Tarta bezglutenowa to świetna propozycja dla tych, którzy dbają o swoje odżywianie i starają się usunąć z menu wszystko, co może być potencjalnie szkodliwe dla organizmu, a jednocześnie nie chcą rezygnować z dobrego smaku – tarta bezglutenowa to świetny sposób na połączenie zdrowej diety i pysznego obiadu!
Co to jest gluten?
Gluten jest mieszanką białek roślinnych – glutenin i prolamin, które występują w różnych zbożach, między innymi w pszenicy, życie, owsie i jęczmieniu. Gluten uaktywnia się podczas wytwarzania ciasta z mąki i wody. Powoduje, że pieczywo staje się elastyczne i mniej zbite.
Jest on bardzo doceniany w przemyśle piekarniczym właśnie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. W ostatnich kilkudziesięciu latach zaczęto pracować nad modyfikacją genetyczną zbóż, aby stworzyć te o jeszcze większej zawartości glutenu. W tym celu modyfikowano tzw. genom D, który w dużej mierze przyczynia się do coraz częstszej nietolerancji glutenu i alergii na niego. Gluten wywołuje także celiakię i chorobę Duhringa u osób z genetyczną nadwrażliwością. Różnica między tymi dwiema poważnymi chorobami a nietolerancją czy alergią polega na tym, że alergia i nietolerancja mogą być tymczasowe, a celiakia i choroba Duhringa, niestety, nie. Osoby zmagające się z tymi chorobami muszą całkowicie i na całe życie wyeliminować gluten ze swojej diety, pozostałe zaś z reguły tylko na jakiś czas. Na szczęście na sklepowych półkach coraz częściej można znaleźć różne produkty bezglutenowe, nawet pieczywo czy makaron.
Gluten nie tylko jest zawarty w produktach zbożowych, ale coraz częściej dodawany do żywności, na przykład do przetworzonego mięsa, wyrobów mlecznych, przetworzonych warzyw i owoców, słodyczy, a nawet napojów. Osoby, które nie mogą lub nie chcą stosować w swojej diecie glutenu, muszą więc bardzo uważać. Często na produktach jest napisane, że są bezglutenowe i zazwyczaj tak jest, jednak stuprocentową pewność można mieć tylko wtedy, gdy na opakowaniu danego produktu jest umieszczony symbol przekreślonego kłosa.
Tarta bezglutenowa – przepisy
Do zrobienia zwykłej tarty jest wykorzystywana mąka pszenna, jednak osoby, które nie chcą lub nie mogą jeść glutenu, muszą używać mąki bezglutenowej . Na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów mąki dla osób niejedzących glutenu. Jest to na przykład mąka ryżowa, gryczana, kukurydziana, migdałowa, kokosowa czy tapioki. Każda z nich ma różne właściwości odżywcze. W sklepach można znaleźć także tzw. mieszanki bezglutenowe , złożone z różnych rodzajów mąki i skrobi. Kupując taką bezglutenową mieszankę, należy zwrócić uwagę na skład – aby było w nim jak najwięcej mąki, mniej skrobi i aby nie zawierała różnych zagęszczaczy, na przykład gumy ksantanowej czy gumy guar.
Sprawdź poniżej, jakie propozycje na tarty bezglutenowe dla Ciebie przygotowaliśmy!
Tarta bezglutenowa z jabłkami
Składniki:
· 250 g mąki bezglutenowej (na przykład 100 g ryżowej, 100 g kukurydzianej i 50 g kokosowej),
· 100 g masła klarowanego,
· jajko,
· 3 łyżki zimnej wody,
· 5 jabłek,
· cukier puder,
· 10 łyżek cukru trzcinowego.
Przygotowanie: Wymieszać ze sobą wszystkie rodzaje mąki, 5 łyżek cukru trzcinowego i masło. Wyrobić z tego ciasto. Następnie dodać jajko i jeszcze raz wymieszać. Uformować z ciasta dwie lekko spłaszczone kule i włożyć do lodówki na godzinę. Następnie obrać i pokroić jabłka, wrzucić do garnka, dodać wodę i 5 łyżek cukru trzcinowego i gotować przez około 10 minut. Następnie wysmarować masłem formę do tarty o średnicy 24 cm. Piekarnik nagrzać do 170 stopni. Wyciągnąć jedną kulę ciasta i starannie rozłożyć w formie. Nakłuć spód widelcem i włożyć do piekarnika na 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika na podpieczony spód położyć jabłka, a na nie pokruszyć drugą kulę ciasta. Następnie włożyć do piekarnika i piec około 40 minut. Po wyjęciu tartę posypać niewielką ilością cukru pudru. Smacznego!
Tarta bezglutenowa ze szpinakiem
Składniki:
· 150 g mąki kukurydzianej,
· 100 g masła,
· jajko,
· 3 łyżki zimnej wody,
· 400 g szpinaku – świeżego lub mrożonego,
· trzy ząbki czosnku,
· 200 g parmezanu,
· sól i pieprz.
Przygotowanie: Wymieszać mąkę, masło, jajko i wodę i zrobić z tego ciasto, po czym owinąć je w folię spożywczą i włożyć do lodówki na godzinę. Następnie rozgrzać na patelni trochę masła i podsmażyć szpinak. Doprawić do smaku. Po chwili dodać trzy przełożone przez praskę ząbki czosnku. Po godzinie wyjąć ciasto z lodówki i dokładnie wyłożyć nim 24-centymetrową formę na tartę, uprzednio wysmarowaną masłem. Nakłuć ciasto widelcem na całej powierzchni i włożyć do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na 15 minut. Potem nałożyć na ciasto szpinak, posypać go parmezanem i włożyć do piekarnika jeszcze na 25-30 minut. Smacznego!
Tarta bezglutenowa z truskawkami
Składniki:
· 250 g mąki bezglutenowej (na przykład 100 g kukurydzianej, 100 g ryżowej i 50 g kokosowej),
· 2 jajka,
· 100 g masła,
· 5 łyżek cukru trzcinowego,
· 300 g truskawek.
Przygotowanie: Z mąki, jajek, cukru i masła wyrobić ciasto. Owinąć je w folię spożywczą i włożyć na godzinę do lodówki. W tym czasie umyć truskawki i pokroić na cztery części. Po godzinie wyjąć ciasto z lodówki i rozwałkować. Następnie wyłożyć nim formę do tarty o średnicy 24 cm, uprzednio dokładnie wysmarowaną masłem. Nakłuć ciasto widelcem i piec około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Po tym czasie ciasto wyjąć, położyć na nie truskawki, po czym z powrotem włożyć do piekarnika na 25-30 minut. Smacznego!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN