Ziele rdestu ptasiego nazywane jest potocznie świńską trawą, wróblimi języczkami czy podorożnikiem. Roślina stanowi pokarm ptaków (m.in. kaczek, wróbli, kur czy gęsi) oraz świń. Warto, aby sięgnęli po nią także ludzie. Odpowiednio przygotowana stanowi bowiem remedium na wiele przykrych dolegliwości. Pozytywne działanie rdestu ptasiego znane jest od wieków. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu ciekawemu zielu i wykorzystać jego prozdrowotne walory.
Rdest ptasi – właściwości
Skąd biorą się właściwości lecznicze rdestu ptasiego ? Okazuje się, że ta niepozorna roślina zawiera wiele pożytecznych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji aktywnych. Należą do nich głównie:
· flawonoidy (w tym awikularyna, kwercetyna i hiperozyd),
· garbniki,
· kumaryna,
· krzemionka,
· witamina C, K oraz karoten,
· kwas kawowy i chlorogenowy,
· sole mineralne,
· cukry.
W przypadku rdestu ptasiego właściwości dla zdrowia są nie do przecenienia. Ziele wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, antyseptyczne, rozkurczowe i moczopędne. Reguluje także przemianę materii, oczyszcza organizm i zwalcza wolne rodniki.
Rdest ptasi – zastosowanie
Kiedy warto sięgnąć po rdest ptasi? Zastosowanie lecznicze ziela może być bardzo szerokie. Jeżeli nie zmagasz się z żadnymi przykrymi przypadłościami, jednak chcesz zadbać o zdrowie, możesz zażywać roślinę profilaktycznie. Ma ona pozytywny wpływ m.in. na funkcjonowanie układu pokarmowego, oddechowego, moczowego i krwionośnego.
Ze względu na posiadane właściwości rdest ptasi polecany jest zwłaszcza w przypadku takich dolegliwości, jak:
· infekcje układu moczowego oraz skąpomocz,
· kamica nerkowa,
· miażdżyca,
· żylaki,
· osteoporoza,
· choroby skóry, np. trądzik,
· dna lub skaza moczanowa i inne choroby reumatyczne,
· przeziębienie,
· choroby płuc,
· stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła,
· zaburzenia pracy wątroby i żołądka,
· obfite miesiączkowanie,
· obniżona odporność organizmu,
· podwyższony poziom cukru we krwi,
· trudno gojące się rany,
· oparzenia i owrzodzenia.
Oprócz tego rdest ptasi działa pozytywnie na skórę i zapobiega objawom starzenia . Dzieje się tak dzięki temu, że zawiera przeciwutleniacze, które wspomagają odmładzanie organizmu. Ziele nazywane jest nawet „eliksirem młodości”. Zakłada się również, że rdest ptasi zwalcza komórki nowotworowe .
Jak łatwo zauważyć, zwalczanie rdestu ptasiego z przydomowego ogrodu może okazać się lekkomyślnym krokiem. Zamiast starać się wyplenić chwast, warto przygotować z niego preparat o właściwościach leczniczych, który wspomoże naszą walkę o dobre zdrowie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku poważnych schorzeń stosowanie ziół może pełnić jedynie funkcję wspomagającą właściwe leczenia farmakologiczne.
Rdest ptasi – przeciwwskazania i skutki uboczne
Mimo że rdest ptasi ma wiele pozytywnych właściwości i stosowany jest w przypadku różnorodnych schorzeń, nie każdy może po niego sięgnąć. Ludzie zmagający się z zapaleniem żył, cukrzycą czy dusznicą bolesną powinni unikać ziela . Podobnie będzie w przypadku osób, które przeszły zawał lub zator, a także tych uczulonych na działanie promieni słonecznych lub mających skłonności do tycia .
Również kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią powinny podchodzić do rośliny ze szczególną ostrożnością. Zanim zdecydują się na zastosowanie produktu na bazie rdestu ptasiego, powinny skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Należy także pamiętać, aby przy długotrwałym przyjmowaniu ziela rdestu ptasiego zastosować odpowiednią suplementację. Roślina ma w sobie tzw. czynnik anytiaminowy, który przyczynia się do rozkładu witaminy B1 . Może to prowadzić do jej niedoboru w organizmie. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zaopatrzyć się w aptece w tabletki witaminy B1 i regularnie je przyjmować.
Rdest ptasi – jak stosować?
Zbawienne dla zdrowia właściwości rdestu ptasiego nie pozostawiają wątpliwości – warto stosować tę roślinę. Jeżeli rośnie w przydomowym ogrodzie, należy zebrać ją i ususzyć. Innym rozwiązaniem jest też zakup gotowego suszu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie preparatu na bazie rośliny.
Rdest ptasi stosowany wewnętrznie występuje najczęściej w postaci naparu, nalewki lub odwaru . W przypadku nakładania bezpośrednio na skórę należy przygotować okład lub płukankę.
Najłatwiejszym sposobem jest przyrządzenie klasycznego naparu z rdestu ptasiego . Jedną lub dwie łyżki suszonego zioła należy zalać szklanką wrzątku, a następnie przykryć i odstawić na ok. 30 min. Po tym czasie wystarczy odcedzić napar i wypić. Zaleca się spożywanie go 2-3 razy dziennie. Rdest ptasi w tej formie nadaje się też jako płukanka do gardła lub środek do przemywania skóry.
Jeżeli jednak nie chcesz samodzielnie przygotowywać preparatu na bazie ziela rdestu ptasiego, jest na to sposób. W aptece lub w sklepie zielarskim możesz kupić gotowe wyciągi, płyny lub kapsułki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN