- Płukanie gardła: ile soli?
- Jak często należy płukać gardło solą?
- Jak działa płukanie gardła solą?
- Czy na pewno płukanie gardła solą jest zdrowe?
- Zalety płukania gardła solą
Płukanie gardła z solą: angina, przeziębienie, ból gardła, ostra chrypka. Na wszystkie te problemy roztwór soli jest jednym z najbardziej znanych, domowych leków. Stosuje się go wymiennie z innymi naturalnymi formami walki z bakteriami. Zamiast płukanki z soli można wypróbować płukankę ziołową (zawierającą nagietek, rumianek, szałwię i miętę), a także syrop z miodu i cebuli. W końcu można też spróbować w miarę naturalnych tabletek do ssania. Płukanie gardła solą jest jednak sposobem najprostszym, najtańszym i – co najważniejsze – często najskuteczniejszym.
Płukanie gardła: ile soli?
Płukanie gardła solą jest bezpiecznym sposobem walki z infekcją. Należy jednak pamiętać o tym, że roztwór przygotowany do płukania gardła powinien mieć odpowiednie proporcje. Soli nie może być w nim ani za dużo (w ten sposób jeszcze bardziej możemy sobie podrażnić gardło), ani za mało (w takim przypadku płukanie okaże się po prostu nieskuteczne). Aby można było mówić o wartościowym roztworze do płukania gardła. Najlepiej w szklance letniej wody rozpuścić od 1,5 do 3 łyżeczek soli kuchennej. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Absolutnie nie może być za gorąca. W przypadku płukania gardła proporcje są bardzo ważne. Zbyt duża ilość soli może bowiem wywoływać następujące efekty uboczne: zaczerwienienie gardła, pieczenie, duszności, kaszel. Przede wszystkim za duża ilość soli w roztworze prowadzi do podrażnienia śluzówki.
Zamiast leczyć, możemy więc jeszcze zmaksymalizować ból.
Jak często należy płukać gardło solą?
Płukanie gardła solą powinno się powtarzać mniej więcej 3-4 razy dziennie . Aby roztwór miał szansę zadziałać, należy płukankę wykonywać mniej więcej co 2,5 – 3 godziny. Jednocześnie warto przez cały czas pamiętać o nawilżaniu śluzówki. W czasie, kiedy zmagamy się z bólem gardła, powinniśmy przyjmować jeszcze więcej płynów niż na co dzień. Między płukankami można wspomagać się naparem z szałwii lub kory dębu.
Typ używanej soli nie ma tutaj większego znaczenia, mimo iż część osób poleca do płukanek wyłącznie sól niejodowaną. Oczywiście każda sól z większą zawartością minerałów jest dobrze widziana, te różnice w przypadku roztworu są jednak tak minimalne, że nie mają one praktycznie żadnego znaczenia. Jeśli chcemy, możemy natomiast skorzystać z soli leczniczych (takich jak: emska, bocheńska, zabłocka) , ponieważ mają one więcej magnezu i wapnia o działaniu nawilżającym.
Jak działa płukanie gardła solą?
Płukanie gardła solą ma przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne . Dzięki tym właściwościom roztwór soli może być stosowany jako środek dezynfekujący. Płukanka tworzy roztwór hipertoniczny, czyli taki o większym stężeniu substancji niż otoczenie. Ta właściwość sprawia, że płukanie gardła solą działa przeciwobrzękowo , ponieważ roztwór w wyniku osmozy ściąga do siebie wodę.
Płukanie gardła solą w ciąży – czy jest bezpieczne?
Płukanie gardła solą jest jednym z bezpieczniejszych sposobów walki z infekcjami w ciąży. Obok picia naparu imbirowego, syropu cebulowego, płukania gardła roztworem wody utlenionej, to zalecane przez lekarzy antidotum na przeziębienie. Oczywiście medycyna dysponuje tabletkami, które mogą przyjmować kobiety w ciąży, jednak ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem.
Czy na pewno płukanie gardła solą jest zdrowe?
Płukanie gardła solą jest sposobem znanym i wykorzystywanym od lat. Często jest to lekarstwo pomocnicze, które stosuje się obok leczenia farmakologicznego. Czasami jest to jedna z bardziej rekomendowanych metod, na przykład płukanie gardła solą w ciąży to mądra alternatywa dla zawsze wątpliwego w tym stanie leczenia tabletkami.
Przeciwnicy tej metody wskazują natomiast, że nie jest ona wcale taka bezpieczna, jak mogłoby się wydawać. Podkreślają, że roztwór soli może podrażniać i niszczyć śluzówkę. Jednocześnie podnoszą, że nie ma żadnych badań naukowych, które wykazałyby bezsprzecznie istnienie przeciwbólowych właściwości tego roztworu.
Zalety płukania gardła solą
Płukanie gardła solą, mimo przytoczonych powyżej wątpliwości, nadal jest jednym z bardziej popularnych domowych sposobów na chore gardło. Przede wszystkim jest to środek praktycznie zawsze dostępny. Można z niego skorzystać już w pierwszym stadium rozwijającej się infekcji. Jest stosunkowo bezpieczny, skoro zalecany jest nawet kobietom w ciąży. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a przy tym nie wywołuje alergii. I nie ma co ukrywać – jest niezwykle tani.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN