Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna?

Mężczyzna u lekarza
Fot: Hero Images / gettyimages.com
Zmiany skórne na penisie budzą niepokój, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak świąd, pieczenie, ból, gorączka. Jedną z nich może być opryszczka na penisie. To często występująca choroba weneryczna, wymagająca natychmiastowego leczenia. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy opryszczki na prąciu, aby szybko i skutecznie jej przeciwdziałać.

Opryszczka penisa jest zaraźliwą chorobą weneryczną. To znaczy, że do zakażenia dochodzi podczas stosunków płciowych z nosicielem lub osobą chorą. Nosicielstwo wirusa opryszczki jest powszechne, a objawy występują tylko u 10 procent zakażonych.

Opryszczka na penisie - przyczyny

Opryszczka narządów płciowych jest wywoływana tym samym wirusem, który powoduje opryszczkę na wargach i w jamie ustnej. Jest to wirus opryszczki pospolitej - wirus HSV. Źródłem zakażenia jest człowiek - zarówno osoba, u której występują objawy, jak i bezobjawowy nosiciel. Opryszczka na penisie pojawia się w wyniku zarażenia się nią podczas odbywania stosunku płciowego z osobą zakażoną bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Do zakażenia dochodzi także podczas stosunku analnego i oralnego. Comment by angelika janowicz: poprawione

Opryszczka na prąciu - objawy

Początkowym objawem opryszczki na penisie jest odczuwanie na skórze prącia mrowienia, świądu, pieczenia i lekkiego bólu. Po kilku dniach w miejscu odczuwania tych dolegliwości pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne: bolesne, piekące, małe, skupione w grupach pęcherzyki, wypełnione płynem surowiczym. Z czasem przekształcają się w nadżerki i bolesne owrzodzenia pokryte strupem. Wystąpieniu zmian skórnych na penisie mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe: gorączka, bóle głowy, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, ból podczas oddawania moczu. Z cewki moczowej może wydobywać się wodnisto-śluzowy wyciek.

Zmiany skórne w przebiegu opryszczki prącia występują najczęściej na napletku, żołędzi penisa, trzonie i skórze prącia. Zmiany opryszczkowe u mężczyzn mogą umiejscowić się także w pachwinach i okolicy odbytu. Objawy utrzymują się około 2-3 tygodni.

Czas wylęgania wirusa opryszczki prącia wynosi od 2 do 7 dni. Jednak często zdarza się, że po zakażeniu wirus HSV przechodzi w stan uśpienia i ujawnia się dopiero po długim czasie. Wirus opryszczki pozostaje w organizmie na zawsze. Ujawnieniu się i nawrotom wirusa opryszczki narządów płciowych sprzyjają: infekcja, stres, osłabienie organizmu, palenie papierosów, podrażnienie skóry podczas stosunku seksualnego lub kosmetykami do mycia, czy detergentami zawartymi w proszku do prania.

Opryszczka penisa - leczenie

Opryszczka penisa jest wysoce zakaźną chorobą weneryczną i wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia pod okiem lekarza. Zakażenie HSV może doprowadzić do bolesnego stanu zapalnego penisa lub zapalenia błony śluzowej kanału odbytnicy, jeżeli zmiany opryszczkowe występują także w okolicy odbytu.

Leczenie opryszczki prącia polega na zastosowaniu miejscowych i ogólnych leków przeciwwirusowych. Ich działanie jest tym skuteczniejsze, im szybciej zostały włączone do leczenia. Dlatego ważna jest umiejętność szybkiego rozpoznania objawów opryszczki penisa i niezwłoczne udanie się do specjalisty. Leki na opryszczkę narządów płciowych nie powodują wyleczenia i całkowitego wyeliminowania wirusa HSV z organizmu, nie zapobiegają także nawrotom. Ich działanie polega na łagodzeniu i pozbyciu się uciążliwych i bolesnych objawów opryszczki, a dzięki temu zapobieganiu powikłaniom i zminimalizowaniu ryzyka przeniesienia wirusa na partnera. Terapia antywirusowa trwa minimum 5 dni. Opryszczka narządów płciowych jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży, ponieważ podczas porodu może dojść do zakażenia noworodka wirusem HSV. 

Do domowych sposobów łagodzenia bolesnych dolegliwości związanych z opryszczką penisa należą nasiadówki z kory dębu lub rumianku, które działają kojąco na skórę lub kąpiel z dodatkiem olejku geraniowego, który ma przeciwzapalne właściwości. Zmian opryszczkowych na prąciu nie wolno dotykać, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa na inne okolice ciała, zwłaszcza do oczu i jamy ustnej. Wystąpienie opryszczki narządów płciowych wymaga zachowania bezwzględnej wstrzemięźliwości seksualnej do czasu ustąpienia objawów oraz stosowania zabezpieczenia w postaci prezerwatywy.

Zobacz film: Wzrost zachorowań na choroby weneryczne. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla