Za co odpowiada woda w organizmie? Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć

Kobieta na treningu pije wodę
Caiaimage/Sam Edwards / Getty Images
Źródło: Caiaimage
Usuwanie wody z organizmu to temat na czasie, ponieważ dbanie o szczupłą sylwetkę w dużej mierze opiera się na utrzymaniu odpowiedniego poziomu wody w organizmie. Dlatego zrzucanie kilogramów zawsze rozpoczyna się od pozbycia się części wody z ciała. Zaburzenia w gospodarce wodno-elektrolitowej, pomimo wpływu na wygląd sylwetki, decydują również o wszystkich procesach fizjologicznych.

Nadmiar wody w organizmie stanowi stan patologiczny dla ciała, tak samo jak jej niedobór, dlatego w takich przypadkach należy bezzwłocznie podjąć odpowiednie kroki w celu wyregulowania gospodarki wodno-elektrolitowej. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody w organizmie bądź brak wody w organizmie to stany bardzo niebezpieczne dla człowieka, gdyż woda decyduje o funkcjach komórek całego ciała.

Jak ważna jest woda w organizmie?

Ludzkie ciało składa się w od 60 do 70% z wody. To woda warunkuje żywotność oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jak ważna jest woda w organizmie? Warto pamiętać, że człowiek bez wody byłby w stanie przeżyć ok. 2-3 dni bez znaczących objawów klinicznych. Dłuższy okres bez spożycia wody wpływa na bilans wody w organizmie , co może powodować szereg objawów.

Główne objawy niedoboru wody w organizmie to:

· suchość błon śluzowych,

· bóle głowy/zawroty,

· mdłości, wymioty,

· zaburzenia funkcji poznawczych oraz zaburzenia świadomości.

W skrajnych przypadkach może dojść do:

· zaburzeń rytmu serca,

· niewydolności nerek,

· śpiączki,

· śmierci.

Funkcje wody w organizmie człowieka

Łatwo dojść do wniosku, że woda jest ważna, jednak jakie dokładnie są funkcje wody w organizmie? Woda to składnik wszystkich przestrzeni organizmu z uwzględnieniem sfery wewnątrzkomórkowej oraz pozakomórkowej. Decyduje ona o przepływie jonów (kationów) z oraz do komórki. Tym samym decyduje o życiu każdej organelli znajdującej się w komórkach ciała.

Jaka jest odpowiednia ilość wody w organizmie?

Odpowiednia ilość wody w organizmie to taka, którą można obliczyć na podstawie masy ciała. Prawidłowo suma płynów powinna stanowić od 60 do 70% całkowitej wagi. Zatrzymywanie się wody w organizmie, tak jak i usunięcie wody z organizmu, wpływa na gospodarkę wodną oraz elektrolitową, co przynosi szereg objawów klinicznych.

Nadmiar oraz zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, wydalanie wody z organizmu

Nadmiar wody w organizmie to stan patologiczny. Wymaga on podjęcia kroków, które niezwłocznie wpłyną na usuwanie wody z ciała.

Zazwyczaj głównymi przyczynami nadmiaru wody w organizmie są:

· nieodpowiednia dieta (sól zatrzymuje wodę w ciele),

· dieta restrykcyjna (wpływa na bilans wody organizmu - niedobór białka powoduje przesącz wody przez naczynia, co daje w efekcie obrzęki),

· nadmiar alkoholu (gospodarka wodna organizmu wariuje, alkohol odwadnia ciało, zaś procesy fizjologiczne pragną zatrzymać wodę, co powoduje obrzęki),

· zaburzenia hormonalne (dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie w ciąży/zatrzymywanie wody w organizmie przed okresem),

· zbyt wysokie spożycie wody (zawartość wody w ciele przekracza normę, co powoduje zaburzenia w pracy nerek, małą wydajność wydalania płynów),

· niewydolność nerek.

Jeśli dochodzi do sytuacji, w której mamy za dużo wody w organizmie , zdecydowanie zauważymy szereg objawów, a w tym:

· obrzęki,

· zaburzenia w pracy serca (bradykardia, tachykardia),

· niewydolność żylną,

· zespół nerczycowy.

Istnieje jednak wiele sposobów na leczenie tej patologii. Warto zaznaczyć, że wydalanie wody z organizmu to proces skomplikowany i czasem wymaga wsparcia lekarza.

Do najprostszych sposobów na to, jak szybko pozbyć się wody z organizmu zaliczyć można:

· tabletki na usuwanie wody z organizmu (zazwyczaj są to diuretyki, które zwiększają wydalanie moczu/wydalanie wody),

· odpowiednia dieta (często spotkać można pytania: czy kawa zatrzymuje wodę w organizmie i czy sól zatrzymuje wodę w organizmie. Sól wiąże wodę, przez co dieta musi być uboga w sód, zaś kawa wywołuje efekt moczopędny, w związku z czym nie ma dokładnych restrykcji co do jej spożycia w kontekście zatrzymywania wody w organizmie),

· leczenie farmakologiczne w zespole nerczycowym.

Warto wspomnieć, że na ten moment nie istnieje uniwersalny lek na zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego lekarz indywidualnie powinien zalecić metodę usuwania nadmiaru płynów.

Naturalne sposoby na pozbycie się wody z organizmu:

· zioła na pozbycie się wody z organizmu (pokrzywa, mniszek lekarski, skrzyp polny),

· odpowiednia dieta pozwala na szybkie usuwanie wody z organizmu oraz zapobiega zatrzymywaniu się wody w jamach ciała,

· aktywność fizyczna (w trakcie sportu, pocimy się, a tym samym tracimy duże ilości wody).

Znaczenie wody w organizmie jest nieocenione, dlatego każdy z nas powinien dbać o prawidłową gospodarkę wodną organizmu . Szczególną uwagę należy skupić tutaj na osobach, które nie są w stanie same dbać o tę kwestię właściwie (ze względu na choroby czy wiek). Warto pamiętać, że zmiany pogody również mają wpływ na ilość wody w ciele, dlatego w czasie upałów uzupełniajmy płyny, gdyż uchroni nas to przed rozchwianiem gospodarki wodno-elektrolitowej.

Zobacz film: Otyłość w Polsce.

Zobacz film: Otyłość w Polsce. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości