Czy jeśli całkowicie wykluczymy cholesterol z diety, to będziemy zdrowi? To jak to jest z tym cholesterolem - można go jeść czy zdecydowanie należy unikać? Czytaj dalej i dowiedz się, czym jest cholesterol, czy podwyższony cholesterol to główny czynnik chorób serca, jakie są przyczyny i objawy podwyższonego cholesterolu, jak dzielimy cholesterol i jaka jest dieta na podwyższony cholesterol.
Cholesterol - czym jest i czy jest nam potrzebny?
Cholesterol to główny element błon komórkowych każdego organizmu zwierzęcego. Składnik ten decyduje o przepuszczalności błon komórkowych, w związku z czym pełni niezwykle ważną funkcję, regulującą życie komórki. Podwyższony cholesterol to czynnik, który szczególnie mocno wiązany jest z wieloma chorobami kardiologicznymi. Wielu z nas zapewne już stosuje leki na wysoki poziom cholesterolu , jednak zapomina o odpowiedniej diecie.
Czy podwyższony poziom cholesterolu to główny czynnik decydujący o rozwoju choroby niedokrwiennej serca?
Skutki podwyższonego cholesterolu
Często u pacjentów kardiologicznych diagnoza: cholesterol całkowity - podwyższony , wywołuje strach. Wtedy wielu z nich myśli, że ich model żywienia doprowadził do zatkania ich żył, co w efekcie doprowadzić może do zawału. Jest to myślenie nie do końca poprawne. Ilość spożywanego cholesterolu z diety jest znikoma (ok. 300 mg na dobę). Należy uświadomić sobie, że nasz organizm, a dokładnie wątroba, syntetyzuje aż 1500 mg cholesterolu na potrzeby naszego ciała. Dlatego dieta na podwyższony cholesterol to czynnik służący jako swoiste wspomaganie leczenia zaburzeń lipidowych.
Podwyższony cholesterol - przyczyny
Na pytanie, co powoduje podwyższony cholesterol , nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak zaznaczyć, że niewłaściwa dieta, stres, brak aktywności fizycznej, inne dolegliwości (cukrzyca, nadciśnienie) również odgrywają tutaj ogromną rolę. Dlatego każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie.
Podział na poszczególne frakcje: cholesterol LDL - podwyższony, czy jest to jednoznaczne z chorobą?
Cholesterol dzieli się na poszczególne frakcje. Wyróżnić tutaj można: cholesterol LDL i HDL. Ten pierwszy kojarzony jest z efektem odwrotnym do prozdrowotnego, zaś ten drugi jawi się jako nasz sprzymierzeniec. Jednak czy podwyższony cholesterol LDL to główny winowajca chorób serca? Nieszczególnie, gdyż to właśnie niski poziom cholesterolu HDL kojarzony jest z dolegliwościami związanymi ze zbyt wysokim cholesterolem.
Podwyższony cholesterol - objawy
Podwyższony poziom cholesterolu może dawać objawy takie jak:
· pogorszenie kondycji pacjenta,
· niepokój, duszności,
· bóle kończyn dolnych,
· żółte guzki podskórne (złogi cholesterolowe, najczęściej w okolicy oczu bądź łokci, tam gdzie skóra jest najcieńsza),
· choroba wieńcowa.
Objawy podwyższonego cholesterolu nie są tak jednoznaczne, jak może nam się wydawać, przez co nawet przez wiele lat w ogóle możemy ich nie dostrzegać. Nie dajmy się omamić i nauczmy się dbać o zdrowie.
Podwyższony cholesterol całkowity (normy)
Co oznacza podwyższony cholesterol całkowity?
Wybierając się do lekarza, warto zrobić sobie pełen lipidogram, gdyż wtedy dopiero będziemy mieć pełen podgląd na stan naszego ciała. Często również mówi się o kwestii, jaką jest całkowity cholesterol (podwyższony) jako czynnik chorób serca. Jest to również stwierdzenie nie do końca poprawne, jednak warto utrzymywać stężenie tej frakcji na odpowiednim poziomie. Norma to do 200 mg/dl.
Wpływ czynników środowiskowych na wskaźniki lipidowe: podwyższony cholesterol a stres
Podwyższony poziom cholesterolu nie znaczy, że wykluczenie go z diety pomoże. To utleniona forma tego składnika jest szczególnie niebezpieczna i to przed nią musimy się bronić. Dlatego dieta na podwyższony cholesterol i trójglicerydy to przede wszystkim zdrowa dieta.
Czego unikać przy podwyższonym cholesterolu?
Podwyższony cholesterol i trójglicerydy to niekorzystny stan dla organizmu, jednak jak połączymy go z: paleniem papierosów, ubogą dietą (brak antyoksydantów), stresem, spożywaniem alkoholu, brakiem aktywności fizycznej, to wtedy podstępnie rozwijają się choroby serca.
Dieta na podwyższony cholesterol - co jeść?
Na podwyższony cholesterol dieta uwzględnia ogólne zalecenia takie jak:
· wykluczamy z diety źródła tłuszczów nasyconych, np. masło,
· zmniejszamy podaż sodu,
· wykluczamy z diety produkty bogate w cukry proste,
· zwiększamy spożycie tłuszczów nienasyconych (omega 3, 6, 9),
· włączamy żywność bogatą w antyoksydanty,
· zwiększamy spożycie fitosteroli,
· zwiększamy spożycia błonnika,
· zwiększamy aktywność fizyczną.
Dieta przy podwyższonym cukrze i cholesterolu to nieodłączny element w przypadku osób obarczonych problemem cukrzycy. Stanowi ona czynnik potęgujący ryzyko rozwoju chorób serca, dlatego starajmy się zredukować podwyższony cukier i cholesterol .
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN