Woda z solą, stosowana podczas przeziębienia, to świetna kuracja uzupełniająca tradycyjne leczenie, ale sprawdzi się także jako alternatywa dla osób, które z różnych powodów nie mogą przyjmować niektórych leków dostępnych w aptekach. Ze względu na swoje właściwości, woda z solą może być stosowana także dla innych celów, m.in. do utrzymywania odpowiedniego poziomu wody w organizmie, do przyspieszania procesów metabolicznych oraz w ramach detoksykacji. Poznaj sposoby na wykorzystanie wody z solą, które pomogą zadbać o Twoje zdrowie.
Woda z solą na gardło – jakie jest jej działanie?
Głównym powodem, dla którego płukanie gardła wodą z solą jest tak popularne i szeroko wykorzystywane, jest przeciwbakteryjne działanie soli. Podczas choroby gardło staje się siedliskiem bakterii, które są odpowiedzialne za ból, kaszel i ogólne złe samopoczucie. O ile już samo przyjmowanie ciepłych napojów pomaga nieco zmniejszyć dyskomfort, to podgrzana woda z solą, której nie trzeba pić, przynosi nie tylko chwilowe ukojenie, ale także cechuje się właściwościami dezynfekującymi i przeciwobrzękowymi.
Płukanie gardła wodą z solą – jakiej soli użyć?
Do płukania gardła odpowiednia będzie woda z solą himalajską lub morską, które mają więcej mikroelementów niż zwykła sól kuchenna. Jeśli jednak zauważysz u siebie pierwsze objawy przeziębienia i nie masz możliwości użyć żadnego z wyżej wymienionych rodzajów, do płukania gardła możesz użyć dowolnej soli, którą znajdziesz w domu. Najważniejsze jest to, żeby działać szybko. Dzięki temu zapobiegniesz dalszemu rozwojowi choroby i po prostu szybciej wrócisz do zdrowia.
Płukanie gardła wodą z solą – jak to zrobić?
Woda z solą na ból gardła powinna być stosowana co 2-3 godziny, a płukanie nie powinno trwać krócej niż 3 minuty, szczególnie w początkowej fazie przeziębienia. Do przygotowania roztworu potrzebujesz szklanki przegotowanej, ciepłej wody oraz ok. 1-3 łyżeczek soli. Warto pamiętać o tym, że zbyt duża ilość soli może niekorzystnie wpłynąć na przebieg leczenia, dlatego lepiej nie przekraczać dawki 3 łyżeczek na 250ml wody. Płukanie gardła najłatwiej jest wykonać, odchylając głowę do tyłu. Roztworu nie trzeba połykać i po płukaniu można go po prostu wypluć.
W taki sam sposób może zostać przygotowana również woda z solą na przeczyszczenie, którą stosuje się bardzo często w ramach oczyszczania układu pokarmowego (głównie jelit) ze złogów. Aby płyn zadziałał, powinien zostać wypity na czczo. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej dawki. Szklanka dziennie w zupełności wystarczy. W przeciwnym przypadku solony roztwór prawdopodobnie zaszkodzi i doprowadzi do nudności lub biegunki. Woda z solą na wymiotowanie może być stosowana tylko w ściśle określonych sytuacjach, po konsultacji z lekarzem.
Woda z solą – jak nawodnić nią organizm?
Picie wody z solą może korzystnie wpłynąć także na ogólny stan zdrowia, szczególnie jeśli wyrobimy w sobie nawyk sięgania po nią zaraz po przebudzeniu. Taki napój pomoże zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, uzupełni niedobory minerałów, a także przyczyni się do usuwania toksyn z organizmu.
Do codziennego stosowania na czczo najlepiej sprawdzi się woda z solą himalajską i cytryną. Całość można uzupełnić także łyżeczką miodu, dzięki czemu słony posmak nie będzie aż tak wyczuwalny, a cenne właściwości soli i tak zostaną. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla ludzi, którzy nie wyobrażają sobie picia słonej wody co rano. Nawadnianie organizmu wodą z solą zaleca się przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie lub tym, które cierpiały z powodu zatrucia pokarmowego. Picie wody z solą jest pomocne także dla usprawnienia procesów metabolicznych oraz dla pozbycia się zaparć i wzdęć.
Woda z solą a płukanie zatok
Wykorzystanie wody z solą w celu płukania nosa oraz zatok sprawdzi się nie tylko podczas przeziębienia, ale także w ramach walki z bólem głowy i alergiami. Płukanie zatok wodą z solą jest całkowicie bezpieczne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, w odróżnieniu od antybiotyków czy środków przeciwbólowych. Rezultatem płukania zatok są udrożnione kanały oddechowe oraz zmniejszenie się obrzęku śluzówki.
Woda z solą do domowego użytku
Dużym powodzeniem cieszy się również wykorzystanie roztworu do podlewania iglaków w okresie świątecznym. Woda z solą do choinki pomoże zatrzymać sypanie się igieł i stanie się naturalną odżywką dla drzewka.
Woda z solą na oczyszczanie jelit – działanie
Ze względu na swoje przeciwbakteryjne działanie, roztwór wody z solą polecany jest również dla osób, które przeprowadzają detoksykację organizmu. Oczyszczanie jelit wodą z solą polega przede wszystkim na usprawnieniu ich pracy, a także na usunięciu z nich toksyn. Regularne picie wody z solą przyczynia się do zwalczania bakterii, które często zalegają w jelitach.
Inne właściwości wody z solą
Woda z solą na przeziębienie to najpopularniejszy sposób na wykorzystanie tego roztworu. Istnieje jednak kilka innych właściwości takiego roztworu, o których słyszy się znacznie rzadziej, a które mogą przekonać Cię do wprowadzenia do swojej diety właśnie takiego napoju. Jakie jeszcze korzyści przynosi picie wody z solą?
· Picie wody z solą pomaga wzmocnić kości i zapobiega postępowi osteoporozy.
· Sól spełnia rolę naturalnego antybiotyku dla jelit i wątroby. Systematyczne picie wody z solą ułatwia trawienie.
· Woda z solą morską jest najlepszym sposobem na naturalną suplementację potrzebnych organizmowi minerałów. Jest bogata w sód, magnez, cynk, wapń oraz żelazo.
· Picie wody z solą pomaga zwalczać bezsenność, stres i napięcie. Pozytywnie wpływa na działanie całego układu nerwowego.
· Woda z solą himalajską pomaga przywrócić skórze zdrowy wygląd i pozbyć się trądziku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN