Olejek kamforowy – naturalne lekarstwo na ból ucha

Olejek kamforowy
Fot. Anna-Ok / Getty Images
Do czego służy olejek kamforowy? Wykorzystujemy go, podobnie jak inne olejki, zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. W lecznictwie kluczowe są właściwości rozgrzewające, znieczulające i rozkurczowe olejku kamforowego. W kosmetyce wykorzystuje się go przede wszystkim w produktach do stóp, pomadkach dla kobiet, a także kosmetykach na trądzik. Najbardziej znany jest jednak olejek kamforowy na ból ucha.
  • Olejek kamforowy – zastosowanie
  • Dlaczego akurat olejek kamforowy na ucho?
  • Olejek kamforowy do ucha – jak stosować?
  • Olejek kamforowy do ucha – dla dzieci
  • Ból ucha w ciąży – olejek kamforowy

Zobacz też: Siemię lniane lepsze niż tran i ryby

Olejek kamforowy do ucha pozyskiwany jest w procesie ekstrakcji kamfory naturalnej pochodzącej z drzewa kamforowego (Cinnamomum Camphora lub Dryobalanops Camphora).

Olejek kamforowy – zastosowanie

Kamfora to organiczny związek chemiczny z grupy terpenów.

Skład olejku kamforowego :

- kamfora

- alkohol

- pinen

- terpeny

- borneol

- kamfen

- safrol.

Składniki te sprawiają, że olejek kamforowy łączy w sobie właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, rozkurczowe, rozgrzewające, odprężające, znieczulające , a także pobudzające. Ma też działanie owadobójcze. Dodawany jest m.in. do produktów dla osób borykających się z chorobami skóry oraz zakażeniami grzybiczymi i bakteryjnymi. Olejek kamforowy do ucha w dużej mierze również czerpie z wszystkich wymienionych tutaj właściwości. Jednak zapalenie ucha to nie jedyne medyczne zastosowanie tego produktu. Olejek kamforowy na katar działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Poleca się również stosowanie olejku kamforowego na ból zęba , wymiennie na przykład z olejkiem goździkowym. Sprawdza się on wszędzie tam, gdzie działanie znieczulające należy połączyć z przeciwzapalnym i rozkurczowym. Połączenie właściwości przeciwzapalnych i odprężających sprawia, że dobry jest również olejek kamforowy na kaszel .

Dlaczego akurat olejek kamforowy na ucho?

Ból ucha – olej kamforowy na dobrą sprawę jest jednym z wielu olejków zawierających terpeny, które mogą pomóc w walce z przewianym albo zatkanym uchem. Dlaczego więc właśnie olejek kamforowy? Chodzi o szczególne połączenie właściwości przeciwzapalnych i znieczulających. Każdy, kto choć raz cierpiał na problemy z uszami, doskonale wie, o jak bardzo dokuczliwym bólu mowa. Zakrapianie przewianego ucha olejkiem kamforowym łagodzi ból i stan zapalny, może prowadzić także do udrożnienia przewodu słuchowego. Dlatego też poleca się olejek kamforowy na zatkane ucho .

Olejek kamforowy do ucha – jak stosować?

Olej kamforowy do ucha jest co prawda produktem naturalnym, należy go jednak stosować bardzo uważnie. Ponadto, laryngolodzy nie są zgodni, co do jego działania.

Jak stosować olejek kamforowy na zapalenie ucha?

1. Na zewnętrzną skórę ucha – smarujemy ucho olejkiem kamforowym 2-5 razy dziennie, starannie omijając dziurki i dbając o to, aby preparat nie dostał się do wnętrza ucha; dodatkowo można do ucha przyłożyć gorący okład (np. termofor).

2. Na waciku – na patyczku do wnętrza ucha podajemy olejek kamforowy, zastosowanie wprost do ucha pozwala na działanie rozgrzewające i zmiękczające; ten sposób poleca się więc na zatkane ucho w celu usunięcia nadmiaru płynu z tkanek uszu.

3. Zabronione jest wlewanie olejku kamforowego bezpośrednio do kanału słuchowego , ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej.

Inny temat to środkowe zapalenie ucha, olejek kamforowy jest tutaj absolutnie niewskazany, ponieważ paradoksalnie w tym przypadku rozgrzewanie ucha i jego natłuszczanie może prowadzić wyłącznie do dodatkowego bólu.

Olejek kamforowy dla dzieci poniżej 6. roku także jest niewskazany .

Olejek kamforowy do ucha – dla dzieci

Olejek kamforowy powinien stanowić nieodłączny element apteczki młodych rodziców, bo to właśnie małe dzieci często cierpią z powodu zapalenia ucha. Wynika to z budowy anatomicznej maluszków. Trąbka Eustachiusza jest u nich szeroka i krótka, w związku z czym dzieciaki łatwiej „łapią” wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy. Pocieszające jest natomiast, że po 6. roku życia zdecydowanie spada u dzieci poziom zachorowalności na choroby uszu.

W przypadku zapalenia ucha u dziecka, terapię farmakologiczną można także wspierać naturalnymi metodami. Jak stosować olejek kamforowy na zapalenie ucha u dziecka? Analogicznie, jak u dorosłych tyle, że wcieramy jedynie 1-2 krople oleju z tyłu małżowiny usznej. Robimy to trzy razy dziennie. Warto pamiętać, że olejek kamforowy nie jest polecany dzieciom poniżej 6. roku życia. Absolutnie nie wolno nam też samodzielnie podawać dzieciom jakichkolwiek kropel, tym bardziej z dodatkiem kamfory, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do ich głuchoty.

Ból ucha w ciąży – olejek kamforowy

Olejek kamforowy w trakcie ciąży jest jednym z niewielu leków, które można bezpiecznie stosować przy bólu ucha. Zapalenie ucha w ciąży wywołuje ogromny dyskomfort, a jednocześnie jest to schorzenie, które w tym szczególnym czasie pojawia się u kobiet naprawdę często. Ból jest silny, często promieniujący na szczękę i szyję, wzrastający w nocy. Nierzadko towarzyszą mu tzw. szumy uszne, czyli nieprzyjemne wrażenia akustyczne. Olejek kamforowy w ciąży jest szczególnie cenny ze względu na ograniczenie innych możliwości terapeutycznych. Olejek do ucha w ciąży podaje się na waciku. To jeden ze sposobów na zapalenie ucha. Olejek kamforowy można stosować tutaj wymiennie z olejkiem herbacianym, sokiem z aloesu lub octem jabłkowym.

Zobacz film: Olej w kuchni, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości