Indonezyjska wyspa Sumba przez długie wieki była odizolowana od cywilizacji, dzięki czemu zachowała swoją unikalna kulturę i obyczaje. Większość mieszkańców nadal wyznaje tradycyjną animistyczną religię marapu, żyje z uprawy roli i mieszka w ulokowanych, jak fortece na wzgórzach, wioskach, gdzie domy buduje się w ten sam sposób od prawie 5 tysięcy lat - z drewna i bez gwoździ. W życiu codziennym mieszkańcy wyspy prawie w ogóle nie korzystają z pieniędzy. Mają wielki szacunek do zmarłych, dlatego, by zorganizować pogrzeb są w stanie zadłużyć się na wielkie sumy.
Wyprawa do lekarza często przekracza możliwości finansowe Sumbijczyków, dlatego wielu z nich prosi o pomoc miejscowych szamanów, którzy w oparciu o wnętrzności kurczaka oceniają, czy ktoś wyjdzie z choroby.
Zobacz także:
Meksyk – jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem?
Dominikana - jakie szczepienia trzeba zrobić przed wyjazdem?
Ghana. Dzieci sprzedawane przez rodziców
Malaria na Sumbie
Sumba to również miejsce o jednym z najwyższych wskaźników zachorowań na malarię w Azji Południowo-Wschodniej. Na wyspie są rejony, gdzie co trzecia matka straciła przez malarię przynajmniej jedno dziecko.
Sumba Foundation
Według statystyk w 2017 roku na świecie zachorowało na malarię 219 milionów osób, a co roku ponad 400 tysięcy ludzi umiera z powodu tej choroby, z czego większość to dzieci poniżej 5. roku życia. Choroba ta zbiera śmiertelne żniwo przede wszystkim w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego tak ważne jest to robi, założona w 2001 roku przez Claude'a Gravesa oraz Seana Downsa, Sumba Foundation. Organizacja realizuje projekty wodne, z zakresu opieki zdrowotnej i rozwoju ekonomicznego.
Do tej pory fundacja:
- stworzyła 4 kliniki,
- zredukowała występowanie zakażeń malarią aż o 93 proc.,
- zapewnia opiekę medyczną dla ponad wielu tysięcy osób,
- stworzyła kilkadziesiąt studni i ponad 200 stacji wodnych,
- zapewniła wielu szkołom podstawowym dostęp do czystej wody, toalet, stołów, krzeseł, książek i materiałów bibliotecznych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN