jakie są ich objawy? Do czego mogą doprowadzić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr hab. n. med. Michał Lipiński.
W Instytucie Onkologii w Warszawie dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z radiologiem dr Ewą Gorczycą-Wiśniewską, z którą porozmawiała o profilaktycznym badaniu piersi. Czym różni się badanie ultrasonograficzne od mammografii? W jakich przypadkach należy wykonać badanie rezonansu magnetycznego? W którym dniu cyklu powinno się wykonać badanie USG piersi?
Zakończyła się 18. edycja turnieju z "Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", największego turnieju piłkarskiego dla dzieci w Europie. Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Tomasza Iwana, dyrektora reprezentacji Polski ds. organizacyjnych oraz Ninę Patalon, trenerkę prowadzącą reprezentację kobiet, by podsumowali tę akcję. Ile dzieci wzięło udział w tegorocznej edycji? Czy dziewczynki też biorą udział w tym turnieju? Jak trenować małego piłkarza?
Komary i meszki potrafią dać się nam we znaki. Na szczęście są rośliny, które odstraszają te owady. Mówił o nich w Dzień Dobry TVN dr Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
Ostatnia w Polsce epidemia ospy prawdziwej wybuchła w 1963 roku we Wrocławiu. Jak do niej doszło? Ile osób zachorowało? Czy ospa prawdziwa podobna jest do wietrznej? W jakich krajach pozostawiono magazyny przechowujące wirusa ospy prawdziwej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dr n. med. Pawła Grzesiowskiego. Naszego gościa zapytaliśmy również, skąd się biorą wirusy, jak się przenoszą i czy mogą zagrozić naszej cywilizacji.
Od 18 kwietnia trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych. W studiu Dzień Dobry TVN o codziennej rzeczywistości osób niepełnosprawnych opowiedział nam prof. Zbigniew Izdebski, który odwiedził nas z córką Magdą, cierpiącą na czterokończynowe porażenie mózgowe. "To co się dzieje, pokazuje ogromnie trudną sytuację. Wiele rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej".
Wokół antykoncepcji hormonalnej powstało wiele mitów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekologa Artura Skowyrę, aby porozmawiać o nich. Czy to prawda, że antykoncepcja hormonalna obniża płodność? Zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu, a może zmniejsza? W jakich przypadkach - oprócz zabezpieczenia przed ciążą - antykoncepcja hormonalna jest przepisywana przez lekarzy? Jak szybko po odstawieniu tabletek można zajść w ciążę?
Surowe migdały, czerymoja i karmazyn atlantycki – to zdaniem naukowców trzy najlepsze, pod względem wartości odżywczej produkty spożywcze świata. Czym jest czerymoja? Skąd pochodzi? Jakie wartości skrywa w sobie ten egzotyczny owoc? Dlaczego powinniśmy jeść migdały? I co to znaczy, że zamiast liczyć kalorie, powinniśmy zwracać uwagę na gęstość odżywczą produktu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Annę Radowicką.
Dobra flora bakteryjna jelit przekłada się na cały nasz organizm. To od niej zależy nasza odporność oraz samopoczucie. Dobrą florę bakteryjną pomagają nam budować kiszonki. Powstają one w wyniku naturalnej fermentacji, kiedy wydziela się kwas mlekowy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Justyna Markowska, która zdradziła, że kiszenie wydobywa z warzyw to, co najlepsze. Co to znaczy? I co możemy kisić?
Osoby, które zmagały się z dużą otyłością, po stracie wagi mają kilogramy wiszącej skóry. Czy jednym sposobem na powrót do normalnego wyglądu jest operacja usunięcia zbędnej skóry? Jakie są powikłania po takim zabiegu? Zapytaliśmy o to chirurga plastyka dra Marka Szczyta. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy również Agnieszkę Czerwińską, która schudła ponad 60 kg. Co musiała zrobić, aby jej skóra po odchudzaniu wróciła do formy.
Wiele młodych osób marzy o karierze w modelingu. Jakie cechy pomagają zostać modelką, modelem? O predyspozycjach do wykonywania tego zawodu mówiła w Dzień Dobry TVN psycholog i była modelka Kaja Funez-Sokoła.
RTG to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie, dzięki którym uzyskujemy obraz narządów wewnętrznych. Jak często można się mu poddawać? O tym w Dzień Dobry TVN mówił konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej prof. Jerzy Walecki.
Według danych Inspekcji Handlowej, na 160 skontrolowanych lokali gastronomicznych, w 80 proc. wykryto nieprawidłowości. Gdzie zatem jeść, by się nie struć? Na czym oszukują nas restauratorzy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN socjolog, podróżniczkę i blogerkę Natalię Sitarską. Jak nasz gość ocenia jedzenie w polskich kurortach?
Każdy ma indywidualny kolor zębów i niestety rzadko jest on śnieżnobiały. Są jednak skuteczne i bezpieczne sposoby na ich wybielenie. Mówiła o nich w Dzień Dobry TVN stomatolog Katarzyna Moreno-Szypowska. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, czy żel do wybielania zębów może uszkodzić dziąsła, czy zestawy do wybielania zębów, które oferowane są w sklepach internetowych są bezpieczne, jak przygotować zęby do wybielania, ile kosztuje zabieg i jak długo wybielone zęby pozostają białe.
Pochłonęłyście w weekend tony kiełbasy i majonezu, a dzisiaj czujecie, że poszło Wam to w boczki? Nie martwcie się. Nasz uroczy działkowiec Qczaj zrzucił z siebie kapelusz i białe skarpety, aby pokazać Wam, jak pozbyć się dodatkowego sadełka i poczuć się jak fit larwy ;) Ćwiczenia możecie wykonywać na łonie natury.
W kolejnej odsłonie cyklu "Naturalnie" Agnieszka Cegielska opowiedziała o właściwościach roszponki. Jakie cenne składniki zawiera ta sałata? Roszponka między innymi oczyszcza organizm z toksyn. Jest idealna na przesilenie wiosenne. Roszponka to również kopalnia minerałów. Jakich? Agnieszka opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobry TVN.
Wyjęłaś z szafy letnie sukienki i nie możesz się w nie wbić? W Dzień Dobry TVN dietetyczka Anna Radowicka radziła, jak schudnąć do wakacji bez stosowania głodówek.
Od samego rana w TVN Cafe uczyliśmy naszych widzów jak udzielić pierwszej pomocy. Agnieszka Dąbrowska, organizator akcji "AXA kierunek ratunek: "Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy to jest taka aktywna forma dbania o bezpieczeństwo. To jest proste, nie należy się bać, trzeba mieć minimalną wiedzę, a można komuś uratować życie". Był tam również dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Agnieszka Grzela-Opalińska: "Nie lubię słowa specjalne, dzieci, które są w naszej szkole są dziećmi wyjątkowymi". Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie - ośrodka, który jest wzorem do naśladowania podobnych miejsc z całego świata. Zobaczcie jak można wspomóc tę placówkę!
Nadmierny stres niszczy nasze zdrowie i odbiera radość do życia, dlatego warto nad nim zapanować. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Riyę Sokół - artystkę, która prowadzi warsztaty medytacyjne, aby pokazała nam proste ćwiczenia, dzięki którym skutecznie się zrelaksujemy.
Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili pionierską operację przeszczepu całego aparatu wyprostnego u pacjenta, który zachorował na nowotwór rzepki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedów: prof. Szymona Feliksa Dragana i dr Szymona Łukasza Dragana, aby opowiedzieli o szczegółach wykonanego zabiegu. Ile czasu musieli czekać, by uznać, że przeszczep się przyjął? Czy ojciec i syn lubią razem pracować? Spierają się czasami w sprawach zawodowych?
Szymon Hołownia zorganizował zbiórkę pieniędzy na budowę stacjonarnego hospicjum dla chorych i starszych mieszkańców podlaskich wsi. O akcji powiedział w Dzień Dobry TVN. Jak się można do niej dołączyć? Obok Szymona na naszej kanapie usiadł pomysłodawca hospicjum doktor Paweł Grabowski. Dlaczego postanowił je wybudować? Ile pieniędzy potrzeba na dokończenie projektu?
Trzyletni Karol Stadnik choruje na bardzo rzadką i groźna chorobę. W Polsce na zespół Bealsa cierpi jedynie pięć osób. Choroba genetyczna upośledza rozwój i działanie kości i mięśni. W przypadku Karola kręgosłup deformuje ciało niszcząc narządy wewnętrzne. Jedyną szansą dla 3-letniego chłopca jest operacja, której podjął się światowej sławy otolaryngolog prof. Glenn E. Green. Na czym będzie polegała operacja? Czy można przywrócić do funkcjonowania zmiażdżoną już tchawicę? Operacja kosztują aż 3 miliony złotych. Rodzice zbierają pieniądze razem z fundacją Się Pomaga. W sprawę zaangażował się również Qczaj! Zachęcamy Was do wsparcia małego Karolka. Liczy się każda złotówka!
Na dachu studia Dzień Dobry TVN gościliśmy dermatologa dr Marcina Ambroziaka, z którym rozmawialiśmy na temat szkodliwego działania promieni słonecznych. Skóra po zimie nie jest gotowa na przyjęcie słońca. Jak powinniśmy ją chronić? Czy wczesne, wiosenne słońce jest tak samo szkodliwe, jak to letnie?