Plastikowe butelki została wprowadzone do użytku spożywczego w latach 70. XX wieku. Pierwsze z nich ulegną rozłożeniu dopiero za 450 lat! Dlatego tak ważne jest, byśmy recyklingowi plastikowe opakowania. O tym, jak to zrobić w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Dawid Kozioł.
Recycling to proces, który zajmuje wiele etapów. Tego samego opakowania możemy użyć tylko i wyłącznie z chemią gospodarczą. Nie możemy ich użyć do produktów spożywczych.
>>> Zobacz też: Nowe zasady segregowania śmieci. Jak to robić?
Zgniatacz do butelek i puszek
Dawid Kozioł poleca z urządzenie, dzięki któremu zmniejszymy objętość gromadzonych w domu, zużytych plastikowych butelek. Zgniatacz szybko i sprawnie zmniejszy objętość butelki bądź plastikowej puszki o kilkaset % dzięki czemu łatwiej będzie ją przechowywać do momentu wywiezienia do skupu.
Zasady recyclingu są takie, że nakrętki od butelek musimy segregować osobno. Po zgnieceniu butelki odkręcamy ją po kilku godzinach. Dawid Kozioł gwarantuje, że butelka nie wróci już do uprzednich rozmiarów.
>>> Zobacz też: Co to jest segregacja śmieci – pojemniki, ich kolory i oznaczenia.
Sznurki z plastikowej butelki
Plastikowej butelki możemy zrobić plastikowe sznurki, które możemy użyć do podwiązywania roślin. Niestety jest to dość żmudna czynność, a więc dla cierpliwych :) Instruktaż znajdziemy między innymi na Youtube.
Kolejnym wartym uwagi gadżetem jest przyrząd do robienia szklanek z najróżniejszych pustych szklanych butelek. Gadżet delikatnie nacina butelkę. Następnie trzeba polać butelkę gorącą wodą, później zimną. Górna część odciętej butelki odpadnie. Papierem ściennym szlifujemy szklankę, tak by się nie skaleczyć.
>>> Zobacz też: Elegancki prezent dla mężczyzny – kilka pomysłów na ekologiczny upominek z klasą.
Domowy kompostownik
Ostatnim dzisiejszym pomysłem Dawida Kozioła jest domowy kompostownik na wszystkie organiczne odpady w domu.
W każdym domu poza szkłem, plastikiem i papierem generujemy również odpadki organiczne. Kompostownik domowy, dzięki wbudowanemu filtrowi węglowemu pozwoli składować je w domu przez wiele dni bez konieczności biegania do pojemnika na zielone odpady każdego dnia. Dzięki filtrowi nie wydziela się nieprzyjemny zapach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN