C: Ból podczas stosunku znacząco wpływa na jakość życia intymnego i czerpanie satysfakcji z pożycia seksualnego. To problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak częściej zgłaszają go kobiety. Ból występujący podczas współżycia został umieszczony w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Jego medyczna nazwa to dyspareunia. Często występuje u osób młodych, dopiero rozpoczynających aktywność seksualną.
Ból podczas stosunku - przyczyny
Ból podczas współżycia ma różny charakter (pieczenie, kłucie, ból głęboki). Może być umieszczony w brzuchu, podbrzuszu, w okolicy jajników, w pochwie, w wargach sromowych. Występowanie bólu podczas stosunku powoduje stres i dyskomfort, ale nie zawsze oznacza chorobę. Przyczyny bolesnych zbliżeń są zróżnicowane i większość z nich jest łatwa do wyeliminowania. Do przyczyn bólu podczas współżycia należą:
· zbyt intensywny seks i głęboka penetracja, niedopasowanie seksualne z partnerem,
· nieodpowiednia pozycja seksualna,
· infekcje układu moczowego,
· infekcje intymne,
· suchość pochwy,
· zapalenie szyjki macicy, nadżerki,
· nowotwór,
· alergia na lateks, płyn do higieny intymnej,
· endometrioza,
· budowa anatomiczna narządów rodnych (tyłozgięcie macicy, zwężenia pochwy),
· przyczyny psychiczne (lęk, złe doświadczenia seksualne, stres),
· pochwica, czyli psychiczny lęk przed zbliżeniem, który sprawia, że mięśnie pochwy zaciskają się tak mocno, że partner nie może wprowadzić do niej członka.
Ból brzucha i podbrzusza podczas stosunku
Ból brzucha i podbrzusza podczas stosunku pojawia się najczęściej podczas głębokiej penetracji lub nieodpowiednio dobranej pozycji seksualnej, kiedy członek partnera obija się o wejście szyjki macicy, powodując ból. Tak samo jest w sytuacji, kiedy kobieta cierpi na tyłozgięcie macicy, czyli niewielką anomalię budowy narządów rodnych, w której trzon macicy zamiast do przodu jest wygięty do tyłu. Ból brzucha podczas głębokiej penetracji może być spowodowany zapaleniem jajników i jajowodów, który jest poważnym problemem wymagającym leczenia.
Infekcje pęcherza moczowego i narządów intymnych także objawiają się bólem brzucha i podbrzusza podczas stosunku . Tę przyczynę można podejrzewać, jeżeli oprócz bólu brzucha pojawiają się upławy z pochwy, świąd i pieczenie, dyskomfort podczas oddawania moczu. Do infekcji intymnych zalicza się grzybicę, rzęsistkowicę, chlamydiozę, zapalenie przedsionka pochwy i opryszczkę narządów płciowych.
Ból brzucha i podbrzusza podczas współżycia odczuwają kobiety, które cierpią na endometriozę. W tym schorzeniu nabłonek, który pokrywa wnętrze macicy jest obecny także w jajnikach, pochwie, narządach jamy brzusznej i otrzewnej. Oprócz bólu takim stosunkom mogą towarzyszyć plamienia i krwawienia.
Bólem podczas stosunku objawiają się nowotwory narządów rodnych kobiety. Ból pojawia się już w zaawansowanych stadiach tej choroby i u kobiet, które nie korzystają regularnie z profilaktycznych badań jest jednym z pierwszych objawów.
Należy zastanowić się, czy ból podbrzusza podczas stosunku występuje od początku współżycia z obecnym partnerem, czy pojawił się od niedawna. Jeżeli ból pojawił się nagle, przyczyn należy upatrywać w przyczynie patologicznej, a nie wynikającej z niedopasowania anatomicznego i seksualnego z partnerem.
Ból podczas stosunku - leczenie
W przypadku odczuwania bólu podczas stosunku należy porozmawiać z partnerem o swoich dolegliwościach, ponieważ bolesne stosunki zniechęcają do podejmowania dalszego współżycia, co może powodować unikanie zbliżeń i konflikty w związku. Warto udać się do ginekologa, który wykona badanie USG, aby wykluczyć lub rozpocząć leczenie patologicznych przyczyn występowania bólu. Często ból mija samoistnie, kiedy wypróbuje się inne pozycje seksualne, które nie powodują głębokiej penetracji lub zrezygnuje się ze zbyt intensywnego i ostrego seksu. Jeżeli ból odczuwany podczas stosunku ma podłoże psychiczne, konieczne może być rozpoczęcie psychoterapii.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN