Czy psychoterapia online jest skuteczna? Czy warto z niej korzystać? Czy terapia internetowa jest tylko modą, czy faktycznie działa? Postarajmy się znaleźć odpowiedź na te pytania.
Psychoterapia online – jak to działa?
Psychoterapia online to inaczej psychoterapia przez Internet . Obecnie coraz więcej terapeutów oferuje tego typu usługi. Ten rodzaj pracy z pacjentem ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że bez kontaktu „twarzą w twarz” z pacjentem nie można mówić o pełnej terapii. Nie ulega jednak wątpliwości, że pomoc psychologiczna przez Internet staje się w dzisiejszych czasach bardzo popularna.
Jak odbywa się psychoterapia online? Dokładnie tak samo, jak spotkanie w gabinecie. Pacjent i terapeuta łącza się o określonej godzinie przez komunikator internetowy, widzą się i słyszą, rozmawiają, wykonują ćwiczenia. Sesje odbywają się w ustalonych terminach, jednak często zdarza się, że pacjent może skontaktować się z terapeutą również w innym czasie – wtedy, kiedy koniecznie tego potrzebuje.
Terapia internetowa – co jest potrzebne?
Aby korzystać z terapii online, potrzebny jest komputer, lub inne urządzenie, na którym można zainstalować komunikator zalecany przez terapeutę (np. Skype). Jeżeli osoba chcąca podjąć taką terapię posiada komputer stacjonarny, potrzebuje dodatkowo kamery oraz mikrofonu. Natomiast jeżeli posiada laptop lub inne urządzenie, to najczęściej mają one wbudowane zarówno kamery, jak i mikrofony. Oczywiście niezbędne jest podłączenie do Internetu. Jeżeli pacjent nie chce, aby ktokolwiek z otoczenia słyszał, co mówi terapeuta, przydatne będą słuchawki.
Pomoc psychologiczna przez Internet – zalety
Zalet korzystania z psychoterapii online jest naprawdę wiele.
· Uczestnictwo w psychoterapii z dowolnego miejsca. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu, aby można było skorzystać z psychoterapii. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Nie trzeba jechać do gabinetu terapeuty, przez co klient oszczędza czas i pieniądze.
· Możliwość korzystania z terapii przez osoby z trudnościami fizycznymi. Jest wiele osób cierpiących na choroby uniemożliwiające im swobodne poruszanie się po mieście. Jednocześnie, nie każdego w tej sytuacji stać na prywatne wizyty terapeuty. W takich sytuacjach pomoc psychologiczna przez Internet sprawdza się idealnie.
· Możliwość szybkiego uzyskania pomocy. Najczęściej placówki oferujące pomoc psychologiczną online mają znacznie krótsze terminy oczekiwania na wizytę. Dlatego często zdarza się, że pomoc można uzyskać znacznie szybciej, niż umawiając się na klasyczną terapię.
· Często niższe koszty w porównaniu do klasycznej terapii. Najczęściej koszty psychoterapii online są niższe aniżeli sesje w gabinecie.
· Swobodny wybór terapeuty. Jest to szczególnie ważne dla tych osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach lub małych miastach i nie mają dużego wyboru specjalisty. Dzięki psychoterapii online, mogą znaleźć terapeutę z najodleglejszych zakątków – nie tylko Polski, ale całego świata!
Internetowa poradnia psychologiczna – czy dla każdego?
Każda osoba szukająca pomocy i wsparcia psychologicznego może skorzystać z psychoterapii online. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona dla wszystkich. Po pierwszej konsultacji (lub po kilku kolejnych) terapeuta powinien zorientować się, czy problemy jego klienta mogą być rozwiązywane w ten sposób. W niektórych przypadkach, np. w ciężkich zaburzeniach (uzależnienia, autoagresja, choroby z omamami, urojeniami i halucynacjami), terapeuta zaprasza na wizytę w gabinecie. Zawsze za taką decyzja stoi dobro pacjenta.
Z pomocy specjalisty online może skorzystać każdy, kto czuje taką potrzebę.
Usługi terapeutów prowadzących poradnię przez Internet skierowane są nie tylko dla osób dorosłych: psycholog internetowy dla młodzieży to również bardzo popularne rozwiązanie.
Jeżeli, z jakichkolwiek powodów, nie chcesz lub nie możesz udać się do gabinetu terapeuty, skorzystaj z pomocy nowoczesnej technologii.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN