Olejek pichtowy – na twarz, na zatoki, do picia. Zastosowanie i przeciwwskazania

Kobieta w łazience przy lustrze
Andresr/Getty Images
Źródło: E+
Olejek pichtowy i formuła jego pozyskiwania nie zmieniła się od kilkuset lat. Nadal jest to jeden z najbardziej skutecznych i bezpiecznych olejków eterycznych. Stanowi poważną konkurencję – lub też uzupełnienie – dla terapii olejkiem rozmarynowym, geraniowym czy sosnowym.
  • Olejek pichtowy – właściwości
  • Olejek pichtowy: właściwości lecznicze
  • Olejek pichtowy – przeciwwskazania
  • Olejek pichtowy – gdzie kupić?
  • Olejek pichtowy – zastosowanie
  • Olejek pichtowy - zastosowanie zewnętrzne
  • Olejek pichtowy - zastosowanie wewnętrzne

Zobacz też: Siemię lniane lepsze niż tran i ryby

Zastosowanie olejku pichtowego jest niezwykle różnorodne – sprawdza się zarówno w pielęgnacji skóry twarzy, walce z chorymi zatokami, jak również jako składnik terapii dla zdrowych włosów. Skuteczność olejku pichtowego wynika zaś między innymi z niezmienionej od lat procedury jego pozyskiwania.

Olejek pichtowy – właściwości

Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej to produkt, który pochodzi z ekologicznie czystych rejonów Dalekiego Wschodu. Olejek pichtowy właściwości i zastosowanie zawdzięcza igłom białokorej jodły syberyjskiej, które stanowią podstawowe jego źródło. Jest to źródło nieporównywalnie większe niż w przypadku innych drzew iglastych (cedru, sosny, świerku). Olejek pichtowy pozyskiwany jest głównie z młodych pędów jodły (o długości do 30 cm).

Olejek pichtowy: właściwości lecznicze

Olejek pichtowy nie zawiera sztucznych substancji zapachowych, w jego produkcji nie wykorzystuje się ani dodatkowych zagęstników, ani konserwantów. Dzięki temu nie wywołuje on żadnych skutków ubocznych. Prozdrowotne właściwości olejek pichtowy zawdzięcza przede wszystkim obecnym w jego składzie fitocydom. Dzięki nim wykazuje on właściwości:

- bakteriobójcze

- antywirusowe

- grzybobójcze

- odkrztuszające i odkażające

Dodatkowo w olejku pichtowym znajdują się:

- rozgrzewająca kamfora

- przeciwzapalny kadinen

- uspokajające borneol i humulen

- alfa-pinen, który ułatwia odkrztuszanie

Olejek pichtowy – przeciwwskazania

Olejek pichtowy nie wywołuje skutków ubocznych, nie jest natomiast polecany dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Niewskazany jest też dla dzieci do 3. roku życia. Ostrożność w jego stosowaniu powinni również zachować chorujący na astmę oskrzelową.

Olejek pichtowy – gdzie kupić?

Olejek pichtowy bez większych problemów można dostać w aptece, sklepie zielarskim, a także w sieci.

Olejek pichtowy – zastosowanie

Olejek pichtowy można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Wykorzystuje się do go między innymi do leczenia i łagodzenia objawów następujących chorób, dolegliwości i schorzeń:

- reumatyzmu i artretyzmu

- bólu mięśni, kości i stawów

- gruźlicy, dusznicy bolesnej, dychawicy oskrzelowej

- paradentozy i szkorbutu

- schorzeń nerek; kamieni i piasku w nerkach

- chronicznego kataru i kaszlu

- opryszczki, trądziku różowatego

- chorób skóry

- trudno gojących się ran

Olejek pichtowy - zastosowanie zewnętrzne

Olejek pichtowy w formie okładów jest stosowany do leczenia oparzeń i trudno gojących się ran. Sprawdza się również w walce z grzybicą paznokci. Korzystają z niego także osoby walczące z trądzikiem i zaskórnikami. Nafta kosmetyczna i olejek pichtowy tworzą miks, który stosuje się na zmienione chorobowo miejsca. Za leczenie owrzodzeń i innych wyprysków odpowiada olejek pichtowy. Nafta kosmetyczna pozwala z kolei na lekkie wysuszenie skóry, zmniejszenie wydzielania łoju, co wspomaga proces leczenia.

Kąpiel z dodatkiem olejku pichtowego dodaje skórze blasku, pozwala się zregenerować i odprężyć. Olej pichtowy jest składnikiem wielu kosmetyków na obrzęki czy plamy na skórze.

Olejek pichtowy – zastosowanie wewnętrzne

Olejek pichtowy do picia nie jest rozkładany w układzie trawiennym. Przez krew trafia natomiast bezpośrednio do ognisk zapalnych. Wydalany jest z organizmu mniej więcej po dwóch dobach. To nie jedyny sposób, w jaki można wykorzystać olejek pichtowy. Inhalacje z jego dodatkiem mają pomocnicze działanie w przypadku chorób dróg płciowych, bólu głowy, grzybic, zakażeń gronkowcami i paciorkowcami, candidą. W ten sposób pomaga też olejek pichtowy na zatoki , chore gardło. Często stosuje się również inhalacje z olejku pichtowego na katar .

Olejek pichtowy na twarz

Olejek pichtowy na zmarszczki działa rewelacyjnie, podobnie zresztą jak inne preparaty jodłowe. Analogicznie działa olejek pichtowy na zaskórniki oraz inne zmiany skórne. Dodatkowo łatwo miesza się z innymi olejkami eterycznymi oraz olejami roślinnymi. Oliwa z oliwek, wazelina, oleje roślinne również świetnie uzupełniają olejek pichtowy. Zaskórniki z takim preparatem (powstałym w proporcji 1:1) po prostu nie mają szans. Odmładzające i oczyszczające działanie to nie wszystko. Olejek pichtowy na trądzik oddziałuje nie tylko leczniczo, ale i łagodząco. Pobudza skórę do regeneracji. Przy okazji zwiększa krążenie krwi i przywraca rumieńce.

Olejek pichtowy do włosów

Działanie olejku pichtowego w przypadku włosów obejmuje zastosowanie przeciwłupieżowe, stymulację porostu włosów, zahamowanie procesu ich wypadania, a także redukcję łojotoku. Stosuje się go przede wszystkim jako dodatek do odżywek, masek, olejów czy kompresów na skórę głowy.

Olejek pichtowy na warrozę

Gdzie kupić olejek pichtowy - często pytają pszczelarze, ponieważ okazuje się, że produkt ten to doskonały lek na chorobę nękającą młode i dorosłe pszczoły. Warroza to obecnie najpoważniejsza choroba u pszczół na całym świecie, wywoływana jest przez roztocza. Olejek pichtowy doskonale sprawdza się w walce z tą chorobą. Dzięki naturalności produktu olejek pichtowy pszczoły tolerują na tyle dobrze, że można go stosować nawet między miodobraniami.

Zobacz film: Oleje w kuchni, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości