Trądzik kojarzy się z nastolatkami. Jednak problem ten dotyczy także dorosłych. Co go wywołuje? Jak go leczyć? Jakie są skutki uboczne leków na trądzik? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dermatolog dr Anita Tarajkowska-Olejnik.
Dwa i pół roku temu przedstawiliśmy w Dzień Dobry TVN historię Zuzi Machety, dziewczynki cierpiącej na bardzo rzadką chorobę genetyczną - pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Jej ciało pokrywało się bolesnymi, niegojącymi się ranami. Dzięki wsparciu 80 tys. osób udało się zebrać 6 mln zł na operację, która dała Zuzi nowe życie. Na czym polegała terapia przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych? Kto był dawcą skóry i szpiku kostnego? Czy dłonie dziewczynki zostały zrekonstruowane? Jak obecnie wygląda życie Zuzi i jej rodziny?
Anna Nowaki-Ibisz zaprezentowała w studiu Dzień Dobry TVN przedmioty, które pomogą Ci osiągnąć - jak mówią Duńczycy - hygge. Zobaczcie np.: okulary do światłoterapii, matę do masażu stóp, masażery, świece zapachowe etc. Te gadżety sprowokowały Marcina Prokopa i Dorotę Wellman do zabawy w studiu. Zdaniem Anny, zachowywali się trochę jak niesforne dzieci... ;-)
Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że olej rzepakowy jest szkodliwy dla mózgu. Czy to prawda? Jaka dieta jest dobra dla mózgu? Czy rzeczywiście popularny ostatnio olej kokosowy jest rzeczywiście taki zdrowy? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Annę Radowicką.
Jednym z postanowień noworocznych jest nauka języka obcego. Jak zatem skutecznie go przyswoić i to w krótkim czasie? Czy ważne jest przy tym nastawienie psychiczne? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: prowadzącą w internecie kanał o języku angielskim Arleną Witt i popularyzatorem wiedzy Radkiem Kotarskim, który nauczył się szwedzkiego w pół roku.
Czy budowanie relacji z innymi jest podstawą sukcesu w biznesie? Jak budować relacje w zespole? - Jeżeli chcemy cokolwiek zrobić w biznesie, dostać premię, przepchnąć swój pomysł, to ktoś nam musi w tym pomóc. Sami tego nie zrobimy - mówił w Dzień Dobry TVN Miłosz Brzeziński, coach biznesu i autor książki "Sztuka budowania relacji". Jak to zrobić, by nie być ofiarą w grupie? Jakimi cechami powinien się wykazywać mężczyzna w zespole, a jakimi kobieta? Kto nigdy nie nauczy się pracy w zespole?
Udar mózgu - to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci. To także najczęstsza przyczyna niepełnosprawności u dorosłych osób. Co jest przyczyną udaru mózgu? Jakie są rodzaje udaru i komu on grozi? Jakie są pierwsze objawy udaru? I, jak leczyć pacjentów po udarze mózgu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy neurologiem Adamem Kobayashim.
We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że 3546 lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiedziało umowę na mocy, której mogli dodatkowo pracować. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł nie widzi perspektyw dialogu, a i sami lekarze nie chcą z nim rozmawiać. Mamy zatem impas. Czy to oznacza, że w 2018 roku nie będzie miał nas, kto leczyć? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Aleksandrę Kurowską, eksperta ochrony zdrowia. Jaką strategię ma Ministerstwo Zdrowia? Jak rozwiąże problem, by nie ucierpieli na tym pacjenci? Czy szpitale i przychodnie będą zamykane?
W kwestii zdrowia i wyglądu włosów, bardzo duże znaczenie mają geny. Możemy jednak wpływać na ich stan, stosując odpowiednią dietę, pielęgnację i suplementację. O tym, jak o nie zadbać, zwłaszcza w okresie zimowym, rozmawialiśmy z Anną Kuznetsovą, która jest specjalistą trychologiem.
Jest sto razy silniejszy niż morfina, uzależnia szybciej niż metamfetamina i zabija szybciej niż heroina. Mowa o fentanylu - leku dostępnym na receptę, od którego w USA umiera rocznie 50 tys. osób. Fentanyl ma silne właściwości przeciwbólowe, dlatego - jak mówi Tomasz Białas z GIS, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi - chorzy w stanach terminalnych odczuwają fentanyl jako błogosławieństwo. Czy lekarze często przepisują ten lek? Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem pochodnych fentanylu?
Aż 48 proc. kobiet, które poddały się zapłodnieniu in vitro określa okres niepłodności jako najgorsze doświadczenie w swoim życiu. Czy piętno niepłodności i stres, jaki towarzyszy długotrwałym staraniom się o upragnione dziecko, odbija się na późniejszym macierzyństwie? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mają Politkowską-Herman, psychiatrą z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Anną Mazur-Gajo, która sama zmagała się z niepłodnością, założycielką Akademii Płodności. A my mocno trzymamy kciuki za wszystkich starających się o dziecko!
W górach sezon narciarski w pełni, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Instruktora narciarstwa Karola Poszalskiego zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN o to, jak przygotować i w co wyposażyć dzieci do jazdy na stoku. Kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę jazdy na nartach?
Czy to w jakiej kolejności przychodzimy na świat w naszej rodzinie determinuje fakt, jak będzie się nam wiodło w życiu? Czy kolejność urodzenia ma wpływ na naszą inteligencję i zarobki? Tym tematem zajęły się dwa ośrodki badawcze - w Edynburgu i Sydney. Ich badania dowodzą, że najstarsi z rodzeństwa mają wyższe IQ, są lepiej wykształceni i lepiej zarabiają. O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Monikę Perkowską, psychologa dziecięcego.
GreenPeace Polska wydał raport, z którego wynika, że ponad 60 proc. polskich przedszkoli położonych jest na terenach, gdzie jakość powietrza nie spełnia obowiązujących w naszym kraju norm, natomiast przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli. O tych wynikach i negatywnym wpływie smogu na dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Markiem Józefiakiem z GreenPeace Polska i alergologiem dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim. Jak chronić dzieci przed smogiem?
Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie od gier wideo i komputerowych na listę chorób psychicznych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pedagoga społecznego prof. Mariusza Jędrzejko, aby zapytać, kiedy granie staje się problemem i jak gry wpływają na mózg. Obok niego na naszej kanapie usiedli: Łukasz Bęś i Jonatan Blank z formacji Rymcerze, którzy spotykają się z młodzieżą i przestrzegają przed uzależnieniem od gier. Z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie, do których docierają?
Nastała moda na probiotyki - podobno można dzięki nim wzmocnić swoją odporność. Czy to prawda? Czy można je brać profilaktycznie? Można je stosować bez konsultacji z lekarzem? Czy probiotyki mogą zaszkodzić? O działanie probiotyków zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN kierownik Kliniki Pediatrii WUM prof. dr hab. Hannę Szajewską.
Wielu panów po przyjściu z pracy zasiada przed telewizorami i tkwi tak do późnych godzin. Polegiwanie każdego dnia sprawia, że hodują coraz większe brzuchy. Jak zmotywować ich do treningu? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła trenerka Agata Dąbrowska. Wraz z Bartoszem Paluchem pokazała kilka ćwiczeń dla par.
"W czasach epidemii dżumy, ludzie pracujący przy wydobyciu i obróbce bursztynu, nigdy nie byli infekowani. (...) Udało mi się potwierdzić, że jeden z ekstraktów uzyskanych z bursztynu bałtyckiego jest w stanie zabijać lekooporne szczepy bakterii np. gronkowca złocistego". W Dzień Dobry TVN Igor Kaczmarek opowiedział o tym, jak uzyskuje się ekstrakt z bursztynu, jakie ma właściwości i co zainspirowało zdolnego studenta do podjęcia badań nad właściwościami bursztynu. Zobacz koniecznie!
Karolina Riemen-Żerebecka to narciarka specjalizująca się w skicrossie, złota medalistka mistrzostw Polski. Jest jedyną zawodniczką w Polsce uprawiającą skicross. W ubiegłym roku uległa poważnemu wypadkowi na stoku i doznała urazu głowy. Lekarze przypuszczali, że Karolina do końca życia pozostanie podłączona do respiratora. Okazało się jednak, że jej organizm jest bardzo silny i po wybudzeniu się ze śpiączki rozpoczęła rehabilitację. Oto jej historia.
Wiele osób ma niskie poczucie własnej wartości. Jak je zbudować? Zdaniem Marcina Prokopa należy odciąć się od Facebooka. Czy tego samego zdania były: psycholog Małgorzata Ohme i psycholog społeczna Joanna Heidtman? Od gości Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy poczucie wartości wyniesione z domu można potem utracić.
Każda pora roku jest dobra do tego, by sięgać po kaszę gryczaną - mówi Agnieszka Cegielska. Ale jak wybrać tę najlepszą i najzdrowszą? O tym w kolejnym odcinku cyklu "Naturalnie!". Jaka jest różnica pomiędzy kaszą paloną i niepaloną? Czy to prawda, że łuska gryki ma właściwości antyseptyczne? Zobaczcie, jak powstaje kasza gryczana i, jakie potrawy można z niej przygotować.
Pacjentka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie spodziewała się bliźniąt. Niestety jedno z nich zmarło w ok. 19 tygodniu ciąży i doszło do poronienia. Lekarze zdecydowali się na wykonanie skomplikowanego zabiegu zahamowania akcji porodowej, dzięki któremu kobieta mogła utrzymać i urodzić drugie dziecko. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dra Tomasza Waśniewskiego i dra Norberta Derę, aby powiedzieli nam o przeprowadzonym przez siebie zabiegu. Dlaczego jest on taki ryzykowny? Przez ile tygodni lekarzom udało się utrzymać tę ciążę? W jakim stanie urodziło się drugie dziecko?
Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Justynę Sobolewską-Noël, autorkę książki "Przeżyć raka. Przewodnik dla chorych i ich bliskich". Pani Justyna dwukrotnie pokonała chorobę nowotworową, a teraz pomaga innym. W tej książce zawarła swoją historię, by pomóc osobom chorującym na nowotwór, ich rodzinom i najbliższym. Oto jej historia... Jak włączyć najbliższych w pomoc osobie dotkniętej chorobą? Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Jak rozmawiać z lekarzem o chorobie nowotworowej?
W Boże Narodzenie wielu z nas nie szczędzi sobie świątecznych smakołyków. Jaką dietę zastosować, aby poczuć się lepiej po takim obżarstwie i mieć płaski brzuch w czasie sylwestra? Jakie herbatki ziołowe są dobre na trawienie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyk Anetę Łańcuchowską.
W województwie lubelskim stwierdzono w 2017 roku czterdzieści dwa przypadki zarażenia śmiertelnie niebezpieczną superbakterią New Delhi. Czym się różni od innych bakterii? Dlaczego jest taka niebezpieczna? Jak można się nią zarazić? Jakie choroby wywołuje? Jak się przed nią bronić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chorób wewnętrznych dr Piotr Gryglas.
Kwiecień 2017 - to właśnie wtedy kierowca żużlowy Tomasz Gollob uległ poważnemu wypadkowi. W bydgoskim szpitalu spędził aż 7 miesięcy. Lekarze codziennie ze wszystkich sił walczyli o jego życie. Walczył i on. Dziś jest już w swoim domu. Tam, jako jedyna dziennikarka w Polsce, odwiedziła go prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Zobaczcie wywiad pełen ważnych pytań i trudnych refleksji na temat życia i tego, co jest w nim naprawdę ważne.
W zeszłym roku straż pożarna jeździła do płonących choinek 1500 razy. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas przyozdabiania choinki lampkami? Po czym poznać, że światełka, które kupujemy są bezpieczne? Które lampki możemy bezpiecznie powiesić na zewnątrz? A co z łączeniem ze sobą kilku przedłużaczy? O bezpiecznych świętach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dominikiem Strzelcem.
Trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez maku. O jego cennych właściwościach mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Podczas Świąt niektóre osoby wpadają w dół emocjonalny. Czym spowodowane może być obniżenie nastroju w okresie, który kojarzy się większości z nas z radością? Jak się przed tym bronić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę Maję Polikowską-Herman.
Na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa skontrolowała 70 proc. sklepów i hurtowni rybnych. Aż w 70 proc. Wykryto nieprawidłowości. Wśród sprawdzanych ryb znaleziono m.in. łososia "z zażółceniami i o tranowatym smaku" oraz "mazistego" mintaja. Jakie jeszcze nieprawidłowości wykryto? O komentarz do tych wyników poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Agnieszkę Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na co zwracać uwagę przy zakupie ryby? Czy ryby szybko się psują?