Nagietek lekarski można wykorzystać na wiele sposobów. Cenne są jego kwiaty, płatki, nasiona. Najczęściej nagietek suszony używany jest do sporządzania naparów. Ze świeżych kwiatów można robić nalewki oraz ekstrakty. Wszystkie te formy wykazują ogromnie istotne właściwości lecznicze i kosmetyczne.
Nagietek: właściwości
Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis) to roślina należąca do rodziny astrowatych, wyróżniająca się wyjątkowymi właściwościami. Zanim jednak przejdziemy do jej medycznego wykorzystania, warto kilka słów powiedzieć o samej roślinie. Prawdopodobnie pochodzi z terenów śródziemnomorskich lub Iranu. O ile dzisiaj znamy ją przede wszystkim z właściwości leczniczych, to nagietek uprawiany był już od średniowiecza, głównie ze względu na swoje walory ozdobne. To bogato ugałęziona roślina o gruczołowatych włoskach i żywo-pomarańczowych kwiatach, które rozwijają się od początku lata do późnej jesieni niemal non stop. Wydziela również charakterystyczny zapach. Nagietek lekarski jest rośliną łatwo łamliwą, natomiast szybko się rozsiewa, dlatego uprawa nagietka jest niezwykle łatwa.
Nagietek: właściwości lecznicze
Na co pomaga nagietek? Na dość zróżnicowany zestaw chorób i schorzeń. Kwiat nagietka jest źródłem flawonoidów, a także saponozydów trójpentenowych oraz olejków eterycznych. To wszystko sprawia, że działanie nagietka można porównać do antyoksydantu , wspierającego nas w walce z wolnymi rodnikami i toksycznymi substancjami. Naukowcy wskazują na przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe działanie nagietka. Warto pamiętać, że jest on bogaty w witaminę C. Zawiera również mangan i magnez.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim nagietek suszony . Późną jesienią zbiera się kwiaty lub całe koszyczki nagietka i poddaje procesowi suszenia w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.
Nagietek – właściwości zdrowotne:
- działa przeciwzapalnie
- przeciwdziała infekcjom
- ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne
- stymuluje produkcję żółci
- przyspiesza gojenie i regenerację skóry
- działa jak przeciwutleniacz
Nagietek: zastosowanie
Właściwości lecznicze nagietka są znane od setek lat. Kiedyś używano go jako leku na trucizny, nie powinno więc dziwić, że również dziś jest stosowany w medycynie i ziołolecznictwie. Nagietek lekarski wykorzystywany jest jako terapia pomocnicza w walce z chorobami nowotworowymi żołądka i chorobami wątroby – hamuje wzrost komórek nowotworowych, a ponadto wzmacnia odporność.
Działanie lecznicze nagietka pomaga również na szereg chorób wewnętrznych związanych z układem pokarmowym:
1) nagietek do picia (jako napar z suszonych kwiatów) poleca się osobom cierpiącym na nieżyt żołądka lub jelit;
1) napar z nagietka pomaga na wrzody żołądka – działa osłonowo i przeciwzapalnie na śluzówkę żołądka oraz przyspiesza regenerację;
2) zapalenie pęcherzyka żółciowego czy dróg żółciowych również można leczyć z wykorzystaniem nagietka – wspomaga on bowiem produkcję żółci.
Nagietek – działanie:
1. Działanie nagietka pomaga na dolegliwości kobiece. Na bóle menstruacyjne jest wskazana herbata z nagietka, działa bowiem rozkurczowo. Z właściwości lekarskich nagietka skorzystać mogą również kobiety w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi on dolegliwości związane z klimakterium.
2. Działanie lecznicze nagietka można wykorzystać również z walce z bólami gardła. Napar z nagietka będzie pełnił rolę płukanki o działaniu antybakteryjnym i przeciwbólowym. Do płukanek do gardła, krtani, jamy ustnej można również wykorzystać wyciąg z nagietka, rozcieńczany wodą.
3. Lecznicze działanie nagietka obejmuje również jego właściwości rozluźniające i uspokajające. Ziele jest źródłem olejku eterycznego, który wykazuje działanie aromaterapeutyczne. Nasiona nagietka lekarskiego obniżają tętno i ciśnienie, uspokajają i sprzyjają relaksowi.
Nagietek w kosmetyce
Nagietek lekarski w kosmetyce wykorzystywany jest przede wszystkim jako środek pielęgnujący i przyspieszający regenerację skóry. Ważne są tutaj płatki nagietka, w których zawarte są karotenoidy, stymulujące wzrost nabłonka. Preparaty zawierające w swym składzie nagietek: krem, maść, okłady – pielęgnują oraz leczą otarcia, odleżyny lub inne trudno gojące się rany, przyspieszając regenerację naskórka. Nagietek pomaga też na na trądzik oraz inne problemy skórne, dlatego stanowi ważny element wielu kosmetyków. Jego procesy regeneracyjne warto wykorzystać także w codziennej pielęgnacji.
Nagietek na oczy
Nagietek w kosmetyce jest również wykorzystywany do pielęgnacji okolic oczu. Szczególnie tych zmęczonych intensywną pracą przed komputerem. W tym przypadku na okolice oczu stosuje się żele lub maść, nagietek zaś często jest ich podstawowym składnikiem. Nierzadko można go również spotkać w kroplach do oczu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN