Terapia psychoanalityczna wywodzi się od psychoanalizy i często przedstawia się ją jako przykład najbardziej typowej psychoterapii. W jaki sposób odbywa się psychoterapia analityczna i na czym ona polega? Zapraszamy do lektury!
Psychoterapia analityczna – czyli co?
Każda psychoterapia indywidualna, w tym psychoterapia analityczna , polega na rozmowie pacjenta z terapeutą. Terapeutę powinna cechować bardzo duża cierpliwość – jego zadaniem jest wskazanie drogi klientowi i pomoc w przejściu przez nią. Należy jednak pamiętać, że to przede wszystkim osoba z problemami musi przejść tę trudną ścieżkę terapii – z pomocą, ale świadomie. Terapeuta przedstawia zupełnie nowe perspektywy i sposoby myślenia, ale jednocześnie niczego nie narzuca. Pacjent powinien odnaleźć w gabinecie zrozumienie i dobrą atmosferę. Ten nurt psychoterapeutyczny zakłada, że iż terapia powinna być długotrwała – tylko wtedy pacjent jest w stanie bardzo precyzyjnie i dokładnie przyjrzeć się samemu sobie.
Jedną polecanych książek w tym temacie jest Psychoterapia psychoanalityczna Nancy McWilliams – z pewnością jest to lektura, której warto się przyjrzeć. Popularną pozycją jest również Psychoterapia analityczna: procesy i zjawiska grupowe autorstwa Jerzego Pawlika.
Psychoterapia analityczna wiele czerpie z psychoanalizy. Dlatego odnajdujemy w niej takie zagadnienia jak:
· id – odpowiada za popędy,
· ego – odpowiada za kontakty ze światem zewnętrznym i jest gwarantem łączności innych składowych psychiki,
· superego – odpowiada za normy i zasady, pomaga odróżniać dobro od zła.
Pomiędzy nimi powinna zostać zachowana równowaga. Jeżeli jest inaczej, powstają zaburzenia psychiki. Bardzo często, konflikty emocjonalne, które przeżywa każdy z nas, nie są w pełni przeżywane – niektóre pozostają w obrębie nieświadomości. I choć z jednej strony chroni to naszą psychikę, to z drugiej może prowadzić do braku odpowiedniej równowagi psychicznej. Wtedy konieczne jest skupienie się na zaniedbanych aspektach konfliktów emocjonalnych i dotarcie do tych, które skrywa podświadomość.
Kiedy wykorzystywana jest terapia psychoanalityczna? Najczęściej stosuje się ją u pacjentów przeżywających zaburzenia depresyjne, lękowe, obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia osobowości oraz zaburzenia psychosomatyczne. Często jednak jest ona wykorzystywana również w leczeniu pacjentów, którzy wykazują trudności w relacjach interpersonalnych.
Psychoterapia analityczna – na czym polega i jak przebiega?
Każda psychoterapia to spotkanie, na którym (w terapii indywidualnej) rozmawiają dwie osoby. Pacjent musi czuć się dobrze u psychoterapeuty. Zazwyczaj mamy wyobrażenie, że osoba przychodząca do tego specjalisty kładzie się na kozetce i opowiada o swoich trudnościach. To, czy siedzimy, czy leżymy, nie ma żadnego znaczenia. Najważniejszy jest komfort. Pacjent powinien czuć się swobodnie, nie powinien być skrępowany. Do takiego momentu dochodzi często dopiero po kilku spotkaniach. Trzeba pamiętać, że niezwykle trudne jest otwarcie się przed nieznajomą osobą – to musi trwać.
Założeniem psychoterapii analitycznej jest przyjrzenie się psychice – zarówno psychoterapeuta musi dogłębnie zbadać psychikę pacjenta, jak i osoba z problemami musi znaleźć siłę, aby spojrzeć w głąb siebie. Tylko wtedy terapia może przynieść efekty.
W terapii analitycznej:
· zachowana jest poufność i dyskrecja,
· nie ma ustalonych tematów – mówimy o tym, co w danej chwili jest dla nas ważne,
· terapeuta pozostaje neutralny,
· terminy sesji powinny być stałe.
Psychoterapia analityczna a rola terapeuty:
· uspokaja – często pacjenci podczas sesji są bardzo zdenerwowani: czy to zaistniałą sytuacją, czy konkretnym wydarzeniem. Psychoterapeuta zawsze powinien wykazać się empatią i zrozumieniem;
· uświadamia – nie może jednak narzucać żadnych teorii czy konkretnego postępowania. Pacjent sam musi zrozumieć zachowania i emocje, tylko wtedy będzie mógł je w przyszłości samodzielnie rozwiązywać;
· pokazuje perspektywy – powinien pokazywać, dawać drogowskazy różnych rozwiązań, przy czym to pacjent sam ma wybierać właściwą drogę czy zachowanie odpowiednie w danej sytuacji.
Jak długo trwa psychoterapia analityczna?
Psychoterapia analityczna zakłada długotrwałe leczenie. Oczywiście, w niektórych przypadkach są to tygodnie, w innych miesiące, a nawet lata. Wszystko zależy od postępów psychoterapii i chęci pacjenta, a także „problemów” do przerobienia – wydobycia, przedyskutowania i zrozumienia ich wpływu na obecne życie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN