Nauka boksu to przede wszystkim praca nad kondycją fizyczną. Lekcje boksu polegają na budowaniu wydolności, a wiele ćwiczeń opiera się o trening beztlenowy, który daje najlepsze rezultaty. W jakim wieku warto zacząć trening bokserski? Teoretycznie nie ma to większego znaczenia, choć stopień zaawansowania należy dopasować do swoich aktualnych możliwości.
C: Historia boksu sięga czasów antycznych. W starożytnej Grecji mężczyźni bez użycia rękawic oraz praktycznie bez żadnych zasad walczyli do utraty sił. Protoplastą sportu znanego obecnie obecnie był James Figg, który w Anglii założył pierwszą akademię. Co ciekawe, do 1867 roku zawodnicy walczyli bez rękawic. Nowe zasady wprowadzone w Wielkiej Brytanii, znane jako Queensberry Rules, zakazywały walki na gołe pięści. W ciągu dekad ten sport wielokrotnie się zmieniał. Obecnie nauka boksu amatorskiego to znakomity pomysł na hartowanie ducha, zdrową rywalizację, a nawet walkę z otyłością. Sport jest przeznaczony również dla dzieci.
Nauka boksu – od czego zacząć?
Jeśli jesteśmy totalnymi amatorami, musimy zapisać się do grupy początkującej. Poszukajmy w Internecie najbliższej sali, w której organizowane są lekcje boksu . Warto zasięgnąć opinii o danej szkole i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. Choć trening powinno się zacząć od pierwszej lekcji, nie zrażajmy się tym, że opuścimy początkowe zajęcia. W większości przypadków będziemy mogli dołączyć do grupy na każdym etapie. Na trening obowiązkowo przychodzimy z dużą butelką wody (najlepsza jest mineralna, niegazowana), dodatkowo zabieramy ze sobą strój sportowy. Amatorski boks nie wymaga kupowania specjalistycznego obuwia, wystarczą wygodne adidasy na halę. Nauka dodatkowo wymaga zaopatrzenia się w rękawice. Nasz trener z pewnością pomoże nam je dobrać, choć istnieje kilka stałych reguł.
Modele treningowe rękawic są stosunkowo miękkie. Wybierzmy egzemplarz wykonany ze skóry, dlatego że charakteryzuje się większą odpornością na pęknięcia. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze jest rozmiar rękawic. W tym przypadku należy udać się do sklepu i przymierzyć kilka par. Pamiętajmy, że nie mogą być zbyt obcisłe ani zbyt luźne. Muszą pewnie trzymać się dłoni, bowiem dobrze dobrane rękawice zapewniają duży komfort podczas sparingu lub treningu z workiem. Choć w sklepie znajdziemy wiele modeli różniących się od siebie przeznaczeniem (treningowe, na walkę, do treningu z workiem), na początku wystarczy nam jedna para. Aby nauka boksu przebiegała bezpiecznie, szczególnie dla dzieci , niektóre szkoły wymagają (zwłaszcza od początkujących) kasków ochronnych. Większość modeli również wykonana jest ze skóry, a wnętrze wypełnia pianka, która amortyzuje uderzenia. Kask chroni łuki brwiowe oraz uszy, zaś egzemplarze z metalową kratką chronią również nos zawodnika.
Nauka boksu dla dzieci
Jeśli nasze dziecko rozpiera energia, a zajęcia sportowe w szkole są stanowczo niewystarczające, jedną z opcji jest zapisanie pociechy na zajęcia bokserskie. Nauka boksu dla dzieci opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach, które z jednej strony wyrabiają kondycję fizyczną, z drugiej zaś kształtują poprawne wzorce ruchowe oraz prostą sylwetkę. Dzieci na zajęciach uczą się szacunku do drugiego człowieka, zdrowej rywalizacji sportowej oraz pracy w grupach.
Prywatne lekcje boksu mają dużą zaletę – cała uwaga trenera skupiona jest tylko na jednym dziecku. W ten sposób nauka przebiega zdecydowanie szybciej i bardziej efektywnie. Warto skorzystać z tej opcji szczególnie wtedy, kiedy w małym bokserze rodzi się nowa pasja.
Nauka boksu – podstawowe ciosy
Trenowanie pod okiem utytułowanego mistrza przynosi najlepsze rezultaty, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy chociaż w teorii poznali główne zasady. Ciosy proste to podstawowe uderzenia w walce. Są bardzo szybkie i umiejętnie stosowane potrafią zakończyć walkę przed czasem. Boks to sport kontaktowy, nauka perfekcyjnego opanowania tych ciosów jest podstawą treningu. Uderzenia boczne, inaczej zwane sierpowymi, są bardzo trudne do opanowania, dlatego że oprócz ramienia angażują również tułów, a nawet nogi. Ich celem jest głowa lub brzuch. Odpowiednie opanowanie techniki sprawia, że podczas wyprowadzania ciosu nie narażamy się na szybki kontratak. Lekcje boksu obejmują również naukę uderzeń podbródkowych, czyli ciosów z dołu. Stosowane są najczęściej w sytuacji, kiedy zawodnicy są blisko siebie. Zgiętą ręką zadaje się cios w brzuch lub w podbródek. Wiele takich uderzeń kończy się nokautem.
Najważniejszą pozycją bokserską jest garda, czyli umiejętne trzymanie rąk na takiej wysokości, aby ochronić głowę oraz tułów przed ciosami przeciwnika. Kolejną pozycją obronną jest odskok, który chroni przed ciosem. Ostatnie dwie pozycje to odchylenie oraz zakrok, czyli uniknięcie ciosu, a następnie wyprowadzenie szybkiej kontry. Choć treningi bokserskie są wyczerpujące, nauka boksu daje wiele satysfakcji. Na początku warto jednak ograniczyć liczbę lekcji do dwóch w tygodniu, aby nie przeforsować organizmu. Stopniowo, gdy będziemy nabierać kondycji i wytrzymałości, możemy zwiększyć ich liczbę, jednocześnie pamiętając o odpowiednio długiej regeneracji.