Od 1 października nastąpią zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Jakie? Czy zmiany będą korzystne dla pacjenta? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Rzecznik Prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla niektórych chorych jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest przeszczep. Aż 75 proc. z nich musi szukać bliźniaka genetycznego wśród dawców niespokrewnionych. Do tej grupy należała Bogusława Gajda. Dawcą szpiku dla niej była Beata Łanowy. Obie Panie zaprosiliśmy Dzień Dobry TVN, aby powiedziały o szczególnej więzi, jaka je połączyła. Jak wyglądało ich pierwsze spotkanie? Obok nich usiadł Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS. Po jakim czasie biorca i dawca mogą się spotkać?
Zdarza się, że pacjent przychodzi do gabinetu lekarskiego z postawioną już przez siebie samego diagnozą, a od specjalisty oczekuje tylko potwierdzenia diagnozy i wystawienia odpowiedniej recepty. Takie kuriozalne sytuacje zdarzają się coraz częściej. Czym są spowodowane? Arogancją lekarzy czy nadmiarem informacji dostępnych dla każdego? A może winę ponosi system? Lekarz na jednego pacjenta ma 15 minut. W teorii. W praktyce to 5-7 minut. W tym czasie poza badaniem trzeba również uzupełnić "papiery". Jak uzdrowić relację lekarz-pacjent i przywrócić zerwaną nić porozumienia? O tym w Dzień Dobry TVN Robert Bryzek z Biura Rzecznika Praw Pacjenta i Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michał Sutkowski.
Borówki amerykańskie mają wiele prozdrowotnych właściwości. Jakich? Czy przetwory z borówek są tak samo zdrowe jak nieprzetworzone owoce? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Niewydolność szyjki macicy jest najczęstszą przyczyną przedwczesnych porodów i poronień. Najskuteczniejszą metodą, która pomaga donosić ciążę jest założenie szwu okrężnego TAC, czyli tzw. taśmy. O skuteczność tej metody zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN ginekolog Marzenę Dębską.
Najnowsze badania dowodzą, że tatuaż może być niebezpieczny dla zdrowia ze względu na toksyczne składniki farb, które wprowadza się pod skórę. Na przykład zielony tusz ma wysoką zawartość kancerogennego kadmu. O komentarz do tych informacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dermatologa dra Łukasza Preibisza. Po jakim czasie mogą wystąpić skutki uboczne związane z użyciem barwnika, który zawiera toksyczne związki? Jak powinny kontrolować się osoby, które mają już tatuaże?
W Polsce w 2010 roku było 2,5 tys. nieszczepionych dzieci, a w 2016 - już 29 tys. Co nam w związku z tym grozi? Dlaczego ruch antyszczepionkowy jest coraz silniejszy? Czy są wiarygodne badania naukowe, według których szczepionki wywołują skutki uboczne? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: pediatra dr Piotr Albrecht i psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska. Obok nich usiadł radny z Krakowa Łukasz Wantuch. Powiedział o swoich pomysłach, które miałby przymusić rodziców do szczepienia dzieci. Zobaczcie też wyniki naszej sondy, w której zadaliśmy pytanie: Czy państwo powinno karać za nieszczepienie dzieci?".
Młode dziewczyny chcące zrzucić kilogramy wybierają drogę na skróty i sięgają po preparaty - często nielegalne - których producenci obiecują cuda w odchudzaniu. Dlaczego chęć bycia szczupłą jest ważniejsza od zdrowia? Mówiła o tym psycholog Sylwia Stankiewicz, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Jędrzej urodził się z wrodzoną amputacją obu rąk i obu nóg. Jak twierdzi jego tata, nigdy nie miał z tego powodu taryfy ulgowej. Dzięki temu dziś jest całkowicie samodzielny. Zrobił prawo jazdy, jeździ konno i za chwilę opuszcza rodzinne miasto, by studiować w Warszawie. W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko gościła go wraz z dziewczyną Sandrą Widłą.
Ból brzucha może być objawem wielu chorób. Jakich? O czym świadczy ostry ból brzucha? W którym miejscu boli, kiedy mamy problem z wątrobą lub wyrostkiem robaczkowym? O tym mówił gość Dzień Dobry TVN prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michał Sutkowski.
Michał Wełna urodził się z wadą wrodzoną zwaną mikrocją. Nie posiadał małżowiny usznej, przewodu słuchowego, a ucho środkowe było niedorozwinięte. Wcześniejsze zabiegi, przeprowadzane metodą tradycyjną, nie zakończyły się sukcesem. O nowatorskiej metodzie operacyjnej, w wyniku której "zbudowano" przewód słuchowy Michała, opowiedziała nam dr Anna Chrapusta, ordynator Centrum Oparzeń w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie
Gdy dziecko płacze, ma wzdęty brzuszek i pręży się to znaczy, że ma kolę. Skąd bierze się kolka i czy pojawia się zawsze o stałej porze? Czy przyczyną kolki u niemowląt może być zbyt duża ilość bodźców? Czy to prawda, że na kolkę najlepszy jest koper włoski? Czy należe dziecku zrobić masaż brzuszka? O faktach i mitach na temat niemowlęcej kolki rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Ewą Jarczewska-Gerc, psychologiem SWPS i pediatrą Anną Garbień.
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu przeprowadzili operacją tętniaka mózgu, podczas której celowo trzykrotnie zatrzymali serce pacjentki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy anestezjologa dra Marka Czekaja oraz neurochirurgów: dra Jacka Trompetę i dra Wojciecha Chrobaka, aby powiedzieli o szczegółach tego zabiegu. Dlaczego musieli zatrzymywać u pacjentki krążenie? Jak to robili? Na jak długo? Obok lekarzy usiadła na naszej kanapie pacjentka, która przeszła tę operację - Pani Aneta. Jak się obecnie czuje? Jak się dowiedziała, że ma tętniaka? Lekarzy zapytaliśmy również, czy predyspozycja do tętniaków jest dziedziczna, czy można im zapobiegać i czy tętniaki pojawiają się też u dzieci.
Pierwsze godziny po porodzie są dla noworodka bardzo ważne. Jak zaopiekować się dzieckiem tuż po przyjściu na świat? Jakie procedury obowiązują w szpitalach? Czy rodzice mogą nie zgodzić się na szczepienia i podawanie leków swojemu dziecku? Czy faktycznie międzynarodowym standardem jest niemycie dziecka tuż po porodzie? W Dzień Dobry TVN o opiece nad noworodkiem mówił pediatra dr Łukasz Durajski.
Bazar, znany również jako targowisko, to miejsce, gdzie dostaniemy świeższe warzywa i owoce w najlepszej cenie. Zanim zrobimy zakupy warto rozejrzeć się po targowisku i porównać poszczególne stragany. Warto też przyjść uzbrojonym w sakiewkę pełną drobnych, aby uniknąć sytuacji, w której mamy problem z otrzymaniem reszty. Dlaczego warto kupować u tego samego dostawcy? I kiedy się targować? W cyklu "Jasiek zna się!" Jan Kuroń pokazał, jak robić zakupy na targowisku płacąc jak najmniej za najlepszej jakości produkty.
Interpol szacuje, że co roku milion osób umiera z powodu pośrednich czy bezpośrednich skutków zażywania podrabianych leków. Według Światowej Organizacji Zdrowia co setny lek na polskim rynku jest podróbką. Jakie leki są najczęściej podrabiane? Czy da się je odróżnić od prawdziwych? Jak powinna wyglądać strona internetowa legalnej apteki? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Marzeną Kosim i socjologiem Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.
Wiesiołek to naturalny eliksir zdrowia. Wspomaga układ odpornościowy i działa przeciwzapalnie. Jakie witaminy zawiera? Dlaczego po kosmetyki z wiesiołka powinny sięgać osoby z atopowym zapaleniem skóry i kobiety w ciąży? O zaletach tej rośliny mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Robert Lewandowski, w wywiadzie udzielonym pewnej wpływowej niemieckiej gazecie, skrytykował władzę klubu i jego politykę transferową. Co na to władze klubu? Czy Lewandowski zostanie ukarany? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychologa biznesu Jacka Santorskiego, by zapytać m.in. o to, czy warto wytykać błędy szefowi. Jak nasz gość ocenia zachowanie Roberta Lewandowskiego?
Kobiety często bagatelizują oznaki zawału serca, bo te są niespecyficzne. Jakie są zatem objawy zawału u pań? Jak mu zapobiegać? O tym w Dzień Dobry TVN mówił kardiochirurg prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek.
Dietetycy i lekarze przekonują nas, że należy jeść 5-6 posiłków dziennie, co ok. 3 godziny. Nieco inaczej działa okno żywieniowe. Na czym polega ten sposób odżywiania? Czy tego typu dieta jest skuteczna i zdrowa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyczkę Anetę Łańcuchowską.
Krótkotrwały stres jest pożyteczny. A jak działa na człowieka długotrwały stres? W co się może przerodzić? Co pomaga go opanować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: uczestniczka Milionerów Joanna Stroczkowska i psychiatra dr Maja Polikowska-Herman.
Z powodu wypadku komunikacyjnego główna bohaterka serialu Diagnoza - Anna cierpi na amnezję. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy neurolog dr Magdalenę Podbrożną, aby zapytać, z jakich powodów dochodzi do zaniku pamięci, jak leczyć amnezję i czy istnieje lek na amnezję.
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym. Mięśnie ciała słabną i stopniowo ulegają zanikowi z powodu obumierania neuronów w rdzeniu kręgowym odpowiadających za pracę mięśni. Gośćmi Anny Maruszeczko w Zielonych Drzwiach byli: Łukasz Kufta, organizator akcji "O skok od leku", który choruje na SMA oraz dr n. med. Maria Jędrzejowska, specjalista genetyki klinicznej i neurolog. Kiedy w Polsce będzie dostępny lek na SMA? Czy i jaką pomoc dostają w Polsce od Ministerstwa Zdrowia osoby chorujące na rdzeniowy zanik mięśni?
Każdy z nas odczuwa lęk i nie jest to przyjemne uczucie. W Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski stwierdził, że stresowi trzeba dziękować za to, że jest. Dlaczego? Jak ukoić zszargane nerwy? I gdzie kończy się ten "zdrowy" lęk, a zaczyna poważny problem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie?
Wojciech Wojtkowski wydrukował serce swojego chorego synka, by lekarze mogli lepiej przygotować się do operacji. Niestety chłopiec nie doczekał planowanej operacji. Mimo wielkiej tragedii Pan Wojciech postanowił ratować życie innym dzieciom i opracowuje trójwymiarowe modele ich serc. Ile ich do tej pory wykonał? Ile kosztuje wykonanie jednego modelu? Na czym polega współpraca Pana Wojciecha z lekarzami? W jakich dziedzinach medycyny ta metoda może być wykorzystywana? O stosowaniu tej technologii w medycynie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Panem Wojciechem i kardiochirurgiem dziecięcym dr n. med. Jackiem Pająkiem.
Ekstrakty roślinne są dobrze znane kosmetyce i wykorzystywane w preparatach do pielęgnacji skóry. Można je też spożywać. Jak stosować esencje roślinne? Z czego się je robi? Zapraszamy na pierwsze w tym sezonie Dzień Dobry TVN spotkanie z Agnieszką Cegielską, prowadzącą cykl "Naturalnie!".
Arya Permana z Indonezji to najcięższe dziecko na świecie. W wieku 11 lat chłopiec ważył prawie 200 kilogramów! Wtedy rodzice, którzy przyznali, że przekarmiali go z miłości, zdecydowali, że ich syn wymaga leczenia. Arya został poddany operacji zmniejszenia żołądka. Z chłopcem i jego ojcem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Jak wyglądał dzień chłopca przed operacją? Czy chodził do szkoły? Jak chłopiec czuje się po operacji? Co je i czy ćwiczy?
"Wiesz mamo? Ja się wszystkiego boję. Ale alpak się nie boję, ja się przy nich staję odważny" - powiedział mamie Ignacy, który ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Alpaki świetnie nadają się również do pracy z dziećmi z zespołem Downa. Na czym dokładnie polega alpakoterapia? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła alpakoterapeutkę Martę Pietrzykowską i uczestnika zajęć z alpakami Kubę Warsz-Orakzai i jego mamę Magdalenę Warsz-Orakzai.
Pacjenci po zawale serca muszą stosować leki do końca życia. To jednak nie jedyne co możemy zrobić dla naszego serca. Jak jeszcze o nie zadbać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska rozmawiała z dr Agnieszką Cierpkowską. Zbadaj swoje serce! Dziś czekamy na Was w Toruniu na Bulwarze Filadelfijskim. Na badania można przyjść aż do godziny 17:00. Szukajcie naszego Medbusa!
Prof. dr. hab. med. Krystian Jażdżewski i jego zespół specjalizują się w badaniu genów. Na podstawie uzyskanych informacji są w stanie określić predyspozycje pacjenta do zachorowania na nowotwór. Takie badania są wykonywane na świcie już od pewnego czasu. Co więc wyróżnia polski projekt? Po pierwsze jego globalność - genetycy chcą zbadać populację całej Polski, a po drugie cena - koszt badania to jedyne 400 złotych zamiast 2 000 euro. Czy pacjent może liczyć na pomoc zespołu profesora Jażdżewskiego po postawieniu diagnozy? Jak trafić pod ich skrzydła? I czy istnieje szansa na refundację jeśli nie stać nas na badanie?