Chlamydia trachomatis jest bakterią, która po dostaniu się do organizmu człowieka przyczepia się do jego komórek i rozmnaża się, wykorzystując ich energię. Odpowiada za stany zapalne narządów płciowych i jest trudna do zdiagnozowania, gdyż przebiega bezobjawowo. Leczenie chlamydii jest istotne, aby nie doszło do groźnych powikłań i zarażenia kolejnych osób.
Chlamydia ‒ sposoby zarażenia
Chlamydia jest bakterią przenoszoną drogą płciową. Na zakażenie najbardziej narażone są osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych i nie stosują zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Niekiedy przydarza się młodym kobietom przyjmującym antykoncepcję hormonalną, u których chlamydia kolonizuje się w pochwie bądź w gardle, jeżeli do zakażenia doszło w wyniku seksu oralnego.
Bakteria wnika do organizmu przez błonę śluzową i uszkodzoną skórę, dlatego do zakażenia chlamydią może dojść również na basenie, przez używanie wspólnych ręczników lub w trakcie porodu. Przenika także przez łożysko, co jest niebezpieczne dla płodu.
Chlamydia ‒ objawy u mężczyzn
Chlamydia częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. U każdego jednak jest ona równie niebezpieczna, zwłaszcza że aż połowa zakażeń przebiega bezobjawowo, co zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Należy pamiętać, że mimo braku objawów, nosiciel chlamydii może zarazić innych. Do objawów zakażenia chlamydią u mężczyzn należą:
· wyciek z cewki moczowej, który może być przejrzysty lub mlecznobiały
· pieczenie podczas oddawania moczu
· zaczerwieniona skóra w okolicy krocza
· miejscowe podwyższenie temperatury w obrębie cewki moczowej
· ból krocza
· obrzęk jąder
· gorączka
· bóle stawów.
Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj po około 3 tygodniach od momentu zakażenia. Może ono ujawnić się w postaci zapalenia cewki moczowej, gruczołu krokowego i najądrzy. Jeżeli doszło do stosunku homoseksualnego pojawia się zapalenie odbytu lub gardła.
Objawy chlamydii u kobiet
U większości kobiet zakażenie chlamydią przebiega bezobjawowo. Bakteria kolonizuje się w pochwie i rozprzestrzenia na wszystkie elementy żeńskiego układu moczowo-płciowego. Do objawów chlamydii u kobiet należą:
· obfita ropna wydzielina z pochwy
· ból podbrzusza
· pieczenie podczas oddawania moczu
· częstomocz
· krwawienia między miesiączkami
· krwawienia po stosunku
· zaburzenia miesiączkowania
· ból podczas zbliżenia seksualnego
· zapalenie stawów
· obniżenie odporności.
Chlamydia u kobiet może prowadzić do zapalenia błony śluzowej macicy, zapalenia gruczołów Bartholina. Najczęściej umiejscawia się w nabłonku kanału szyjki macicy, gdzie w niektórych przypadkach tworzą się wybroczyny i ropniaki widoczne podczas badania ginekologicznego. Objawy chlamydii nie są charakterystyczne i często stawia się inne, błędne rozpoznanie.
Chlamydia ‒ badanie. Jak wykryć zakażenie chlamydią?
Zakażenie chlamydią jest trudne do wykrycia, ponieważ w większości przypadków przebiega bezobjawowo, a w postaci uśpionej bakteria może przebywać w organizmie nawet przez kilka lat. Testem, które pozwala na wykrycie bakterii, jest badanie moczu oraz mikroskopowa analiza wymazu z cewki moczowej u mężczyzn i wymazu z pochwy lub szyjki macicy u kobiet. Próbki są badane pod kątem występowania w nich drobnoustrojów. Pełna diagnostyka obejmuje także badanie krwi na obecność swoistych przeciwciał. W aptekach dostępne są testy enzymatyczne, które mogą być wykonane w domu. Nie są one jednak wystarczająco czułe. Najbardziej wiarygodne wyniki daje wykonanie badania molekularnego, które wykrywa DNA chlamydii w organizmie osoby zakażonej.
Wykrycie zakażenia chlamydią jest istotne w przypadku kobiety, która planuje zajście w ciążę, ponieważ bakteria może przedostać się przez łożysko do organizmu płodu, co skutkuje poronieniem. Dziecko może zarazić się także od matki podczas porodu.
Chlamydia ‒ leczenie
Leczenie chlamydii polega na zastosowaniu antybiotyków. Najczęściej wybierana jest doksycyklina lub azytromycyna. Ich przyjmowanie powinno trwać minimum 7 dni. W tym czasie należy całkowicie powstrzymać się od stosunków seksualnych. Leczeniu powinni poddać się równocześnie także partnerzy osób zakażonych, ponieważ bez tego może dojść do ponownego zakażenia.
Chlamydia ‒ powikłania
Nierozpoznana i nieleczona chlamydia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. U mężczyzn powoduje powstawanie zmian pozapalnych, które mogą się przyczynić do problemów z płodnością. U kobiet odpowiada za nadżerki szyjki macicy, które mogą przeistoczyć się w raka narządu rodnego, jeżeli infekcja utrzymuje się przez długi czas. Konsekwencją chlamydii może być także bezpłodność.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN