Niezbędny element diety - magnez. Produkty bogate w magnez - ogólnodostępne źródła

Produkty bogate w magnez
Fot: Aamulya / gettyimages.com
Rola magnezu w organizmie jest nieoceniona. Niedobór składnika może skutkować złym samopoczuciem, nieregularną pracą serca, zaburzeniami w pracy jelit oraz osłabieniem kości. Dlatego warto wprowadzić do codziennego menu produkty, które są bogatym źródłem tego pierwiastka.

Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego magnez jest tak ważny dla organizmu, jakie produkty bogate w magnez warto włączyć do diety, jak wygląda suplementacja składnikami mineralnymi oraz jakie są produkty bogate w potas i magnez jednocześnie.

Magnez - rola w organizmie

Magnez to makroskładnik, który został okrzyknięty jednym z najważniejszych dla pracy organizmu. Głównym źródłem tego pierwiastka jest dieta i to właśnie przez nią należy dostarczyć w ciągu dnia ok. 420 mg magnezu dla przeciętnej osoby dorosłej. Składnik ten decyduje o prawidłowej pracy: serca, jelit, tarczycy, skóry, mózgu, kości i mięśni. Dlatego warto wiedzieć, jak możemy uzupełniać dietę o ten życiodajny element.

Najlepsze źródła pierwiastka - produkty zawierające dużo magnezu

Na pytanie, jakie produkty zawierają magnez, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zawartość magnezu w produktach zależy od wielu czynników. W przypadku niedoboru warto wiedzieć, które artykuły spożywcze mają go najwięcej.

Produkty bogate w magnez - tabela

Od czego zależy przyswajalność składnika?

Warto również wiedzieć, że przyjmowanie magnezu będzie bardziej efektywne, jeśli dostarczymy go w odpowiedniej formie. Na rynku istnieje cała masa suplementów, jednak forma magnezu w nich zawarta pozostawia wiele do życzenia. Biodostępność tych form jest znikoma, przez co suplementacja staje się nieskuteczna. Wybierając suplement, warto zaopatrzyć się w cytrynian magnezu, gdyż jest to forma o najlepszej wchłanialności w przewodzie pokarmowym.

Inne formy magnezu w suplementach, o których warto wiedzieć, to: taurynian magnezu, mleczan magnezu, jabłczan magnezu, chelat magnezu.

Z drugiej strony żywnościowe produkty zawierające magnez to również bogactwo innych składników mineralnych oraz witamin. Dlatego włączenie do codziennej racji pokarmowej artykułów spożywczych obfitych w pierwiastek przyniesie o wiele lepszy efekt prozdrowotny niż stosowanie wyłącznie suplementów.

Składniki mineralne jako niezbędny element zbilansowanego jadłospisu - produkty bogate w magnez, potas, wapń

Magnez to nie jedyny makroelement biorący udział w większości procesów fizjologicznych zachodzących w ciele. Szczególną rolę odgrywają również: potas, wapń czy żelazo.

Produkty zawierające magnez i potas najlepiej jeść codziennie.

Produkty bogate w potas i magnez:

· produkty pełnoziarniste,

· banany.

Produkty bogate w wapń i magnez:

· orzechy włoskie,

· migdały,

· botwina,

· soja,

· sardynki.

Dieta zbilansowana pod względem zapotrzebowania na składniki mineralne - zapotrzebowanie na pierwiastki

Uzupełnienie diety w produkty zawierające dużo magnezu nie rozwiąże wszystkich naszych problemów zdrowotnych. Co do zapotrzebowania na magnez , to wiemy, iż odpowiednie spożycie powinno plasować się na poziomie ok. 400-420 mg na dobę. Jeśli chodzi o potas , zapotrzebowanie plasuje się tutaj na poziomie ok. 4700 mg na dobę , zaś w przypadku wapnia 1200 mg na dobę (dla osoby dorosłej).

Bilansowanie diety pod tym względem nie jest trudne. Wystarczy wiedzieć, jakie produkty zawierają magnez, potas, wapń i żelazo, a następnie włączyć je do przynajmniej 2 posiłków w ciągu doby.

Zobacz film: Zdrowa dieta za niewielkie pieniądze. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Przykładowy jadłospis uzupełniający niedobory składników mineralnych (oparty o produkty bogate w magnez, wapń, potas)

Śniadanie: Otręby pszenne z jogurtem i borówkami amerykańskimi.

II Śniadanie: Koktajl z mleka, bananów, suszonych moreli i mięty.

Obiad: Kasza gryczana z pieczonym łososiem i sałatką z warzyw: pomidor, sałata + dressing z oliwy z oliwek.

Podwieczorek: Mieszanka orzechów i nasion słonecznika + dyni.

Kolacja: Twarożek z pieczywem pełnoziarnistym + szklanka kakao.

· fasola,· groch,

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
Materiał promocyjny

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz