- Olejek geraniowy – właściwości
- Olejek geraniowy – zastosowanie
- Olejek geraniowy w kosmetyce
- Olejek geraniowy - działania dodatkowe
Zobacz też: Siemię lniane lepsze niż tran i ryby
Olejek geraniowy wytwarza się – przez proces destylacji – z rośliny, którą wszyscy bardzo dobrze znamy. Pelargonia wonna (czyli inaczej geranium ) dumnie ozdabia w lecie większość polskich balkonów i tarasów. Jest rośliną tanią, prostą w uprawie, a przy tym niezbyt wymagającą, jeśli chodzi o warunki uprawy (dobrze znosi i większe porcje słońca, i bardziej deszczowy tygodnie). Sam proces domowego przygotowania olejku geraniowego także nie jest zbyt skomplikowany. A korzyści… cała masa.
Olejek geraniowy – właściwości
Olejek geraniowy mało kto z nas kojarzy z domową pelargonią. Warto jednak i pelargonii, i samemu olejkowi przyjrzeć się nieco bliżej, bo swoimi właściwościami mogą nas naprawdę zaskoczyć.
Do głównych właściwości olejku geraniowego należą :
· działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne,
· wspieranie procesów regeneracji i gojenia (np. korzystny wpływ na zmniejszanie się blizn),
· regulowanie gospodarki hormonalnej,
· wsparcie pracy układu trawiennego, krążeniowego, nerwowego,
· właściwości moczopędne (a więc i detoksykacyjne),
· właściwości uspokajające.
Olejek geraniowy – zastosowanie
Olejek geraniowy nie jest zbyt znany ze swoich leczniczych właściwości. Mało kto bowiem wie, że:
· olejek geraniowy stosuje się do walki z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi (inhalacje z dodatkiem olejku, wmasowywanie go w bolące mięśnie, zwłaszcza przy przeziębieniu, grypie czy zapaleniu zatok),
· olejek geraniowy wykazuje działanie przeciwłupieżowe , pomaga w leczeniu innych infekcji skórnych, np. trądziku, opryszczki, egzemy,
· olejek geraniowy przyczynia się do obkurczenia naczyń krwionośnych , przyspiesza proces krzepnięcia krwi poprzez zwiększenie zdolności krwi do koagulacji,
· olej z pelargonii pomaga regulować krążenie krwi,
· geranium łagodzi obrzęki, działa diuretycznie ,
· okłady z olejku geraniowego pomagają na reumatoidalne zapalenie stawów,
· olejek z geranium łagodzi stany lękowe i zmniejsza ryzyko depresji.
Olejek geraniowy w kosmetyce
Zastosowanie olejku geraniowego w kosmetyce jest ściśle powiązane z jego właściwościami leczniczymi.
Po pierwsze – olejek geraniowy na cellulit stanowi element wielu samodzielnie wytwarzanych mieszanek o sprawdzonym działaniu antycellulitowym. Miesza się go np. Z olejkiem jałowcowym i grejpfrutowym. Podobno – nie ma na to jednoznacznych dowodów – nie sprzyja kobietom przyjmującym antykoncepcję hormonalną.
Po drugie – olejek geraniowy przyczynia się do blaknięcia, a często nawet całkowitego zniknięcia blizn ; regularne wcieranie olejku z geranium poprawia krążenie krwi i pigmentację; warto go stosować w połączeniu z olejkiem z kokosa.
Po trzecie – olejek geraniowy na twarz działa odmładzająco: uelastycznia i napina mięśnie, działa ściągająco, a cera wygląda młodziej.
Olejek geraniowy – działanie dodatkowe
Olejek geraniowy oprócz tego, że tak dobrze wpływa na nasz organizm i cerę, to jeszcze pięknie pachnie . Jest więc chętnie wykorzystywany jako element kompozycji zapachowych do pomieszczeń. Istotny jest tutaj jego świeży, orzeźwiający zapach. Olejek stanowi też często składnik perfum dla kobiet.
Olejek geraniowy na kleszcze? A i owszem – to mało znana zaleta olejku geraniowego, ale bardzo pożądana, szczególnie latem. Nie tylko kleszcze nie lubią tego zapachu, również komary i meszki go nie znoszą. Można przed rozpyleniem przygotować mieszankę z dodatkiem olejku lawendowego .
Olejek geraniowy – jak stosować?
Olejek geraniowy stosuje się przede wszystkim w formie inhalacji i w aromaterapii. Wystarczy wlać do kąpieli kilkanaście jego kropli, aby poczuć zbawienną moc rośliny.
Olejek może także służyć do masażu, choć tutaj najczęściej współwystępuje z innymi olejkami, często w rozcieńczonej formie.
Olejek geraniowy – jak zrobić?
Olejku geraniowego wcale nie trzeba kupować (a przynajmniej nie latem). Jeśli tylko masz na balkonie pelargonię pachnącą, możesz zerwać świeże liście, opłukać je i zmiażdżyć tak, aby puściły sok. Mieszankę wystarczy zalać oliwą i odstawić na 2 tygodnie. Następnie trzeba całą miksturę przecedzić do sterylnie przygotowanych buteleczek i można korzystać!
Olejek geraniowy – gdzie kupić?
Gdzie kupić olejek geraniowy, jeśli nie ma się zdolności do samodzielnego jego wytwarzania, albo jest po prostu zima i nie mamy dostępu do kwitnących pelargonii? Wystarczy odwiedzić dobry sklep zielarski lub ekologiczny, albo trochę poszperać w internecie. Za 10 ml olejku geraniowego trzeba zapłacić 10-14 zł.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN