Egzoszkielet to urządzenie wykorzystywane w wojsku do wzmocnienia mięśni żołnierzy. Sprzęt znalazł również zastosowanie w rehabilitacji osób po poważnych uszkodzeniach układu nerwowego, jak np. w przypadku Tomasza Golloba. Dosłownie stawia chorego na nogi. Na czym polega rehabilitacja za jego pomocą? Jakie warunki musi spełnić pacjent, aby do jego rehabilitacji użyty został egzoszkielet? I ile kosztuje taki sprzęt? O tym w Dzień Dobry TVN dr Krzysztof Radziszewski - koordynator Kliniki Rehabilitacji w Bydgoszczy, która na co dzień stosuje egzoszkietety.
Pigwa to idealny owoc na przeziębienie. Dla podkręcenia apetytu mamy powinny go dawać dzieciom niejadkom. Za co jeszcze należy ją cenić? Jakie przetwory można z niej zrobić? Jaka jest różnica między pigwą a pigwowcem? Jakie witaminy i składniki mineralne zawiera? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
W Polsce każdego roku średnio rodzi się tysiąc dzieci z FAS, czyli Alkoholowym Zespołem Płodowym. Jak zdiagnozować tę chorobę? Jakie są jej objawy? Czy jedna lampka wina wypita w trakcie ciąży też może zaszkodzić nieurodzonemu dziecku? Czy FAS można wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeuta i diagnosta FAS Joanna Andrzejewska.
Powszechnie uważa się, że konserwanty mogą szkodzić i lepiej ich unikać. Innego zdania jest jednak prof. Krzysztof Krygier z Wydziału Nauk Żywności SGGW. Dlaczego według niego konserwanty to nie samo zło? Swoje racje przedstawił w Dzień Dobry TVN.
Dysmorfofobia to zaburzenie, w którym występuje przesadne zaabsorbowanie rzekomym defektem ciała. Przypadłość dotyczy 2 proc. ludzi i występuje częściej niż schizofremia. Prawdopodobnie cierpiał na nią Michael Jackson. Co sprzyja wystąpieniu tego zaburzenia? Jak je leczyć? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychiatrę dr Annę Sierakowską.
Wiele kobiet marzących o dziecku szuka dawców nasienia w Internecie. Jednym z nich jest bohater naszego reportażu, który pomaga zajść w ciążę bez seksu i za darmo. Jak mówi, jest dawcą z pobudek patriotycznych. Według jego wiedzy, do tej pory, na świat przyszło 12 jego dzieci. Od kiedy jest dawcą? Jak na pomysł zostania nim zareagowała jego żona? Czy zgłaszają się do niego tylko samotne panie? Czy pokazuje kobietom badania lekarskie?
Rodzice dzieci zespołem Downa wpadli na pomysł wysalania swoich pociech na ściankę wspinaczkową. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. To nie tylko świetny sposób rehabilitacji, ale także okazja do socjalizacji i stymulacji intelektualnej. Jak jeszcze rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą wspomagać ich rozwój? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko.
Wielu osobom wydaje się, że grypa to choroba banalna. Prawda jednak jest taka, że nie wolno jej bagatelizować. Z powodu grypy w zeszłym sezonie zmarło w Polsce ok. 140 osób, a na świecie - pół miliona ludzi. Jakie grożą nam powikłania po grypie? Ile osób zmarło w zeszłym roku z powodu Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Czy sami możemy odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia? O tym mówił gość Dzień Dobry TVN internista dr Michał Sutkowski.
Przed telewizorem też możesz ćwiczyć. Wystarczy pięć minut, by rozruszać się i - jak mówi trener Szymon Gaś - zaakcentować wszystkie partie mięśniowe. Zobaczcie, jak robi to pod okiem trenera prezenterka Katarzyna Kępka.
Polacy pokonali w niedzielnym meczu Czarnogórę 4-2. Dzięki wygranej zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie i awans na Mistrzostwa Świata w 2018 roku w Rosji. Gratulujemy i dziękujemy naszej reprezentacji!!! :-)
O najczęstszych chorobach pasożytniczych, występujących w Polsce, ich objawach i sposobie leczenia rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pediatrą i specjalistą chorób zakaźnych Jolantą Popielską. Jak można się zarazić owsikami, a jak tasiemcem? Jakie są objawy owsicy i jak ją leczyć? Czy powinniśmy się profilaktycznie odrobaczać?
We wrześniu lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszą w Polsce fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego płodu. W Dzień Dobry TVN prof. Mirosław Wielgoś i lek. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha opowiedzieli o przeprowadzonym przez siebie zabiegu. Jak długo i w jaki sposób przygotowywali się do tej operacji? Jaką procedurę trzeba przejść , aby dostać się na taki zabieg? Gratulujemy polskim lekarzom!
W kolejnym odcinku cyklu Dziecinnie proste Zosia (lat 11) i Helenka (lat 8) tłumaczyły swojej babci, co wpływa na poczucie równowagi. Jakie doświadczenia przy tym zrobiły? Co pomaga w utrzymaniu równowagi?
Jest coraz zimniej, wieje duży wiatr, pada, a dni są coraz krótsze. Sprzyja to pogorszeniu samopoczucia. Jak sobie umilić jesienne dni? O gadżetach na taką pogodę mówił w Dzień Dobry TVN trener personalny Miłosz Brzeziński.
Coraz więcej osób boryka się z problemami z zasypianiem. Dlatego w Dzień Dobry TVN psychiatra dr Dorota Grobelna powiedziała jak poradzić sobie z tym problemem. Jakie przedmioty pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w sypialni? Czy pora zasypiania ma faktycznie znaczenie? Czego nie robić w łóżku? I co z lekami nasennymi?
Dariusz Laksa to naprawdę stylowy biegacz. Półmaratony i maratony biega w niebieskim garniturze. Dlaczego to robi? Od kiedy interesuje się modą? Czy garnitury nie ograniczają jego ruchów podczas biegania?
Od strony technicznej hipnoza jest pewnym stanem umysłu pomiędzy snem i jawą, w czasie którego człowiek jest podatny na sugestie. W jakich sytuacjach się ją stosuje? Czy każdy jest podatny na hipnozę? Czy osoba będąca w transie hipnotycznym zachowuje decyzyjność? Czy należy ufać wspomnieniom odzyskanym dzięki hipnozie? Czy jest skuteczna w przypadku rzucania palenia? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN; psycholog i psychoterapeutkę Ewę Zalewską.
Bolą Was plecy albo szyja, kiedy wstajecie rano z łóżka? Gość Dzień Dobry TVN ortopeda dr Adrian Rymarczyk podpowiada, jak układać się na łóżku, aby rano nic nas nie bolało. W jakiej pozycji najlepiej odpoczywają kolana? Na co zwracać uwagę przy zakupie materaca? Kto powinien wkładać poduszkę między nogi? Dlaczego podczas snu drętwieją nam ręce? Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?
W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Ibisz-Nowak pokazała kilka gadżetów, które przydadzą się każdemu, kto uprawa sport. A ponieważ na treningi chodzi większość, warto zobaczyć, co przyniosła do studia. Zobacz jak działają spray, który odbija światło, masażery rozluźniające mięśnie, bidony trzymające temperaturę, rękawice dla rowerzystów z kierunkowskazem i maskująca czapka z diodami.
Jeśli chcemy być piękni i zdrowi, to powinniśmy sięgać po dynię. O jej prozdrowotnych właściwościach mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Do szczecińskiego szpitala trafiła kobieta z dużym guzem piersi, która przez dwa lata leczyła się u znachora diagnozującego choroby na podstawie koloru tęczówki oka. Dlaczego niektóre osoby tak bardzo wierzą w leczenie alternatywne? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: specjalistą w zakresie alergologii i dermatologii dr Danutą Myłek oraz prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michałem Sutkowskim.
Według statystyk spożywamy za dużo soli - trzy razy więcej niż powinniśmy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dietetyczkę Anetę Łańcuchowską, by zapytać, czy wszystkie gatunki soli są niezdrowe. Co zawiera zwykła sól kuchenna, która znajduje się w prawie każdym domu? Czy sól himalajska jest rzeczywiście taka zdrowa, jak się przyjęło mówić? Czy sól można całkowicie wyeliminować z jadłospisu?
Wiele osób twierdzi, że do perfekcji opanowało wielozadaniowość. Tymczasem są naukowcy, którzy twierdzą, że nie istnieje coś takiego. Do tej grupy należy gość Dzień Dobry TVN psycholog społeczny dr Konrad Maj. Dlaczego według niego lepiej skoncentrować się na jednym zadaniu niż na wielu naraz?
Gabryś bywa przewodnikiem dla swojego taty. Zdarza się (na szczęście coraz rzadziej), że źle go pokieruje albo nie uprzedzi o przeszkodzie. Właśnie wtedy zdarzają się bliskie spotkania ze słupami. Poza tym Robert Zarzecki i jego syn działają jak symbiotyczny tandem. Czy tata obawiał się, że syn odziedziczy po nim wadę wzroku? Z tata i synem w cyklu Zielone Drzwi spotkała się Anna Maruszeczko.
Priapizm to bolesny, trwający powyżej 4-6 godzin wzwód. Co może go wywołać? Jak się go leczy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN konsultanta medycznego serialu Diagnoza dr n. med. Macieja Koselaka.
"Nie mogę zaczynać pracy nieuśmiechnięta" - mówi pani Elżbieta Loska. Na co dzień pilotuje wycieczki i braki w uzębieniu utrudniały jej pracę i sprawiały, że ciągle czuła się niekomfortowo. Co prawda nosiła protezę, ale ciągle bała się, że jej wypadnie, a jedzenie sprawiało duże kłopoty. Na pomoc przyszli eksperci z Malo Clinic, którzy podarowali jej szeroki uśmiech. Na czym polega metoda, którą zastosowano u Pani Eli? Czy jej przypadek był trudny? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym dr Pulo Malo. Towarzyszyła mu szeroko uśmiechnięta pani Elżbieta.
Wiele osób, chcąc prowadzić zdrowy tryb życia, eliminuje z diety tłuszcze. W Dzień Dobry TVN ekspert mikroodżywiania Marta Mieloszyk-Pawelec wytłumaczyła czemu to błąd. Wyjaśniła również, dlatego tak ważne jest zrównoważenie ilości różnych rodzajów tłuszczu w diecie i, dlaczego "olej lniany jest tak dobry, że aż za dobry". A jakie tłuszcze sprawią, że będziemy mieli piękne włosy i paznokcie?
Okazuje się, że na otyłość mogą chorować także osoby szczupłe. Jak to możliwe i czym jest syndrom TOFI? Rozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN z dr Iwoną Manikowską, internistką i specjalistą medycyny estetycznej.
Od dzisiaj do 30 września można wykonać bezpłatne badania spirometryczne. Gdzie? Jakie choroby wykrywa takie badanie? Na czym polega? Kto powinien je wykonać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska rozmawiała o tym z alergologiem Piotrem Dąbrowieckim z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Od 1 października nastąpią zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Jakie? Czy zmiany będą korzystne dla pacjenta? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Rzecznik Prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk.